28 березня 2024, 12:05

Європейський парламент ухвалив закон про штучний інтелект

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Європейський Союз став першим регіоном у світі, де з'явився закон про штучний інтелект (AI Act). Він захищає громадян від зловживань із боку систем штучного інтелекту (ШІ), але поки що не гарантує достатніх інвестицій для їх розвитку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Новий закон був прийнятий у середу 13 березня Європейським парламентом 523 голосами «за», 46 «проти» і 49, що утрималися. «Це перша у світі всеосяжна, обов'язкова платформа для надійного ШІ. Наразі Європа є світовим законодавцем стандартів у цій галузі», - сказав Тьєррі Бретон, комісар ЄС із внутрішнього ринку.

Біометричні системи у виняткових випадках. Ухвала забороняє певні застосування ШІ, які загрожують правам громадян. До них відносяться біометричні системи категоризації, які використовують чутливі ознаки та нецільове вилучення зображень осіб з Інтернету або записів з камер відеоспостереження для створення баз даних для розпізнавання облич. Також під заборону потраплять системи розпізнавання емоцій на робочому місці та у навчальних закладах, скорингу громадян чи прогнозування злочинності виключно на основі профілювання людини чи оцінки її характеристик. ШІ, який маніпулює поведінкою людей або експлуатує їх слабкості, також не буде допущено. Закон про ШІ передбачає деякі винятки з використання цих сумнівних з етичного погляду практик, але лише в обґрунтованих випадках та на вимогу правоохоронних органів. Вони зможуть використовувати біометричну ідентифікацію для пошуку зниклої людини або запобігання теракту.

Нові правила мають забезпечити можливість розвитку ШІ, гарантуючи дотримання прав людини та громадянина. Особливі зобов'язання, що накладаються на установи, які використовують ШІ-системи в тих сферах, де вони можуть становити загрозу здоров'ю, безпеці, основним правам, навколишньому середовищу, демократії або верховенству права. До них належать найважливіша інфраструктура, освіта, зайнятість, основні приватні та державні послуги (наприклад, охорона здоров'я, банківська справа), управління кордонами та міграція, а також виборчі процеси. У цих областях буде необхідно управління ризиками ШІ.

Бізнес не зовсім задоволений. Нові правила спрямовано досягнення балансу між двома пріоритетами. З одного боку, ЄС хоче бути лідером у галузі ШІ та заохочувати стартапи, які могли б працювати над інноваціями у цій технології. З іншого боку, він хоче захистити європейські цінності, такі як демократія, права людини та верховенство закону. Результати голосування, тобто переважна підтримка з боку різних політичних фракцій, а також коментарі різних учасників економічного та соціального життя показують, що ця мета частково досягнута, хоча сумніви залишаються, в основному, з боку бізнесу.

ЄС порається зі ШІ. «Будь-які нові правила в галузі ШІ, такі як закон про штучний інтелект, щойно ухвалений Європейським парламентом, не працюватимуть, якщо в усьому світі не будуть створені узгоджені правила. І навіть це не гарантує нам повну безпеку. Потреба у всеосяжному підзаконному акті та керівництві нині порушує серйозні питання щодо правової визначеності та тлумачення на практиці, які мають вирішальне значення для ухвалення інвестиційних рішень», - сказав Маркус Байрер, генеральний секретар BusinessEurope, федерації приватних роботодавців ЄС.

Він зазначив, що для того, щоб по-справжньому досягти успіху в галузі ШІ, Європі необхідно підтримувати компанії, які впроваджують інновації. «Європа має не лише лідирувати у законодавстві, а й полегшити доступ до капіталу та фінансування для розвитку ШІ», - сказав Бейрер. Також незрозуміло, чи буде виконано нинішній намір Єврокомісії інвестувати від 30 до 65 мільярдів євро у ШІ до 2025 року, і якщо так, то яким чином.

Споживачі хвалять регулювання. Споживачі більш високо відгукуються про новий закон. «Прийнявши перше у світі горизонтальне законодавство в галузі ШІ, ЄС справедливо дає зрозуміти, що така потужна технологія, як ШІ, за всіх її переваг, потребує бар'єрів. Споживачі будуть захищені від певних принизливих практик, таких як peer scoring, і зможуть приєднатися до колективних позовів про компенсацію, якщо їм буде завдано шкоди однією і тією самою системою ШІ», - заявила Урсула Пахл, заступник генерального директора Європейської організації споживачів (BEUC) .

Новий закон також включає вимогу про прозорість загальнодоступних моделей ШІ (таких як ChatGPT) та необхідність дотримання авторських прав. Такі системи повинні надавати список джерел інформації, які використовуються для навчання їх моделей. Крім того, в обов'язковому порядку необхідно позначати неавтентичні або оброблені зображення, аудіо- або відеоконтент, так звані дипфейки.

Штучний інтелект від ChatGPT. Було запитано ChatGPT, найвідомішу мовну модель ШІ OpenAI, про визначення ШІ. За його словами, штучний інтелект - це область інформатики, яка займається створенням комп'ютерних систем, здатних виконувати завдання, які зазвичай потребують людського мислення. Метою ШІ є створення комп'ютерних програм, які можуть аналізувати дані, розв'язувати проблеми, приймати рішення та вчитися на досвіді. Закон, як і раніше, буде винесена на голосування в Раді ЄС, а потім опубліковано в Офіційному журналі. У повному обсязі він набуде чинності через 24 місяці, хоча деякі положення набудуть чинності раніше, а деякі пізніше.

Використані джерела

European Parliament Approves the AI Act. https://www.huntonprivacyblog.com/2024/03/13/european-parliament-approves-the-ai-act/

Europarlament przyjął standardy dla AI. Mają chronić obywateli i jej nie zabić. Europarlament przyjął standardy dla AI. Mają chronić obywateli i jej nie zabić - rp.pl

World’s first major act to regulate AI passed by European lawmakers. https://www.cnbc.com/2024/03/13/european-lawmakers-endorse-worlds-first-major-act-to-regulate-ai.html

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати