05 лютого 2018, 14:11

Лібералізація від Нацбанку: +1 крок

НБУ вдосконалив умови продажу іноземної валюти клієнтами банків на міжбанківському валютному ринку. Відповідні зміни затверджені Постановою Нацбанку України №7 від 25.01.2018 р., які набули чинності 27.01.2018 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


По-перше, чітко визначено право клієнта подавати заяву про продаж іноземної валюти до будь-якого уповноваженого банку за власним вибором (незалежно від наявності поточного рахунку в іноземній валюті, відкритого в цьому банку). По-друге, Національний банк уточнив строки продажу банком іноземної валюти клієнтів.

Як і раніше, уповноважений банк зобов’язаний за дорученням клієнта здійснювати продаж його власних коштів в іноземній валюті не пізніше ніж за 5 банківських днів, починаючи з дня списання цих коштів з поточного рахунку клієнта, відкритого в цьому банку. Національний банк уточнив, що у випадку, якщо клієнт переказує кошти для продажу з іншого уповноваженого банку, продаж цієї валюти здійснюється у 5-денний строк з дня зарахування таких коштів на кореспондентський рахунок уповноваженого банку.

Чергові кроки з валютної лібералізації розроблено з урахуванням пропозицій, що надійшли від бізнесу та учасників ринку. Як наслідок, бізнес отримає ширші можливості для вибору оптимального курсу продажу валюти.

Також окреслені зміни створять належні умови для розвитку економічної конкуренції на міжбанківському валютному ринку України. Водночас, на думку Нацбанку, такі кроки не матимуть значного впливу на стан валютного ринку.

Коментарі

f9ff70a54417e11c0ea23ef7f8b1ca03 Євгеній Столярчук, старший юрист Gryphon Group

Продовження діяльності Національного банку України з лібералізації валютного регулювання є важливим індикатором оздоровлення економіки України, успішності проведення системних реформ та стабілізації ситуації на валютному ринку України. 

Останні зміни, внесені Постановою Національного банку України №7 від 25.01.2018 р. до Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, свідчать про те, що регулятор стає більш відкритим до потреб сучасного бізнесу та учасників ринку. Зокрема, з 27.01.2018 р. клієнти банків мають право продавати іноземну валюту шляхом подачі заявки до будь-якого уповноваженого банку за власним вибором. У разі переказу клієнтом коштів для продажу з іншого уповноваженого банку продаж цієї валюти здійснюється у 5-денний строк з дня зарахування таких коштів на кореспондентський рахунок уповноваженого банку.

Загалом, такі зміни, на нашу думку, дозволять клієнтам банків не залежати від курсу іноземних валют, встановленого банком, в якому відкритий їхній поточний рахунок в іноземній валюті, а також створити передумови для розвитку економічної конкуренції на міжбанківському валютному ринку.

Водночас, враховуючи попередні законодавчі зміни до цього ж Положення в частині вдосконалення порядку проведення арбітражних операцій на умовах маржинальної торгівлі (можливість проведення арбітражних операцій іноземними небанківськими фінансовими установами, здійснення арбітражних операцій за доручення юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проведення таких операцій за допомогою купівлі/продажу банківських металів), можемо стверджувати про здійснення Національним банком України важливих кроків до гармонізації національного законодавства з правом Європейського Союзу та забезпечення вільного руху капіталу відповідно до вимог Директиви Ради ЄС№88/361/ЄЕС від 24.06.1988 р.

f10576ead4cd699f10a645fe8db52bf2 Роман Оксанич, керівник практики банківського та фінансового права, радник адвокатського об’єднання Suprema Lex

Національний банк України вчергове здійснює кроки щодо лібералізації та вдосконалення валютного регулювання банківського сектора.

Якщо проаналізувати рішення НБУ, прийняті в цій сфері, то можна зробити висновок, що відповідні зміни чітко проводилися в унісон з рішеннями Ради директорів МВФ про виділення наступного траншу фінансової допомоги Україні. Зі слів голови НБУ, відповідні транші погоджуються лише завдяки досягненню Україною значного прогресу в очищенні та стабілізації банківської системи, успішності реформ, спрямованих на створення більш міцної та стійкої фінансової системи й економіки.

Варто зауважити, що останній меморандум про співпрацю України та МВФ було підписано в березні 2015 р., протягом 4-х років Фонд повинен виділити Україні $ 17,5 млрд. Відомо, що в кінці 2017 р. Україна не отримала черговий транш від МВФ.

Як показує історія, так звані пом'якшення НБУ у сфері валютного регулювання розпочалися одночасно з підписання меморандуму про співпрацю з МВФ. Це спрощення умов проведення форвардних операцій для бізнесу (клієнтів банків, які є суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності), встановлення для юридичних осіб вимоги щодо обов'язкової реалізації 50% своїх валютних надходжень, пом’якшення обмеження на продаж готівкової іноземної валюти населенню тощо.

Варто звернути увагу, що 27.01.2018 р. набула чинності прийнята НБУ Постанова №7 від 25.01.2018 р. «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Відповідним рішенням НБУ вдосконалив умови продажу іноземної валюти клієнтами банків на міжбанківському валютному ринку. Постановою внесено зміни до гл. 2 розд. ІV Положення «Про порядок та умови торгівлі іноземною валютою», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 р. №281.

Зазначеною постановою клієнту надано право подавати заяву про продаж іноземної валюти до будь-якого уповноваженого банку за власним вибором (незалежно від наявності поточного рахунку в іноземній валюті, відкритого в цьому банку), а також уточнено строки продажу банком іноземної валюти клієнтів. Тобто якщо клієнт переказує кошти для продажу з іншого уповноваженого банку, продаж цієї валюти здійснюється у 5-денний строк з дня зарахування таких коштів на кореспондентський рахунок уповноваженого банку.

Постановою передбачається право укладати, окрім договору банківського рахунку, інші договори між банком і клієнтом, відповідно до яких банк має право надавати інформацію для клієнта, окремо за кожним рахунком, за кожним видом валют або банківських металів, а також передбачати періодичність надання такої інформації. Окрім цього зафіксовано, що відлік строку продажу іноземної валюти у випадку, якщо клієнт переказує кошти для продажу з іншого уповноваженого банку, починається з дня зарахування таких коштів на кореспондентський рахунок уповноваженого банку.

Залишається лише здогадуватися, які справжні мотиви переслідує НБУ прийняттям Постанови №7 від 25.01.2018 р., а також чи принесе вона позитивні зрушення для бізнесу, чи стане черговим так званим «позитивним зрушенням» на шляху отримання чергового траншу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати