13 січня 2021, 17:34

Чого чекати від інституту банкрутства

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Сергій Боярчуков
Сергій Боярчуков «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» керуючий партнер, голова Ради арбітражних керуючих Києва

Поточний 2020 р. був дуже тяжким для всіх. Пандемія, карантин, локдаун, нові хвилі захворювань — це те, з чим стикнувся увесь світ. Україна не стала виключенням. Я вже раніше казав про те, що ми, юристи, супроводжуємо виключно наслідки певних правовідносин, які зародились раніше. У 2020 р. таких правовідносин зародилося значно менше, ніж у раніше звичному для нас темпі ділового життя, а відповідно, буде менше конфліктів, тобто буде прогнозовано менше юридичної роботи. Та водночас 2020 р. через Covid-19, локдаун та карантинні обмеження знищив багато бізнесів, і як показала практика, наша держава, на жаль, не змогла ефективно допомогти людям, які були змушені закривати свої підприємства. Тому думаю, що в даному випадку банкрутства матимуть тенденцію до розвитку. Щоправда, навряд чи нас чекають банкрутства великих підприємств — скоріш за все, це будуть підприємства малого та середнього бізнесів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Також можна прогнозувати, що все ж почне активніше розвиватись інститут банкрутства фізичних осіб. Впевнений, що у нього великі перспективи розвитку. Ще нещодавно це була зовсім нова для України практика, принципово новий інститут, до якого люди поставилися з острахом, бо не до кінця розуміли, як він працює. Багато хто взагалі про нього нічого не чув. Однак я впевнений, що з плином часу він поступово розвиватиметься, бо того вимагають реалії життя.

Наразі я спостерігаю підвищену увагу до теми банкрутства підприємств і пов'язую це із введенням положення про субсидіарну та солідарну відповідальність бенефіціарів та керівників підприємств. Відповідно до цього положення, у разі, якщо в процедурі банкрутства буде доведено, що підприємство навмисне довели до банкрутства або перед початком процедури банкрутства вивели з нього якісь значні активи, кредитори та арбітражний керуючий мають набір інструментів для того, щоб покласти таку відповідальність на керівника чи бенефіціара підприємства або повернути активи в банкрутство. Думаю, ця сфера буде розвиватися дуже стрімко, бо поки що в Україні ми спостерігаємо тотальну безвідповідальність: люди беруть величезну кількість кредитів, після чого закривають підприємства-банкрути і буквально відразу відкривають нові, продовжуючи позичати кошти у кредиторів. На сьогодні ми отримали інструмент для того, щоб з цим боротися. Цей інструмент новий, він народжує принципово нову судову практику, і я впевнений, що в майбутньому на неї будуть озиратися усі керівники та бенефіціари. На мою думку, це дуже дисциплінує всіх учасників господарсько-правових відносин та підвищить змістовність професії. Ми, арбітражні керуючі, станемо не просто «оформлювачами папірців» по умертвінню підприємств, а будемо мати дієві механізми для того, щоб погасити більше кредиторських вимог.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати