21 березня 2018, 14:00

«Честь адвокатської професії вимірюється в тому, скільком людям вдалося допомогти»

Опубліковано в №11 (613)

Юлія Лісова
Юлія Лісова експертка програми «Адвокат Майбутнього», керівниця відокремленого підрозділу ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають БПД»

Думки, викладені у цій статті – це особисті погляди учасників Програми. Вони не є офіційною позицією Програми «Адвокат Майбутнього», Посольства США в Україні, ГО «об‘єднання адвокатів, які надають БПД», проекту «доступна та якісна правова допомога в Україні», уряду Канади та Асоціації правників України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Погодьтеся, що наразі в Україні не так багато майданчиків, де на одному заході співпрацювали б адвокати, які займаються кримінальним і господарським процесом, сімейним правом, та адвокати, які спеціалізуються на екстрадиційних питаннях, або адвокати, які займаються правозахисною діяльністю, та адвокати, які представляють великі бізнес-структури та політиків. Однією з цілей програми «Адвокат Майбутнього» є налагодження комунікації між колегами адвокатами з різних частин України, які мають різний досвід, різні сфери та напрямки професійної діяльності. В результаті такого підходу адвокати, які до участі у програмі нічого не знали про безоплатну правову допомогу в Україні (далі – БПД), після ознайомлення з деякими її аспектами під час навчання, а також спілкування з колегами, які вже надають таку допомогу, надихнулися та зацікавилися нею.

На початку 2018 р. оголосили результати ІХ конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються до надання БПД. За інформацією Координаційного центру з надання правової допомоги, успішно пройшли конкурс 1031 адвокат. Серед них є також «Адвокати Майбутнього». Ми поспілкувалися з деякими з них, щоб зрозуміти, чому учасники програми пов’язують своє майбутнє з системою безоплатної правової допомоги.

Цікаво, що для більшості опитаних адвокатів саме проект «Адвокат Майбутнього» став тим поштовхом та натхненням, які привели їх на конкурс з відбору адвокатів, котрі залучаються для надання БПД.

Після спілкування з учасниками програми «Адвокат Майбутнього», які долучилися до адвокатів, корті надають безоплатну правову допомогу, напрошуються два оптимістичні висновки для майбутнього адвокатури загалом та системи БПД:

  1. 1. Наявність та постійне збільшення адвокатів, в основі професійної діяльності яких лежать такі цінності як права людини, допомога незахищеним верствам населення, толерантність, партнерство, постійний розвиток та самовдосконалення, професіоналізм, взаємодопомога, незалежність та принциповість, честь адвокатської професії, створює підстави говорити про те, що адвокатура України має всі шанси на гідне майбутнє.
  2. 2. Позитивна оцінка з боку таких ціннісно-орієнтованих адвокатів системи БПД, бачення в ній свого партнера, платформи для поширення своїх поглядів та самореалізації свідчить про якість системи безоплатної правової допомоги.

Такі висновки дозволяють говорити про відбування процесу налагодження ефективної взаємозбагачувальної співпраці між системою БПД та найкращими представниками адвокатської спільноти, від якої виграватиме суспільство загалом та кожен окремий клієнт, який відчуватиме потребу звернутися за правовою допомогою.

Коментарі:

Юрій Вацик Юрій Вацик,
адвокат, учасник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Івано-Франківськ

Я надаю безоплатну правову допомогу і поза системою БПД таким вразливим категоріям клієнтів як учасники АТО, ВПО, особам з інвалідністю. Водночас я розумію, що для того щоб продовжувати допомагати, я повинен нести певні витрати на утримання офісу тощо. Саме тому основною перевагою БПД для мене є те, що я надалі зможу допомагати незахищеним верствам населення безкоштовно та при цьому буду отримувати за кошти, які дозволять фінансово підтримати мою діяльність. Також бачу для себе плюси від БПД в тому, що вони проводять цікаві навчання.


Андрій Миланич Андрій Миланич,

адвокат, випускник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Чернігів

Для мене честь адвокатської професії вимірюється не в сумах гонорарів, а в тому, скільком людям вдалося допомогти. В реаліях нашого життя допомагати іноді доводиться безкоштовно.

У 2012 р., коли я склав іспит та отримав право здійснювати адвокатську діяльність, мені пропонували долучися до системи БВПД. Однак тоді для мене ця система була невідома. Я не розумів, для чого вона потрібна та як працює. На жаль, не знайшлося такої людини, яка б мені пояснила ці речі.

Під час навчання за програмою «Адвокат Майбутнього» мене дуже надихнула розповідь Андрія Вишневського. Він пояснив, з якою ідеєю та метою створювалася система безоплатної правової допомоги, який шлях становлення вона пройшла, які цінності вона поділяє та поширює. Крім того, серед учасників я зустрів адвокатів, які вже деякий час працюють у системі БПД. Це дозволило мені більш детально дізнатися про роботу в системі.

Працювати в системі БВПД – це престижно. Адже адвокатура – це не бізнес, а найвища нагорода адвоката – це не мільйони, а можливість допомогти.

У БПД мене приваблює підхід, який застосовується у роботі з людьми. Залучені адвокати не просто ставляться перед фактом нововведень, але перед тим беруть участь у їх обговореннях.

Також мені імпонує наявність стандартів якості для адвокатів БПД. Це той вектор, з яким кожен адвокат повинен узгоджувати свою діяльність. Загалом, мати такі правила адвокатської діяльності – це міжнародний стандарт. Ми повинні постійно вдосконалювати нашу діяльність, вкрай необхідно розвиватися.


Галина Пшеницька Галина Пшеницька,
адвокат, учасниця програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Ужгород

Я чула, що для БПД характерні складні клієнти та затримки оплати роботи адвокатам. Однак це мене не зупинило, тому що ідея функціонування системи БПД класна та дуже необхідна.

Мені доводилося спостерігати випадки, коли недобросовісні адвокати, на жаль, використовують систему БПД лише для заробітку і не докладають зусиль для захисту прав та інтересів клієнтів. Мені дійсно захотілося допомогти людям, які не можуть оплатити правову допомогу. Я отримую від цього стільки задоволення, що можу назвати це скоріше своїм хобі, способом життя, ніж роботою. Сльози радості моїх клієнтів, коли ми разом виграємо справу – це те, що мене надихає та дарує душевну гармонію.


Максим Братовченко Максим Братовченко,
адвокат, випускник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Харків

На програмі «Адвокат Майбутнього» я мав можливість поспілкуватися з колегами, які надають БПД. У мене з’явилося бажання розширити свою практику та спробувати свої сили в інших напрямках. На мою думку, БПД – це хороший стартап для адвокатів-початківців або адвокатів, які бажають розширювати свою практику та отримувати новий досвід. Виступ Андрія Вишневського на програмі «Адвокат Майбутнього» про становлення та розвиток системи додав романтизму до образу системи БПД. До цього я чув про систему, але взагалі не мав уявлення, як вона працює. Тепер я матиму нагоду безпосередньо побачити роботу БПД, про яку так завзято розповідали мої колеги.


Ілмарс Путраімс Ілмарс Путраімс,
адвокат, випускник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Київ

Я вважаю, що професія адвоката накладає на мене відповідні зобов’язання перед суспільством. Через систему БВПД я зможу зробити особистий внесок у справу забезпечення дотримання прав громадян, які не можуть самостійно оплатити послуги адвоката. На мою думку, БПД відкриває чимало можливостей. Наприклад, активний обмін досвідом не лише з колегами, але й з іншими учасниками процесу. Окрім того, можливість брати участь у різноманітних професійних тренінгах, якісно та своєчасно підвищувати свою кваліфікацію. БПД – це також розширення адвокатської практики, різноманітні категорії клієнтів та справ у межах мого галузевого вибору. До того ж це дохід. Наскільки я знаю, з початку поточного року вдвічі було збільшено ставки оплати праці адвокатів, що є додатковою мотивацією. При цьому мій вступ до БВПД не означає, що я буду якось обмежувати свою приватну практику, адже контракт з центром надає мені можливість самостійно регулювати рівень зайнятості.


Сніжана Пейчева Сніжана Пейчева,
адвокат, учасниця програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Білгород-Дністровський

Для мене робота в системі БПД – це величезний професійний та життєвий досвід через комунікацію з клієнтами. Я вже працюю керівником бюро правової допомоги. До проходження конкурсу я фактично додатково виконувала функції адвоката БПД, складала процесуальні документи клієнтам бюро по кримінальних справах, оскільки в місті існує дефіцит адвокатів, які співпрацюють з системою БПД. Однак часто людям необхідний не просто грамотно складений документ, але й фізична участь адвоката у процесуальних діях (особливо, коли мова йде про кримінальний процес). Тому я вирішила пройти конкурс, щоб мати змогу допомагати таким клієнтам як начальник бюро та як адвокат.


Микола Стоянов Микола Стоянов,
адвокат, випускник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Одеса

Поза системою БПД я надаю правову допомогу pro bono, тому подумав, чому б мені не співпрацювати з центрами БПД. Мене зацікавило, як система працює зсередини. До того ж на програмі «Адвокат Майбутнього» багато учасників моєї групи були саме адвокатами, які співпрацюють з БПД. Я вважаю, що вони є сильними принциповими профі. Також мені видаються цікавими проекти Координаційного центру з надання правової допомоги. Наприклад, у майбутньому я планую спробувати себе як тренер для адвокатів БПД.


Віктор Могильницький Віктор Могильницький,
адвокат, випускник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Житомир

Маючи більше ніж 14 років стажу роботи в різних галузях права, я дійшов однозначного рішення про необхідність поділитися інноваційним правовим досвідом з широкими верстами населення, які не завжди можуть собі дозволити оплатити правову допомогу. У певний життєвий момент для мене стало зрозумілим, що саме в періодичній безкорисній допомозі людям захований секрет гармонії між якісним правовим вирішенням безкінечних проблем інших та власною совістю. Тому необхідно було обрати майданчик для власної додаткової самореалізації на благо інших. Одним з таких майданчиків для мене стала система БПД. До програми «Адвокат Майбутнього» про систему БПД я чув діаметрально протилежні відгуки. Однак з перших днів участі в програмі безпосередньо на собі відчув цю «секту» адвокатів БПД лише з позитивного боку.


Віра МихайленкоВіра Михайленко,
адвокат, випускниця програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Київ

Насамперед, на моє рішення піти на конкурс до системи БПД вплинуло знайомство під час проходження програми «Адвокат Майбутнього» з колегами, які вже співпрацюють з БПД. Це дуже компетентні адвокати, а умови, в яких вони працюють, говорять про те, що вони дійсно мають високий професійний рівень. Друга причина для мене вступу до БПД – моє переконання, що кожен повинен робити щось не лише для себе, але й приносити користь суспільству. Можливість отримати адекватний захист від кримінального переслідування малозабезпеченими, незахищеними представниками суспільства є важливим аспектом правової держави. Третя причина – особиста. Я почала втрачати відчуття драйву та професійного азарту. Думаю, що робота в БПД – це спосіб тримати в тонусі свої професійні та особисті якості.


Олег Маковей Олег Маковей,
адвокат, випускник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Житомир

До програми «Адвокат Майбутнього» про БПД я знав лише те, що це допомога держави для малозабезпечених у кримінальних справах. Тому одразу відгородився від неї, оскільки не займаюся кримінальним процесом. «Адвокат Майбутнього» у цьому питанні відкрив мені очі. Я побачив цю структуру не крізь норми законів, а в обличчях своїх друзів. Саме крізь призму БПД я зрозумів, що адвокат та суспільство повинні бути партнерами. Тому я вирішив спробувати себе, наскільки я можу бути корисним суспільству, а не лише окремо взятому та платоспроможному клієнту. БПД для мене – це, насамперед, діалог з суспільством. Це практика, яка навчає бути більш толерантним та емпатичним. Це досвід налагодження спілкування з будь-яким клієнтом, якому потрібна правова допомога.


Олексій Сливінський Олексій Сливінський,
адвокат, учасник програми «Адвокат Майбутнього»,
м. Івано-Франківськ

Основним поштовхом до того, щоб спробувати попрацювати в БПД, стало бажання бути корисним, надавати якісну правову допомогу тим, хто найбільше цього потребує. Переконаний, що знання, отриманні під час проходження програми «Адвокат Майбутнього» щодо визначення реальних потреб та інтересів клієнта, допоможуть мені працювати з клієнтами системи БПД. Оскільки часто елементарні, на перший погляд, справи несуть для клієнта стрес та негативні враження. Необхідно не просто забезпечити належну правову допомогу людині, але й бути психологом, вміти підтримати та вислухати.


«Адвокат Майбутнього» – дієва мережа адвокатів, що об’єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті. Програма «Адвокат Майбутнього» була розроблена протягом 20162017 рр. за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» з експертним внеском Канадської асоціації юристів. У 2018 р. Програма «Адвокат Майбутнього» реалізується Асоціацією правників України та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що фінансується Урядом Канади та впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати