11 січня 2020, 12:39

5 порад, як ефективно комунікувати з владою

Ольга Лопушанська
Ольга Лопушанська координатор законопроектної роботи, Асоціація правників України, к.ю.н.

Громадянське суспільство в Україні активно долучається до розробки політики, їхньої адвокаціїї та впливу на порядок денний держави. При цьому важливо розуміти, що громадські об'єднання не замінять владу, тому мають стати її партнером і контролером. Належна комунікація влади та громадянського суспільства є запорукою формування і розвитку партнерства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Одним із інструментів донесення позицій бізнесу і влади є публічні заяви і звернення цих суб’єктів. У цьому матеріалі пропонуються рекомендації для того, щоб зробити комунікацію із владою якісною і результативною.

Отже, основні поради для побудови ефективної комунікації неурядового сектору з владою такі.

1. Стратегія.

Ця порада є стандартною для будь-якої адвокаційної активності і має важливе значення. Починаючи ту чи іншу комунікаційну кампанію, варто розуміти її мету і ресурси. Чітке розуміння цього дозволить визначити масштаби і тривалість комунікації.

Метою комунікації може бути як потрапляння питання на порядок денний органу влади, прийняття чи відхилення проекту нормативного акту, так і вирішення питань локального значення.

Категорія «ресурси» охоплює питання тривалості кампанії і складу команди. Як і перший, так і другий компонент є надзвичайно важливими. Наприклад, якщо ми розуміємо, що планується ціла комунікаційна кампанія, то необхідно підготувати відповідні активності для її наповнення змістом і забезпечення результату. Якщо ж є впевненість або передумови для того, щоб бути почутими через 1-2 звернення до профільного органу - це вже інші ресурси, які мають бути зосереджені на роботі зі змістом і відповідними меседжами.

Тривалість кампанії також залежить від того, на якій стадії перебуває питання, що є об’єктом комунікації. Наприклад, реєстрація проекту закону у парламенті, включення його у порядок денний сесії чи прийняття проекту закону у першому читанні.

На тривалість і масштаби комунікаційної кампанії також впливає готовність влади вирішувати те чи інше питання.

2. Впізнаваність.

Саме стиль викладу матеріалу і його візуальне відтворення сприяє впізнаваності організації як суб’єкта адвокації.

Для формування впізнаваності рекомендую у листах наводити відомості про те, хто ви є (наприклад, 1-2 абзаци про мету діяльності організації, цінності, пріоритети, профільні структурні підрозділи, проекти або внесок у розвиток питання, щодо якого підготовлено документ).

Якщо організація вже має досвід співпраці з адресатом, то обсяг таких відомостей може бути коротшим. Важливо зауважити: якщо в організації з’явилися нові підрозділи, які опікуються питанням, щодо якого підготовлено документ, розпочато новий проект, дослідження чи є результати таких активностей, то про це варто написати.

Експертність організації формується у процесі її роботи над тими чи іншими питаннями. Про наявність такої експертизи потрібно обов’язково вказувати. Це додасть ваги вашому документу і засвідчить його ґрунтовність. Крім цього, влада має бути зацікавленою у якісних дослідженнях.

3. Якісний зміст.

Наповнення документу максимально релевантною інформацією допоможе зрозуміти його суть і меседжі.

Зауважу, що неконструктивна критика без зазначення наслідків того чи іншого рішення або документу, який піддається такій критиці, а також без надання альтернативних варіантів чи пропозицій щодо вирішення не містить цінності як для влади, так і для потенційних партнерів, з якими можна будувати коаліції в адвокаційній кампанії (громадські організації, вчені, дипломатичні представництва тощо).

Ваші пропозиції мають бути чіткими і не створювати ризику їхнього неоднозначного тлумачення. Для цього важливо комплексно опрацювати питання.

Якщо ви пропонуєте зміни до нормативних актів чи їх проектів, то використовуйте порівняльні таблиці. Така опція дозволить надати чіткі рекомендації та буде зручною як для підготовки, так і для використання.

4. Актуальність інформації.

Вся інформація, яку використовуєте у матеріалах, має бути достовірною. Статистика чи результати соціологічних опитувань, на які зроблено посилання, мають відображати важливість питання чи його компонентів.

Статистика 10-річної давнини навряд чи підкреслить доцільність вирішення питання саме зараз, проте вона може відобразити тенденції його розвитку.

Слід використовувати цифри із перевірених джерел, а також бути коректними із вказаними даними. У час надзвичайно швидкого поширення інформації потрібно перевіряти її достовірність.

5. Адресат.

Зазначення адресата, до предмету відання якого належить питання, пришвидшить отримання ваших напрацювань та їхній розгляд або ж врахування.

Потрібно зауважити, що не завжди направлення листа до Президента чи Кабінету Міністрів вирішить питання по суті. Повноваження органів влади є чітко визначеними. Свою діяльність влада здійснює відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Потрібно звертатися безпосередньо до органу влади, який відповідальний за розроблення чи реалізацію політики у сфері питання, щодо якого звертаєтеся. Адже субординація – це не завжди панацея. Якщо ваш документ, наприклад, повинно розглядатися міністерством, а ви звернулися до Уряду, то, як мінімум, ви втратите час.

Підсумовуючи, зазначу, що комунікація - не мета, а спосіб взаємодії громадських організацій із владою. Важливим компонентом вдалої комунікації є готовність влади до співпраці та її відкритість.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати