15 лютого 2016, 10:42

Порушення прав і гарантій діяльності: адвокатура консолідується

З метою обговорення ситуації, що склалася навколо масових випадків порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності та вчинення неправомірних дій щодо адвокатів, Асоціація правників України (далі – АПУ) провела круглий стіл на тему: «Порушення прав і гарантій адвокатської діяльності та посягання на безпеку адвокатів як загроза правосуддю». Основна мета круглого столу – визначити стратегію дій адвокатського співтовариства з метою недопущення випадків порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Під час заходу було розглянуто наступні питання: порушення прав та гарантій адвокатської діяльності; пошук ефективних механізмів протидії; забезпечення особистої безпеки адвоката та захист від посягань; шляхи подолання кризи; узгодження спільних дій.

Закони не працюють…

Так, представники адвокатської спільноти, на прикладі конкретних випадків порушень прав адвокатів, спробували встановити причини протиправних діянь щодо адвокатів і знайти шляхи виправлення ситуації. На думку учасників круглого столу, напади на адвокатів, загрози їхньому життю, відкриття кримінальних проваджень, усе це – наслідок нездатності правоохоронних органів якісно та професійно виконувати свою роботу.

«Правоохоронні органи проводять аналогію між адвокатом та його клієнтом. Почастішали випадки перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності, напади на адвоката, пошкодження майна, навіть вбивства. І що прикро, це не пов’язано з тим, якою категорією справ займається адвокат», – зауважив Президент АПУ Денис Бугай.

Як було зазначено, протидія такому беззаконню, на жаль, не може бути силовою, тому адвокати можуть використати лише свої знання і просити законодавця внести коригування до законодавства. Так, адвокати пропонують конкретизувати права адвокатів у кримінальному процесі та чітко прописати кримінальну відповідальність за порушення прав адвокатів.

Варто відзначити, що захід проходив у приміщенні Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, що мало на меті донести занепокоєння адвокатів до парламентарів. Так, народний депутат Олена Сотник, яка у минулому займалася адвокатською діяльністю, запевнила колег у готовності сприяти вирішенню проблеми та просувати до Верховної Ради консолідовану позицію адвокатської спільноти у вигляді спільних законопроектів, а також ініціювати проведення парламентських слухань.

«Робота адвоката дуже допомогла мені у роботі в Парламенті, де треба постійно відстоювати свою позицію та боротися. Майже кожен другий доповідач сьогодні говорить про незаконні дії прокуратури, деякі відверто визнають, що прокурори – це перші вороги адвокатів. Основний жах у тому, що закони не працюють і ніхто відповідальності не несе! Застосування сили, несанкціоновані обшуки, недопуск під час здійснення процесуальних дій! Однозначно, необхідно, щоб про це все почуло суспільство, у тому числі з трибун Верховної Ради», – зазначає народний депутат.

Будемо об’єднуватися та боротися!

Під час заходу адвокати, стосовно яких були вчинені неправомірні дії, ділилися своїми ідеями щодо шляхів вирішення ситуації. Так, Голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права Євген Солодко знову привернув увагу до необхідності посилення статусу адвоката та передбачення інструментів самозахисту. За словами пана Солодка, українська адвокатура наділена конституційною функцією надання правової допомоги, а відтак, будь-які втручання в адвокатську діяльність є прямим порушенням Конституції України.

«Я хочу, щоб усі відповідні органи нас почули та зрозуміли, що ми не допустимо систематичних порушень наших прав та гарантій. Адвокатура історично є саморегульованою та незалежною організацією. Ми маємо на меті боротися з нашими процесуальними опонентами виключно у правовому полі, вибираючи для себе відкритість, гласність та публічність як пріоритети нашої діяльності. Щодо кожного незаконного факту порушення прав адвокатів повинні бути прийняті відповідні процесуальні рішення. Адже ігнорування своїх зобов'язань або спроби вибірково дотримуватися законодавства можуть стати початком кінця наших правових та конституційних реформ, невід’ємною частиною яких і є адвокатура. Сподіваємося, що до нас дослухаються, почують і нарешті почнуть активні дії задля подальшого усунення фактів порушення прав та гарантій адвокатської діяльності у нашій країні. Адже, живучи та поважаючи закон, можна повністю уникнути не тільки порушень прав та гарантій адвокатської діяльності, а й представити Україну як надійного та стабільного партнера для європейських і західних держав», – наголосив він.

Підтримала колегу і Зоя Ярош, віце-президент ААУ, котра привернула увагу до проблем адвокатів з регіонів, які не відчувають спільності в адвокатурі. «Порушення прав адвокатів є системними, ми маємо об’єднуватися, ми повинні йти до адвокатів та показати, що ми готові їх захищати, що ми сильні та об’єднані», – переконана вона.

За результатами обговорення, адвокати вирішили максимально консолідувати зусилля для спільних дій. Наразі кожен учасник обговорення формує свої пропозиції та ідеї, які потім будуть об’єднані й реалізовані у формі спільних акцій та заходів із залученням засобів масової інформації та у вигляді конкретних законодавчих пропозицій. 

Як писала раніше «Юридична газета», підпали авто, обшуки в офісах, напади, тиски з боку правоохоронних органів, неправомірне втручання в адвокатську діяльність з боку працівників прокуратури – це далеко не повний перелік того, з чим сьогодні зіштовхуються українські адвокати через свою професійну діяльність. Попри те, що органи державної влади, місцевого самоврядування, посадові й службові особи у відносинах з адвокатами зобов’язані дотримуватися вимог Конституції України та законів України, Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 р. та протоколів до неї, зобов’язань України перед ПАРЄ щодо незалежної професії адвоката, практики Європейського суду з прав людини, – законодавство не дотримується, адвокати мусять захищати себе своїми силами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати