14 лютого 2018, 12:50

Мистецтво судової промови: американська мрія в українських реаліях

Дар'я Писаренко
Дар'я Писаренко координатор Програми «Адвокат Майбутнього»
Марія Ульяновська
Марія Ульяновська менеджер з комунікацій Програми «Адвокат майбутнього»

Викладений у цій статті матеріал – це особисті погляди автора. Вони не є офіційною позицією програми «Адвокат Майбутнього», Асоціації правників України, Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Канадського бюро міжнародної освіти, Уряду Канади та Посольства США в Україні.

Адвокат Майбутнього «Будинок, побудований на слабкій основі, розвалиться. Ви повинні бути експертом у тому, як має виглядати ідеальне розслідування і базувати захисну промову на чітко сформульованому твердженні», –  федеральний прокурор США Джон Енгстром.

Культура судового процесу, навіть як загальне поняття, ще не надто звичне для українських юристів. Минуло лише 4 роки, відтоді як Україна вкотре взялась реформувати судову систему та підходи до правосуддя. Однак найважливіша реформа повинна відбутися у свідомості учасників процесу, оскільки саме від їхньої професійної культури, етики та навичок залежить, чи наблизиться Україна до моделі «високого правосуддя», яке є не просто професією, але й справжнім мистецтвом.

Протягом більше ніж 20-ти років незалежності українські адвокати не мали мотивації розвивати навички судових виступів, адже часто успіх справи залежав зовсім не від професійних рис адвокатів. Проте реалії змінюються. Тепер відкрито говорити чи практикувати «вирішення справ у неправовий спосіб» вважається ознакою поганого тону в професійному середовищі. Українські адвокати повинні навчитися покладатися лише на власні знання та навички, оскільки саме вміння адвоката переконувати суддю промовами під час судового засідання, ефективно проводити прямі та перехресні допити є головною передумовою професійного успіху адвоката в судовому спорі у правових державах.

Адвокат Майбутнього

З огляду на запит розвитку таких компетенцій, Посольство США провело для адвокатів Програми «Адвокат Майбутнього» та прокурорів Спеціальної антикорупційної прокуратури (далі – САП) тренінг на тему «Мистецтво поводження в судовому засіданні».

Два дні адвокати разом з прокурорами працювали над розвитком навичок поводження в суді. Тренінг охопив роботу над вступною промовою, прямим і перехресним допитом та заключною промовою. Учасники мали можливість працювати в групах, що дозволило відпрацювати практичні навички та зміцнити фундамент для комунікації між адвокатами й прокурорами. Адже завзяті процесуальні супротивники, передусім, є представниками єдиної правничої професії, цінності та принципи якої повинні гуртувати навколо спільної місії – захисту прав людини. Метою і перших, і других має стати звершення правосуддя та втілення принципу верховенства права. Також під час тренінгу учасники мали можливість помінятися процесуальними ролями – прокурорам випадало завдання виконати роль адвокатів та навпаки.

Українське кримінально-процесуальне законодавство прямо не передбачає вступних судових промов, у яких прокурори стисло розповідають про суть обвинувачення, надають інформацію про докази, що будуть представлені, а також говорять про прогнози та можливість спростування аргументів іншої сторони. Натомість ст. 347 КПК передбачає оголошення прокурором короткого викладу обвинувального акту, що часто перетворюється на його зачитування від першої до останньої букви. Тому досвід американських тренерів (адвоката та прокурора) дозволив учасникам тренінгу не лише дізнатися про культуру вступних промов на засіданнях, але й потренуватися на практиці.

Адвокат Майбутнього Тренерами та експертами заходу стали професіонали своєї справи, представники правничої спільноти США: Джон Стайгер (адвокат, США), Джон Енгстром (Прокурор, США, який протягом багатьох років займався кримінальним переслідуванням у справах про корупцію та організовану злочинність, а також у ролі радника з правових питань Посольства США в Україні допомагав з розробкою та впровадженням Кримінального процесуального кодексу), Разом з американськими колегами тренінг проводили Наталія Марчук – новопризначена суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду та Людмила Вигівська – керівник аналітично-статистичного відділу САП.

Людмила Вигівська, маючи досвід викладання кримінального процесу студентам-правникам та слухачам курсів підвищення кваліфікації прокурорів, була вражена рівнем професійної підготовки адвокатів – учасників програми «Адвокат майбутнього». Вона висловила сподівання, що раціональне сприйняття учасниками ідеї вступної промови, місце яка існує в американському кримінальному процесі, призведе до можливих позитивних напрацювань в українських реаліях. «Доцільно зосередити увагу суду та учасників процесу саме на змісті, головній ідеї обвинувачення чи захисту, зрозуміло та чітко викласти свою позицію, відійшовши від сухих шаблонних фраз», – зазначила тренер.

Наталія Марчук порадила адвокатам звертати більше уваги на теоретичну базу та навчатися комплексно її застосовувати. Зокрема, суддя рекомендує вивчати додаткові джерела, не боятися застосовувати отримані знання в судових процесах. Також, на її думку, адвокатам важливо навчатися з власного досвіду та не сприймати програш як особисту образу: «Найкраще, що можна винести з поразки — аналіз власних стратегій і підходів до справи».

Джон Стайгер Джон Стайгер,
партнер юридичної фірми зі штату Каліфорнія (США)

6 ключових правил проведення ефективного перехресного допиту:

Підготовка. Ви маєте виконати великий обсяг роботи заздалегідь, щоб забезпечити ефективний перехресний допит та отримати максимум інформації про вашого свідка до початку процесу. Потрібно визначити, які докази краще використати, до яких аргументів апелювати, щоб дискредитувати свідка. Ви маєте передбачати, які аргументи свідок збирається використати в суді, його можливі слабкості, до яких методів він може вдатися, щоб нівелювати ваші аргументи під час перехресного допиту. Ви також повинні знати, хто ваш суддя, як далеко ви можете зайти, який підхід краще використати. Все це необхідно продумати та передбачити заздалегідь.

  • Організація. Ви повинні підготуватися до перехресного допиту у спосіб, який є логічним, чітким та структурує думки, які ви хочете донести. Кожен пункт має бути виокремленим, вичерпним та містити посилання на докази (за їх наявності). Судове засідання може бути непередбачуваним. Якщо ви добре організовані, вам буде легше адаптуватися до нових обставин. Ви можете пропустити певне питання, переключитися на інше, імпровізувати. Вміло оформлений план дозволить вам швидко та легко підлаштуватися під будь-яку ситуацію.
  • Пам’ятайте про те, хто є вашою аудиторією. Ви проводите перехресний допит лише з однією метою – довести певний факт чи поставити під сумнів аргументи іншої сторони. Ваше завдання полягає не в тому, щоб вразити клієнта, свідка чи іншу сторону. Ваше завдання – переконати у своїй правоті суддю або присяжних. Про це не варто забувати.
  • Контроль. Ви повинні мати контроль над свідком. Як це зробити? Поділити свої питання на окремі частини так, щоб кожне передбачало лише однозначну відповідь – так чи ні. Коли вам вдасться побувати просту та поетапну структуру допиту, ви контролюватимете свідка. Якщо ви почнете ставити складні запитання або запитання, які допускають різні тлумачення, ви надасте свідку забагато свободи. Також ви повинні мати контроль над собою, демонструвати свідку та судді свою впевненість і підготовку, що ви маєте докази й супровідну інформацію. Посилання на речові докази, візуальні матеріали та наочні приклади є дуже корисними під час перехресного допиту, вони справляють добру службу, коли потрібно підсилити свій аргумент або тримати свідка під контролем.
  • Гнучкість. Незалежно від того, якою ґрунтовною була попередня робота або наскільки добре ви підготовлені, ви ніколи не знаєте, що може статися під час судового засідання. Ви ніколи не знаєте, що саме вам відповість свідок, чи не з’явиться інший свідок, тому ви повинні бути готові імпровізувати та приймати рішення сходу. Знову ж таки, підготовка є ключем до успіху. Чим краще ви підготуєтеся, тим легше вам буде прилаштуватися до нових умов – обрати саме ті інструменти, які вам необхідні, саме тоді, коли це потрібно.
  • «Зупинись». Коли ти виграєш – зупинись. Коли ти доніс свою позицію – зупинись і сядь на місце. Коли ти не знаєш, що робити, нічого більше не роби – зупинись. Як тільки ви донесли свою думку – зупиніться і поверніться на місце. Не піддавайте себе ризику та небезпеці, продовжуючи допит, адже ви не знаєте, що може статися далі.

Джон Енгстром Джон Енгстром,
федеральний прокурор у м. Детройт, штат Мічиган (США)

5 уроків для ефективної заключної промови адвоката в суді:

Захист повинен базуватися на певному повідомленні, яке має бути виголошене. Наприклад, це може бути відсилка до алібі: було вчинено злочин, проте мій клієнт цього не робив.

Досконало опануйте процедуру ведення слідства. Ви повинні стати експертом у питаннях провадження і знати напевно, як має виглядати ідеальний слідчий процес. Тому вам необхідно опанувати ту інформацію, яку вивчають слідчі. Таким чином ви зможете порівняти слідство у вашій справі з ідеальним слідчим процесом. Апелюйте до того, що з огляду на наявність помилок слідства, виникає розумний сумнів у його обґрунтованості. Доволі часто можна почути таке повідомлення захисту: «Будинок, побудований на неякісному фундаменті, довго не протримається». Тому ви маєте наголошувати на тому, що кожна помилка слідства призвела до формування слабкого обґрунтування, що позиція обвинувачення є помилковою.

  • Будьте готові прямо відповідати на аргументи, наведені прокурором. Це означає, що ви можете підготувати заключну промову заздалегідь, навіть припустивши, що скаже прокурор у своїй промові, дати відсіч. Водночас вам варто уважно слухати промову прокурора і бути готовим відповідати саме на ті аргументи, які він або вона наводить в суді. Не обмежуйтеся констатацією лише тих аргументів, які ви продумали у себе в офісі заздалегідь.
  • Завжди зображуйте свого клієнта з людської позиції. Переконайтеся в тому, що суд усвідомлює, що це надзвичайно значущий момент у житті вашого клієнта.
  • Дискредитуйте невигідного свідка. Якщо свідок сторони обвинувачення завдав вашій позиції суттєвої шкоди, ви маєте у своїй завершальній промові виділити час і поговорити про кожного такого свідка. Необхідно аргументувати, чому суд не повинен брати до уваги його свідчення. Можливо, свідок був упереджений. Можливо, свідок помилково сприйняв події. Якою не була б причина, ви повинні дуже чітко пояснити, чому свідку не варто вірити. Врешті-решт, завжди нагадуйте суду, що тягар доказування лежить на стороні державного обвинувачення, що ваш клієнт вважається невинним навіть під час судового засідання. Якщо сторона обвинувачення не знатна надати достатніх доказів, то суд має це визнати. Водночас ваші аргументи мають бути конкретними та переконливими. Проаналізуйте покази кожного свідка та поставте їх під сумнів, дайте суду достатні підстави відхилити позицію обвинувачення. Саме для цього існує заключна промова.

«Адвокат Майбутнього» – дієва мережа адвокатів, що об’єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті.

Програма «Адвокат Майбутнього» була розроблена протягом 2016-2017 рр. за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» з експертним внеском Канадської асоціації юристів. У 2018 р. Програма «Адвокат Майбутнього» реалізується Асоціацією правників України та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що фінансується Урядом Канади та впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати