09 червня 2015, 13:49

Зробимо Україну чистою. Чистою від підробок

Опубліковано в №22-23(468-469)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

_DSC1026


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Gucci, Chanel, Dolce&Gabbana, LouisVuitton, Adidas… Володіти речами з цими написами мріє майже кожна людина. Звичайно, бренди це прославлені, відомі, популярні, якісні. А за якість, як відомо, треба платити. Це ні для кого не секрет і навіть є закономірністю. Але далеко не всі зараз можуть дозволити собі подібне задоволення. Не всі можуть, але всі хочуть. І тут в гру вступає важка артилерія – підробки. На вигляд ніби таке саме, а коштує в десятки разів менше.

Але треба зрозуміти, що купуючи контрафакт та піратські комп’ютерні програми, люди не тільки ризикують завдати непоправної шкоди власному здоров’ю, а ще й фінансують організовану злочинність. Адже «нелегальний бізнес з виробництва та поширення підробок – це частина величезної злочинної індустрії, яка є майже безризиковим джерелом збагачення і тісно пов’язана з іншими злочинами – незаконним обігом наркотиків та зброї, торгівлею людьми та тероризмом». Цей заклик був ключовим під час проведення соціальної акції «Я купую справжнє! Я не купую підробок», що пройшла, точніше, проїхала 4 червня Києвом.

Захід пройшов у межах просвітницької кампанії «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні», яку організував та провів «Український альянс по боротьбі з підробками та піратством» за підтримки компанії City Sightseeing Kyiv, Національного технічного університету України «КПI» та Національної академії аграрних наук України.

Організатори акції мали на меті розповісти про проблему підробок та змінити ставлення суспільства до придбання контрафакту. І зробили це в доволі оригінальний спосіб. Просто посеред Києва – на площі Знань КПІ та в Голосіївському парку – презентували зразки підробок: іграшки, запасні деталі агрегатів, запчастини до автомобілів, парфуми, різноманітні аксесуари, цигарки, агрохімічні та хімічні засоби, взуття та одяг. Ці речі були надані Музеєм підробок УАПП.

Співробітники патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» розповіли учасникам акції, як придбання підробок може вплинути на них самих та яку шкоду може завдати економіці держави. Студенти, кияни та гості столиці, оглядаючи зразки, були здивовані, наскільки зовнішній вигляд підробок схожий з оригіналом. Основне питання, що звучало від них, – як відрізнити оригінальний продукт від контрафакту? Звичайно, якщо копія добре відтворила оригінал, то простому покупцеві зробити це буде доволі складно. Але все одно експерти порадили звертати увагу на такі характеристики, як запах (для іграшок, аксесуарів), якість швів (одягу, взуття), цілісність упаковки. Ну і звичайно ж, немаловажливу роль у цій справі відіграє місце продажу товару та його ціна. Адже, якщо відомі торгові марки і влаштовують певні акції та розпродажі, то ціна на товар у десятки та сотні разів впасти явно не зможе.

Про «ринок підробок в Україні» та як з ним бореться держава розповів юрист ППФ «Пахаренко і Партнери Євген Рогозянський: «Сьогодні ситуація є доволі серйозною, підробок багато, оскільки економічне становище в країні та рівень доходу населення, на жаль, не дає змоги громадянам купувати оригінальні якісні речі, люди економлять, і це дає підґрунтя для різних нечистих на руку «дільців». Вони виробляють контрафактну продукцію та завозять її в Україну у незаконний спосіб.

Запобігти ввезенню і розповсюдженню підробок в Україні допомагає Митний реєстр об’єктів інтелектуальної власності. Власники реєструють в ньому свої об’єкти, які мають охоронні документи. Продукція, що імпортується, підлягає митному контролю, – тобто митниця на кордоні перевіряє такий товар, який містить зареєстровані в Митному реєстрі об’єкти інтелектуальної власності, та інформує правовласника, представники якого, в свою чергу, вживають певних заходів. Оскільки ми бачимо, що на території України є дуже багато підробок, що виготовляються за кордоном, зокрема, у Китаї, можемо говорити, що цей механізм недостатньо дієвий.

Відповідно до вимог нашого законодавства, контрафактні товари заборонені не тільки для ввезення та територію України, а й для розповсюдження на її території. Тобто якщо товар контрафактний, то продавати його не можна. У Кримінальному кодексі є дві статті – 177 та 229 – які передбачають відповідальність за розповсюдження контрафактних товарів. Відповідальність може бути й адміністративною – тут ключову роль відіграє вартість цього товару.

Більша частина зразків підробок, що представлені на сьогоднішній акції, була вилучена на території України. Ми, як представники правовласників, звертаємось до міліції із заявами про те, що порушені права власності, а правоохоронні органи вже реагують».

Поінформований, а отже, захищений. Фахівці свої знання донесли. Далі слово за споживачем. Обирати товари з низькою ціною та сумнівною якістю чи ні, – це особиста справа кожного. Але не треба забувати, що купуючи підробки, ми не тільки отримуємо продукцію сумнівного походження і якості, але й особисто підтримуємо організовану злочинність, перешкоджаємо розвитку внутрішнього товарного ринку, української науки та сучасних технологій. Адже порушення прав інтелектуальної власності гальмує впровадження інноваційних виробництв та економічний розвиток держави.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати