29 березня 2016, 17:49

Помилки адвокатів при обшуку компаній: практичні аспекти

Опубліковано в №13 (511)

Адвокати, котрих слідчі чи правоохоронні органи не пропустили на обшук компанії їхніх клієнтів, у більшості випадків не отримують від клієнтів оплату за свою роботу. Про це заявив заступник голови Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права, партнер практики правової безпеки бізнесу АО Juscutum Денис Овчаров під час семінару «Адвокатські байки або 10 помилок адвокатів на обшуку в компанії» Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України. Так, за словами юриста, клієнти не платять адвокатам, яких не допустили на обшук, оскільки вважають, що останні не належним чином виконали взяті на себе зобов’язання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Встигнути за 30 хвилин!

Скільки ж треба часу адвокату для того, щоб збільшити вірогідність того, що його допустять на обшук компанії клієнта? Виходячи з власного практичного досвіду, юрист запевняє, що для цього достатньо, здебільшого, 30 хвилин. При цьому експерт зазначає, що ця цифра обчислюється саме з моменту початку обшуку та сповіщення про це адвоката клієнтом. «З нашої практики, якщо за півгодини з моменту виклику адвокат прибуває на обшук, то, скоріше за все, його допустять», – підкреслює пан Овчаров.

Дуже важливими, на думку фахівця, є питання комунікації адвоката з клієнтом. «Як правило, обшуки компаній проводяться у вихідні дні. Приміром, позиція податкових органів полягає у тому, що обшуки на складі та в офісі у вихідні дні не відволікає співробітників від роботи й дозволяє перевіряючим органам якісно та неквапливо здійснити перевірку. Такі обшуки, як правило, проводяться о 9-10-й ранку. Тут дуже гостро стоїть питання довіри. Якщо адвокат скаже, що вже виїхав до клієнта, а сам через 30 хвилин тільки сяде в машину, звісно, вчасно він не зможе приїхати на обшук. А клієнту важлива довіра, він зателефонував адвокату, якому довіряє», – каже юрист.

Перерва обшуку?

Перед прийняттям рішення, чи їхати на обшук компанії клієнта, дуже важливо обговорити всі умови роботи, форму та суму оплати за неї. «В юридичному бізнесі є таке негласне правило: надана послуга вже не вважається послугою. Якщо адвокат «зі старту» не домовиться з клієнтом, за якими тарифами він працюватимете, то, скоріше за все, матиме проблеми з отриманням грошей за свою роботу», – переконаний Денис Овчаров.

При цьому юрист вважає, що найефективніша тарифна ставка для адвоката, котрий виїжджає на обшук, – погодинна, адже, як свідчить практика, обшук може тривати від 10 до 72 годин. «Чому так багато часу займає обшук? Як відомо, Кримінально-процесуальний кодекс України далеко не досконалий. Слідчі, коли приходять на склад компанії для проведення обшуку, чомусь думають, що якщо дуже багато товару, то можна зробити так звану слідчу дію – перерву при веденні обшуку (хоча такого поняття як «перерва обшуку» в КПК немає), й о 6-й годині ранку наступного дня продовжити обшук. Так може продовжуватися тиждень-два-три… Відомо, що в КПК є поняття «перерва проведення допиту» (через кожні 2 години повинна робитися перерва), але щодо обшуку такого поняття немає. При цьому, якщо оперативні працівники, разом зі слідчим, опечатуючи приміщення, виходять із будівлі, то наступного разу без нової ухвали вони не можуть туди потрапити», – аналізує юридичні колізії пан Овчаров.

Тільки передоплата!

Особлива увага під час семінару також була приділена роботі адвоката під час обшуку компаній незнайомих клієнтів. Здебільшого, саме при роботі з незнайомими клієнтами й виникають проблеми, особливо, що стосуються оплати праці адвоката. За словами Дениса Овчарова, коли адвокат починає вимагати оплати своєї роботи, такий клієнт звертається до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. При цьому заяви до дисциплінарного органу мають класичний характер, як-то відсутність договору. «У таких випадках я рекомендую шукати відповідного гаранта того, що робота адвоката буде оплачена. У клієнта, навіть якщо він закритий в офісі та не може вийти, є хтось зовні – друг, знайомий, партнер, котрий готовий внести передоплату. Я б не радив працювати з незнайомим клієнтом без передоплати», – рекомендує експерт з правової безпеки бізнесу.

За словами пана Овчарова, для того, аби якісно виконати свою роботу під час обшуку компанії, адвокат повинен ідентифікувати усе майно, котре вилучається під час обшуку; написати зауваження до протоколу обшуку (вони мають бути завжди); мінімізувати ризики допитів співробітників компанії та збір пояснень; запобігти крадіжкам особистого майна клієнта; підтримувати позитивний емоційний фон під час процедури.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати