24 November 2023, 14:40

Час будувати систему

Ірина Нікітіна
Ірина Нікітіна стратегічна радниця юридичних партнерств, дослідниця та ідеологиня LegalTalents.Report
Тетяна Бенько
Тетяна Бенько партнерка Legal Marketing Solutions, дослідниця та ідеологиня LegalTalents.Report

Практика кримінального права та процесу (далі — КПП) наразі є найбільш динамічною та затребуваною на ринку юридичних послуг в Україні. На жаль, з початком повномасштабної війни міжнародні рейтингові дослідження звели до мінімуму свій інтерес до цієї практики в нашій юрисдикції. Як наслідок, адвокати, керівники практик і партнери ЮФ не мають достатньо інформації для прийняття керуючих рішень щодо її планування та розвитку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дослідники LegalTalents.Report цього року опитали адвокатів, партнерів профільних ЮФ і керівників практик КПП у складі багатопрофільних ЮФ та з’ясували деталі актуального стану, економіки, кадрових питань, а також виклики й ризики практики.

Опитування було проведено в період з 25 вересня до 10 жовтня 2023 року. В опитуванні взяли участь 316 партнерів, керівників практики та адвокатів, які практикують у сфері КПП, серед них:

  • у складі фірм та адвокатських об’єднань — 56%, соло адвокатів — 44%;
  • фірми та практики за кількістю: до 10 адвокатів і помічників адвокатів — 49%, 11–20 адвокатів і помічників адвокатів — 25%, 21+ адвокатів і помічників адвокатів — 26%;
  • працюють на ринку: до трьох років — 7%, чотири-сім років — 35%, 8+ років — 58%;
  • чоловіків — 75%, жінок — 25%.

Почнемо з хорошої новини: підтвердилося зростання попиту на послуги практики КПП. Практика зростає як кількісно (обсяг замовлень), так і якісно (обсяг доходу).

Переважна більшість (84%) вказують на зростання попиту й лише 16% його не помітили. У середньому зростання попиту на послуги становить 80% в рівній мірі — як у своїй фірмі/практиці, так і в конкурентів.

Серед респондентів, які виявили зростання попиту, 40% відчули таку динаміку від 10% до 50%, 18% респондентів — від 51% до 100%, а 42% — 100+%.

Зростання попиту на послуги практики КПП

Респонденти дослідження зауважили також зростання доходу практики КПП. На їхню думку, дохід практики КПП в середньому по ринку зріс на 80% за останні 12 місяців. А майже половина (45%) респондентів зазначили, що зростання доходу їхньої практики сягнуло у два рази та більше.

Динаміка обсягу доходу практики КПП у середньому по ринку за останні 12 місяців

Спектр послуг, що надається у межах практики КПП, розширювався протягом останніх років. Серед найрозповсюдженіших послуг:

  • WCC;
  • антикорупційні справи;
  • економічні злочини;
  • оскарження санкцій і стягнення в дохід держави;
  • послуги з комплексного захисту бізнесу;
  • корпоративна безпека;
  • політично вмотивовані справи;
  • військові та воєнні злочини.

На думку учасників дослідження, найбільш дохідними є послуги у сфері економічних злочинів, а найменш дохідними — у сфері корпоративної безпеки.

Як видно з переліку вище, під час війни додалися послуги у сфері військових та воєнних злочинів. Вони надаються переважно невеликими практиками/фірмами (до 10 адвокатів), які включають їх до формування свого доходу. Великі за розміром практики/фірми (20+ адвокатів) надають ці послуги переважно pro bono та розглядають їх як обов’язкову репутаційну складову.

Думки щодо того, чи є зростання попиту на послуги практики КПП довгостроковим або короткостроковим, розділилися. Але 61% респондентів все ж вважають, що зростання такого попиту є довгостроковим і протримається чотири-п’ять років.

Окремо зауважимо, що позитивна динаміка цієї практики не залишилася непоміченою з боку потенційних кандидатів на ринку праці. На думку молодих юристів і студентів юридичних вишів, практика КПП є цікавою, прибутковою та корисною для держави. Згідно з результатами дослідження LegalTalents.Report цієї цільової групи, серед опитаних у жовтні 2023 року (415 респондентів) 62% розглядають для себе працевлаштування в межах цієї практики. Тож на тлі кадрового голоду, про який зауважують усі гравці ринку юридичних послуг України, незалежно від розміру та спеціалізації, практика КПП має потенціал цей голод втамувати за умови належного фокусу до молодих талантів та їхнього менторства.

Але є кілька важливих «але»: несистемність і відсутність налагоджених бізнес-процесів перешкоджають скористатися сприятливою кон’юнктурою ринку повною мірою, уповільнюють розвиток практики і заважають максимізації доходів і прибутків гравців ринку цього сегмента.

Наявність на ринку кадрового потенціалу важко реалізується через невміння більшості респондентів працювати з брендом роботодавця та, як наслідок, відсутність сталої репутації на ринку роботодавців і низьку впізнаваність брендів як таких.

Все це спричиняє додатковий (до клієнтської роботи) стрес у керівників практики та адвокатів.

Тож спадає на думку відомий крилатий вислів: «Най мені стане відваги змінити те, що можу, розуму та душевних сил прийняти те, що не можу змінити, й мудрості відрізнити одне від іншого».

Опитування виявило таку ситуацію: респонденти досить влучно визначають фактори, які на сьогодні становлять ризики та виклики для функціонування та розвитку практики КПП. Водночас нас як дослідників здивувало, що керівники та партнери практики змішують все в купу та не розрізняють зовнішні загрози та внутрішні фактори, що є у сфері їхнього впливу. Адже ці фактори можуть як загальмувати, так і прискорити розвиток їхніх практик.

Перейдемо до аналізу факторів, на які партнери та керівники практики мають вплив і можуть скористатися задля розвитку практики.

Усі згадані респондентами виклики можна об’єднати у три основні групи:

1. Пов’язані з командою (кадровий голод, утримання персоналу, організація роботи команди, мотивація, психологічний стан, репутація)

Пряма мова респондентів:

«Оптимізація роботи колективу»

«Підтримка належного рівня психологічної стійкості та вмотивованості персоналу»

«Збереження і безпека команди, мотивація та підтримка психологічного стану»

«Віддані та професійні колеги»

«Зберегти команду»

«Підготовка кадрів»

«Підтримання бездоганної репутації фірми та її співробітників

2. Підтримання високих темпів розвитку та зростання

Пряма мова респондентів:

«Особиста участь у кримінальних провадженнях займає багато часу, важко виділяти час на розвиток»

«Вимогливість клієнтів, велика конкуренція, колосальний обсяг роботи, нестабільний ринок та ненормований графік»

«Наявність лише 24 годин на добу»

«Зберегти темп розвитку»

«Реалізація термінових завдань у стислі процесуальні строки»

«Вдосконалення»

«Збереження постійних та залучення до співпраці нових клієнтів»

«Генерування постійного потоку клієнтів»

«Забезпечити ріст доходу фірми та колективу»

3. Адміністративний тиск на адвокатів та їхніх клієнтів

Пряма мова респондентів:

«Один КПК для адвокатів і суддів»

«Вплив активістів на суд»

«Комунікація з державними органами (їх небажання працювати)»

«Давати результат клієнту в умовах поліцейської держави та відсутності верховенства права»

«Незаконні дії з боку співробітників СБУ та ДБР»

«Адміністративна та політична залежність правоохоронних органів та судів від влади... Корумпованість правоохоронних та судових органів... Низький професійний рівень правоохоронців та суддів…»

«Падають стандарти доказування»

«Відсутня змагальність у судовій системі»

Зростання кількісного складу практики/фірми

Беззаперечним (хоч і не єдиним) ризиком на порядку денному є існування практики в умовах воєнного стану.

Пряма мова респондентів:

«Згортання бізнес-активності»

«Відсутність стабільності доходів»

«Організація робочого процесу в умовах воєнного стану»

«Мобілізація»

Очевидно, цей ризик не є унікальним саме для практики КПП, він є загальним для ринку, так би мовити, обставиною непереборної сили в умовах війни. Партнери та керівники практики не мають на нього безпосереднього впливу, але вимушені обов’язково враховувати. З практичного погляду в таких обставинах фірми мають виділяти додаткові ресурси (матеріальні, людські та часові) для компенсації впливу цього ризику та управління наслідками його реалізації: закуповувати обладнання для безперебійної роботи, облаштовувати укриття, зважати на неочікувані часові затримки тощо. Зрештою, продовжувати регулярно підтримувати донатами ЗСУ, для яких війна є не ризиком, а безпосереднім викликом.

Як виявило дослідження, найбільш болючим і найменш вирішеним наразі залишається питання нестачі кадрів на тлі підвищеного попиту на послуги практики.

Третина (34% респондентів) не змінилися в розмірі (кількість адвокатів і помічників адвокатів). Серед тих, хто зауважив зростання кількісного складу практики/фірми, 35% зросли на 10-30%, ще 23% респондентів зросли від 50% до 100% і лише 18% респондентів зазначили, що вони додали до своєї команди 100+%.

Великі за розміром практики/фірми (20+ адвокатів і помічників) є яскравим прикладом консервативної поведінки. Вони не продемонстрували активного росту (медіана зростання розміру = +5%). Одним із пояснень такого феномена може бути традиційне бажання керівників, здебільшого багатопрофільних фірм, утримати менш дохідні практики за рахунок високодохідної практики КПП.

Пряма мова респондентів: «Балансування просідання інших практик за рахунок кримінальної».

Натомість активне зростання кількісного складу своїх фірм/практик показують середні за розміром (медіана = +35%) та молоді гравці ринку (медіана = +20%).

Найбільш невизначеною щодо тренду є ситуація серед гравців вісім+ років на ринку: респонденти цієї групи демонструють всі три поведінки щодо динаміки кадрового складу (збільшення, скорочення та незмінність). На нашу думку, саме вік, який характеризується сталістю підходів до організації та ведення бізнесу, може як заважати, так і допомагати скористатися можливостями для зростання та розвитку практики. Секрет успіху, найвірогідніше, полягає в гнучкості цих підходів, яка не завжди властива такій консервативній практиці, як КПП. Наочним підтвердженням такого феномена є тренд на спін-офи на ринку.

Учасники дослідження зазначили, що закривати вакансії на юристів у цій сфері їм складно (55%), а 6% — надзвичайно складно. Зокрема, 40% респондентів закривають вакансію протягом місяця, 21% — до двох місяців, 17% — три-чотири місяці й лише кожен 10-ий може закрити вакансію протягом одного-двох тижнів.

Найскладніше закривати оголошені вакансії молодим фірмам/практикам (до трьох років на ринку), що є абсолютно природним, на наш погляд, через низьку впізнаваність брендів. Тож цим гравцям варто не відкладати це завдання та включити його до пріоритетів поточної діяльності вже зараз.

Як швидко в середньому ви закриваєте оголошені вакансії

Основними причинами, на думку респондентів, складнощів закриття оголошених вакансій є:

  • низька кваліфікація кандидатів (54%);
  • відтік кадрів за кордон (15%);
  • невідповідність очікувань кандидатів щодо рівня винагороди до можливостей роботодавця (15%);
  • інші фактори (мобілізація, небажання змінювати роботу тощо — 11%).

Наведені дані яскраво ілюструють причину кадрового голоду — низька кваліфікація доступних на ринку кадрів. Окрім реальної нестачі кадрів, мають місце завищені очікування партнерів і керівників практик щодо наявних на ринку професіоналів. Особливо якщо йдеться про перехід до консалтингу фахівців з інших сфер юридичної професії. Потенційні роботодавці часто зазначають, що очікування щодо винагороди таких фахівців є безпідставно завищеними.

Як ми зазначили вище, кадровий потенціал є достатнім серед молодих фахівців, для яких практика КПП є привабливою. Практика відповідає двом найбільш важливим критеріям бажаного роботодавця — цікава робота та висока винагорода праці. Тут окремо наголосимо на третьому важливому факторі — можливості кар’єрного зростання. На жаль, роботодавці у сфері КПП переважно не мають звички виховання фахівців, досвіду організації стажувань молодих кадрів у межах практики (загальноприйнятого на ринку юридичних послуг інструменту залучення молодих кадрів) та прозорої системи кар’єрного зростання, яка б чітко описувала критерії просування молодого фахівця кар’єрними сходами.

Незважаючи на декларування роботодавців їхньої готовності платити справедливу винагороду, дослідження виявило, що на ринку відсутня єдина думка щодо прийнятного рівня винагороди юристів цієї практики.

Також немає загальноприйнятого підходу щодо додаткової винагороди (бонуси, премії). Більшість гравців ринку погоджуються, що такі додаткові виплати мають існувати (лише 14% респондентів зазначили, що не виплачують бонусів і премій). Водночас майже кожен третій (30%) зізнався, що додаткові виплати є, але вони безсистемні.

Ключовою відмінністю досвідчених гравців (вісім+ років на ринку) від інших учасників дослідження (до трьох років та чотири-сім років) є більш системний підхід до винагороди. Лише 20% досвідчених гравців виплачують додаткові бонуси та премії безсистемно. Серед інших представників ринку цей відсоток становить 40-42%. Водночас дослідження не виявило залежності між розміром фірми/практики та системним підходом до винагороди юристів цієї практики.

Зважаючи на це, ще раз звертаємо увагу партнерів і керівників практики КПП: чітка, прозора система кар’єрного зростання у поєднанні з передбачуваною системою винагороди з чіткими критеріями є фундаментом для підтримки темпів розвитку та зростання практики.

Підсумуємо:

  1. Практика КПП швидко зростає — це беззаперечний факт.
  2. Зростання, на думку більшості, є довготривалим, тобто це не спринт, а марафон.
  3. Викликом для амбітних партнерів і керівників практики КПП є підтримка швидких темпів розвитку своїх практик.

При всій унікальності та особливостях цієї практики, які не можна не враховувати, партнерам і керівникам практики КПП варто визнати: не потрібно винаходити велосипед — на ринку юридичних послуг є цілий спектр інструментів та best practices, якість яких перевірена досвідом і які здебільшого можуть бути запозичені та допоможуть подолати цей виклик. Той, хто усвідомить необхідність регулярної роботи над побудовою практики як ефективного бізнесу та вдало застосує наявний досвід, обов’язково впорається із цим викликом. Час будувати систему!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати