16 грудня 2016, 12:03

ProZorro в держзакупівлях: корумповані тендери в минулому

Опубліковано в №49-50 (547-548)

Реформа публічних закупівель в Україні набирає обертів. Так, загальна економія завдяки використанню системи ProZorro складає понад 8 млрд грн, що значно перевищує плановий показник економії на цей рік (5 млрд грн). Про це повідомив перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов під час третьої міжнародної конференції «Реформування публічних закупівель в Україні», організованої проектом ЄС «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС», спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Серед іншого, чиновник нагадав, що у 2016 р. набув чинності Закон України «Про публічні закупівлі», який докорінно змінив практику проведення закупівель, повністю перевівши їх в електронний формат. Яскравим прикладом успішної реалізації реформи у цій сфері є веб-портал публічних закупівель ProZorro – електронна система публічних закупівель, яка прийшла на зміну паперовим держтендерам. Державні установи та підприємства здійснюють закупки на 250 млрд грн на рік. Раніше всі пропозиції на тендери подавалися в конвертах, домовленості укладалися в закритих кабінетах, а у чесного бізнесу було мало шансів виграти торги та здобути контракт. Натомість сьогодні закупівлі за державні кошти відбуваються в онлайн режимі. Всі охочі (від представників ЗМІ до контролюючих органів) можуть бути віртуально присутніми на закупівлі. Спроба провести корумпований тендер одразу набуває розголосу, адже система назавжди зберігає історію редагувань та надає можливість переглянути видалені документи. Будь-який учасник торгів в режимі онлайн може подивитися, які компанії брали участь, а також подати скаргу. Крім того, система надає повний доступ до комерційних пропозицій всіх учасників та до перебігу торгів. В системі міститься повна інформація про товар, послугу або роботи переможця, включно з укладеним договором.

За словами Максима Нефьодова, в цьому році було оновлено модуль статистики bi.prozorro.org. Також за підтримки Transparency International Україна стартував портал DoZorro.org, який дозволяє кожному зробити свій внесок у моніторинг тендерів. «Наші принципи, підходи та IT-розробки отримали найвищу міжнародну оцінку. Система ProZorro перемогла у найбільшій премії у сфері закупівель WorldProcurement Awards. На базі ДП «Прозорро» ми створюємо інноваційну ІТ-компанію міжнародного рівня. Сьогодні ми ділимося успішним досвідом як в інших сферах (наприклад, проект ProZorro.Продажі), так і в інших країнах. Освіта й професіоналізація закупівель матиме ключове значення для реформи у 2017 р. Ми запускаємо вже 4-й навчальний онлайн-курс, а спільно з Київською школою економіки плануємо реалізувати спеціальний курс для закупівельників. До того ж нещодавно розпочався проект з централізації закупівель. Вже з нового року замовники зможуть добровільно передавати частину своїх закупівель на ЦЗО», – зазначив високопосадовець.

При цьому пан Нефьодов наголосив, що реформа державних закупівель не обмежується впровадженням системи електронних торгів. Серед ключових напрямків, що будуть виконані в рамках реформи, можна виділити наступні: публічний моніторинг торгів та оцінка ризиків; система електронних оскаржень; спрощення доступу бізнесу до участі в державних закупівлях; проактивна система роз’яснень; центральні закупівельні організації тощо.

Нагадаємо, проект «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» розпочав діяльність у Києві в листопаді 2013 р. та триватиме до листопада 2017 р. Робота проекту спрямована на підтримку розвитку системи державних закупівель відповідно до стандартів ЄС. Проект фінансує ЄС та втілює консорціум на чолі з компанією Crown Agents Ltd.

Коментарі

нефьодов Максим НефьодовПерший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України

"2016 р. став важливим роком для української системи публічних закупівель. Разом з учасниками системи було завершено та ухвалено урядом Стратегію реформи на 2016-2022 рр. Вона містить у собі «дорожню карту» для наближення українського законодавства до правил та кращих практик ЄС у сфері публічних закупівель відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Крім того, набрав чинності новий Закон «Про публічні закупівлі», який докорінно змінив практику проведення закупівель, перевівши їх в електронний формат. Однак на шляху імплементації реформи публічних закупівель стоїть ще чимало завдань та викликів. Щоб досягти успіху, держава, бізнес-спільнота та громадськість повинні продовжувати докладати спільних конструктивних зусиль".

доманова Тетяна Домановаюрист Проектного офісу реформ Міністерства оборони України

"Система ProZorro витягає Міністерство оборони з теренів корупції та непрофесіоналізму. Це перше міністерство в Україні, яке застосувало ProZorro для надпорогових закупівель. Неформально цей проект називається «Електронні закупівлі Міністерства оборони України». Як же було до ProZorro? Через місяць після початку військових дій (09.05.2014 р.) Міноборони надало право проводити неконкурентну переговорну процедуру закупівлі. Це був вимушений крок, оскільки згідно із законодавством мирного часу неможливо було протягом 2-х місяців проводити закупівлі з можливістю, що ці закупівлі будуть зірвані. При цьому потрібно було закуповувати дуже швидко і дуже багато. На той момент неконкурентна переговорна процедура була передбачена у разі існування одного постачальника на ринку або при закупівлі додаткових послуг, для того щоб вони були сумісними з тими, які вже придбав замовник. Процес закупівлі не передбачав публікацію про те, що замовник щось хоче придбати. Крім того, замовник мав право запросити будь-яку кількість постачальників (у тому числі одного, і це було нормою). На фоні виділення Міністерством оборони у 2014 р. майже 12 млрд грн і такої неконкурентної переговорної процедури, це створювало великі корупційні ризики. Впровадження системи ProZorro відбувалося у 2 етапи. Спершу це був експеримент, а потім, коли зрозуміли, що експеримент є успішним, ми перетворили його на систему, яка працює на постійній основі".

(для перегляду натисніть на зображення)

0001

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати