27 вересня 2017, 14:45

Legal + Tech = A2J?

Опубліковано в №39 (589)

Дмитро Форемний
Дмитро Форемний LL.M. Innovating Justice Agent в HiiL

Спілкуючись з колегами, ми інколи дискутуємо, як співвідносяться legal tech та доступ до правосуддя або A2J (акронім від англ. access to justice). Для мене стала відкриттям та надихнула формула, яку я побачив на саміті міжнародної спільноти Legal Hackers у Нью-Йорку. Формула має такий вигляд: legal + tech = access to justice.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Звичайно, legal tech не може запропонувати вирішення всіх проблем, що існують у сфері доступу до правосуддя. Проте коли до юриспруденції долучаються технології, однозначно, це створює більше можливостей для доступу до правосуддя. Для того щоб підтримати це судження, я детально дослідив концепцію A2J та узагальнив три основні принципи, на яких будується доступ до правосуддя: зрозумілі юридичні процедури, які під силу виконати; право на захист і правову допомогу; право на незаангажований та незалежний суд.

явчпичср

Приклади формули

Під час організації регулярних заходів з пітчингом (коротка усна презентація зі слайдами) legal tech проектів Legal Startup Crash Test, я зрозумів, що є проекти, які стосуються кожного з наведених мною 3-х принципів доступу до правосуддя.

Наприклад, над першою складовою A2J працює команда Офісу Ефективного Регулювання #StartBusinessChallenge (http://regulation.gov.ua/startup). Цей онлайн-ресурс акумулює всі законодавчі норми щодо створення різних типів бізнесу у вигляді покрокових інструкцій, які підлаштовуються під вашу ситуацію на підставі кількох запитань, надають строки кожного кроку та додаткову корисну інформацію. Юридичні процедури, що заховані у десятках кодексів і підзаконних нормативних актів, постають перед вами візуалізованими та поясненими простими словами. Таким чином, за 5 хвилин у вас є індивідуалізована покрокова інструкція щодо відкриття певного бізнесу, завдяки якій ви заощаджуєте свої час та гроші.

Що стосується другого принципу, про який я зазначив вище, legal tech рішення також можуть допомогти реалізувати ваше право на правову допомогу та захист. За лічені хвилини та невисоку ціну ви можете отримати необхідний договір або заяву на платформі «Дом Юриста». На ваше будь-яке юридичне питання відповість юрист на сайті Bright Advise, до того ж за вартість, яку ви запропонуєте. Якщо ж ви сучасний фанат месенджерів та маєте дилему, наприклад, у якій формі розпочати бізнес (ТОВ або ФОП), бот від Bot&Partners Law Firm за декілька секунд надасть вам безкоштовну відповість в Telegram. Такі сервіси дійсно роблять вирішення простих юридичних кейсів доступним кожному, хто має гаджет з інтернетом.

У випадку з більш серйозними проблемами (наприклад, коли вас затримує поліція або сталася інша непередбачувана ситуація, в якій немає часу шукати адвоката) вам допоможе додаток Legal Alarm. Вам лише потрібно попередньо завантажити додаток та пройти реєстрацію. У складній ситуації вам необхідно просто натиснути кнопку SOS. Адвокат знатиме, де ви знаходитеся, за GPS координатами вашого телефону. Він приїде у найкоротший термін, а родичі автоматично отримають сповіщення, що ви потрапили у халепу.

В багатьох випадках наведені приклади можуть забезпечити вам юридичну допомогу та реалізувати право на захист.

Перейдемо до третьої складової – справедливий та незаангажований суд. Я вважаю, що такий суд може існувати лише за умов повної відкритості й прозорості. Така прозорість може бути створена шляхом багатостороннього аналізу відкритих даних про роботу судді та суду за допомогою певних алгоритмів.

Наприклад, такий аналіз може показати, як часто корупціонери випускаються під заставу певним суддею, у порівнянні з підсудними в інших категоріях справ. Значне відхилення від типових показників може свідчити про нечесну роботу судді, що буде підставою для розслідування. Наразі над реалізацією подібних аналітичних сервісів щодо судових рішень працює не одна команда новаторів, серед яких OpenDataBot, LexCovery, Суд На Долоні.

Legal tech – це тільки про гроші?

Дехто вважає, що legal tech рішення просто допомагають юридичним компаніям заробляти більше грошей, не відіграють роль у доступі до правосуддя та не є важливими для суспільства. Я вважаю, що це не так і ситуація зовсім протилежна.

На мою думку, впровадження legal tech рішень призведе до зменшення часу, необхідного для вирішення деяких юридичних завдань. На початку юристи зможуть використовувати таку перевагу для збільшення маржинальності. Звісно, з’являться юристи, які перетворять технологічні рішення на конкуренту перевагу, пропонуючи меншу вартість за ті ж послуги. В результаті, на конкурентному ринку юридичних послуг вартість послуг знижуватиметься, підштовхуючи необхідність обслуговувати більшу кількість клієнтів. Саме останній етап зіграє позитивну суспільну роль – юридичні послуги перестануть бути привілеями, а стануть продуктом широкого вжитку.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати