05 вересня 2016, 18:49

МКАС: правовий статус, компетенція, спори

Опубліковано в №36 (534)

За період з 1.01.2015 р. по 31.12.2015 р. до провадження Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України (далі – МКАС) було прийнято 922 справи, що на 226 справ більше, ніж у 2014 р. Сторони у справах, зареєстрованих МКАС при ТПП України у 2015 р., були з 55 країн, у тому числі з 46 країн далекого зарубіжжя, 8 держав СНД та України. Всього у 2015 р. МКАС при ТПП України розглянув та виніс рішення у 549 справах. Про це розповів член ради Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, радник ЮФ Asters Ярослав Петров під час чергового засідання Комітету.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_9420

Так, за словами Ярослава Петрова, правовий статус Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України (далі – МКАС), тобто його правосуб'єктність, організація діяльності, компетенція, встановлений Законом України «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 24.02.1994 р., Положенням про Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України, що є Додатком 1 до зазначеного Закону, та Регламентом Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України.

МКАС, згідно з Положенням, є самостійною постійно діючою арбітражною установою, що здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж». Зазначений Закон виходить із визнання корисності арбітражу як методу, що широко застосовується для вирішення спорів, які виникають у сфері міжнародної торгівлі, враховує положення про такий арбітраж, які містяться в міжнародних договорах України, зокрема у Нью-Йоркській Конвенції ООН про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень (1958 р.) та Європейській Конвенції про зовнішньоторговельний арбітраж (м. Женева, 1961 р.). В основу Закону покладено Типовий закон про міжнародний торговий арбітраж, прийнятий у 1985 р. Комісією ООН з права міжнародної торгівлі та схвалений Генеральною Асамблеєю ООН, для можливого використання державами у своєму національному законодавстві, що забезпечує однаковий підхід до правового регулювання міжнародного комерційного арбітражу в цих державах.

А як звернутися?

МКАС приймає до розгляду спори, що належать до його компетенції, за наявності письмової угоди між сторонами про передачу йому всіх або певних спорів, які виникають або можуть виникнути між сторонами у зв'язку з будь-якими конкретними правовідносинами, незалежно від того, мають вони договірний характер чи ні. Арбітражна угода може бути укладена у вигляді арбітражного застереження в договорі або у вигляді окремої угоди.

До Мiжнародного комерцiйного арбiтражного суду можуть передаватися на вирiшення:

  • спори з договiрних та iнших цивiльно-правових вiдносин, якi виникають при здiйсненнi зовнiшньоторговельних та iнших видiв мiжнародних економiчних зв'язків, якщо комерцiйне пiдприємство хоча б однiєї зі сторiн спору знаходиться за кордоном;
  • спори пiдприємств з iноземними iнвестицiями, а також мiжнародних об'єднань та органiзацiй (створених на територiї України) мiж собою, спори мiж їх учасниками та їх спори з iншими суб'єктами права України.

Зовнiшньоекономiчнi вiдносини, спори з яких можуть бути переданi на вирiшення Мiжнародного комерцiйного арбiтражного суду, стосуються, зокрема, вiдносин купiвлi-продажу (поставки) товарiв, виконання робiт, надання послуг, обмiну товарами та/чи послугами, перевезення вантажiв i пасажирiв, торгового представництва й посередництва, оренди (лiзингу), науково-технiчного обмiну, обмiну iншими наслiдками творчої дiяльностi, спорудження промислових та iнших об'єктів, лiцензiйних операцiй, iнвестицiй, кредитно-розрахункових операцiй, страхування, спiльного пiдприємництва, а також iнших форм промислової та пiдприємницької кооперацiї.

Мiжнародний комерцiйний арбiтражний суд приймає до свого розгляду також спори, вiднесенi до його юрисдикцiї, відповідно до мiжнародних договорiв України.

Порядок звернення до МКАС та розгляду справ визначається Регламентом Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, а розмір арбітражного збору, який справляється у прийнятій до розгляду справі, – Положенням про арбітражні збори та витрати (додаток до Регламенту Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України).

Організаційно МКАС при ТПП України складається з арбітрів, Президії МКАС, Голови та його заступників, а також секретаріату. Розгляд справ здійснюється арбітрами, які обираються або призначаються з Рекомендаційного списку арбітрів, затвердженого Президією Торгово-промислової палати України.

Кожному рішенню передує анотація, у якій викладаються основні юридичні проблеми й спірні питання, розглянуті складом арбітражу при вирішенні конкретної справи. Рішення МКАС є остаточними та обов'язковими для сторін. У разі відмови від їх добровільного виконання – приводяться до виконання в примусовому порядку.

Палата не втручається!

Функціонуючи при Торгово-промисловій палаті України, МКАС залишається незалежним та самостійним арбітражним інститутом. Палата не є вищим органом і не має адміністративних повноважень щодо МКАС. Закон забороняє втручання у діяльність МКАС та зобов'язує Торгово-промислову палату України виконувати функції зі сприяння МКАС в реалізації останнім свого основного завдання – вирішення зовнішньоекономічних спорів. У п. 1 Положення про МКАС при ТПП України закріплений вичерпний перелік таких її функцій: затвердження Регламенту МКАС, порядку обчислення арбітражного збору, ставок гонорарів арбітрів та інших витрат суду, сприяння його діяльності.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про третейські суди», дія цього закону не поширюється на міжнародний комерційний арбітраж, а отже, до організації та діяльності МКАС цей Закон не застосовується.

МКАС входить до числа найбільших і найавторитетніших арбітражних центрів. він визнаний як вітчизняними, так і закордонними підприємцями, здійснює тісну співпрацю з багатьма постійно діючими арбітражними установами, є членом Міжнародної федерації комерційних арбітражних інститутів (МФКАІ) та Європейської арбітражної групи при Міжнародній торговій палаті в Парижі.

МКАС при ТПП України активно співпрацює зі світовим арбітражним співтовариством. Він є членом багатьох міжнародних об'єднань у цій сфері: Міжнародної федерації комерційних арбітражних інститутів (IFCAI) у Нью-Йорку, Європейської арбітражної групи при Міжнародній торговій палаті в Парижі, а також постійно діючого Консультативного органу – Ради керівників ТПП держав-учасниць СНД в галузі міжнародного комерційного арбітражу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати