25 грудня 2015, 18:39

Конституція: суспільна довіра і нове правосуддя

Опубліковано в №52(498)

cons_ua_book


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як забезпечити прозорість конституційного процесу, залучити громадськість до цього процесу та врахувати запити суспільства щодо зміни «системи»? Як дати поштовх до початку повноцінної судової реформи? Як не втратити шанс реформувати прокуратуру? Як досягнути консенсусу в парламенті та забезпечити довіру суспільства до запропонованих реформ? На ці та інші запитання шукали відповідь учасники Форуму «Конституція: суспільна довіра і нове правосуддя», який днями відбувся у Києві під егідою Євросоюзу, Реанімаційного пакета реформ та Центру політико-правових реформ. У заході взяли участь провідні експерти-конституціоналісти, представники громадянського суспільства, члени Конституційної комісії, народні депутати, судді, посли іноземних держав та представники міжнародних програм технічної підтримки.

Працюйте над новою Конституцією!

Так, аналізуючи зміни до Конституції України з питань судової реформи, посол ЄС в Україні Ян Томбінські відзначив, що наразі в Україні повністю відсутня будь-яка довіра суспільства до судів, а пропозиції щодо змін до Основного закону, які зараз напрацьовуються, спрямовані на те, щоб знайти відповідь на питання, як відновити довіру до судової системи.

«Це не відбудеться одномоментно, адже це тривалий процес. У Конституції має бути чітко розписаний розподіл функцій між гілками влади. Сьогодні ми говоримо про зміни до Конституції в частині судової системи, але я б говорив про необхідність постійної роботи над підготовкою нової Конституції України. Можливо, треба створювати Конституцію, яка буде відповідати бажанням збудувати парламентську республіку, щоб у ній був чітко записаний розподіл функцій, розподіл відповідальності між різними гілками влади. Я б наполягав на необхідності напрацювання нової Конституції, а не лише змін до наявної», – зазначив Ян Томбінські.

Покажіть людям!

Підтримує позицію щодо очищення судової влади й заступник голови Верховної Ради України, член Конституційної комісії Оксана Сироїд. На думку чиновниці, конституційна реформа має обов’язково передбачити дієві механізми очищення судової влади. Проект змін до Конституції в частині судової реформи має стати гарантією оновлення суддівського корпусу. При цьому пані Сироїд наголошує на необхідності напрацювання механізмів впровадження довіри до правосуддя, зокрема прийняти законопроект про нові процедури оцінювання суддів.

Серед іншого, пані Сироїд висловила низку застережень щодо діяльності Конституційної комісії. Зокрема, з приводу того, що група з питань судової реформи на третину складалася з чинних суддів, які не мають довіри у суспільстві. Втім, поряд з цим, чиновниця вважає, що на рівні Конституційної комісії відбулося якісне, дієве, а не формальне обговорення змісту реформи правосуддя.

«Найважливіше – щоб люди, суспільство змогли побачити механізми оновлення суддівського корпусу. Ми не можемо у Конституції передбачити чарівну пігулку, яка дозволить нам обрати якісно нових суддів. Але люди повинні побачити цей механізм ще до голосування у парламенті, побачити, які будуть критерії конкурсу на суддівські посади, як громадськість зможе впливати на призначення суддів, як планується реформувати суддівський корпус», – резюмувала вона.

Виключно інтереси держави

У свою чергу, заступник Генерального прокурора, член Конституційної комісії Віталій Касько одними з найбільш позитивних моментів конституційної реформи вважає визначення місця прокуратури в частині судової гілки влади, зміну функцій прокуратури та суттєвий зсув у бік кримінального судочинства, а саме: процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, підтримання інтересів держави у суді, контроль за діяльністю органів правопорядку. За словами чиновника, після прийняття відповідних змін до Основного Закону, прокуратура не займатиметься представництвом інтересів громадян у судах, а здійснюватиме виключно представництво інтересів держави. Крім того, органи прокуратури також будуть позбавлені функції загального нагляду, розслідування і нагляду за дотриманням законодавства у пенітенціарній сфері.

Забезпечте виконання рішень!

На думку голови Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Ханне Юнкер, недовіра до судової влади в Україні пов’язана з великими масштабами корупції. «Якщо немає довіри до органів влади у системі юстиції та до судової влади, то немає довіри до влади загалом», – зазначає експерт.

Крім того, за її словами, представники Ради Європи висловлюють неабияку стурбованість з приводу того, що звільнення багатьох суддів після проходження переатестації може призвести до порушень європейських стандартів. «Треба запровадити нові процедури призначення суддів, які нададуть гарантії незалежності, також можна дозволити суддям виходити на пенсію раніше (що звільнить місця у судах), запровадити систему скарг на суддів, зокрема щодо невідповідності реальних статків задекларованим», – каже вона.

При цьому пані Юнкер зазначає, що у Раді Європи Україні рекомендують скоротити та пришвидшити процедуру винесення судових рішень, а судові засідання зробити більш відкритими та прозорими. Втім, найголовніше на чому наголошує експерт, – забезпечення виконання судових рішень, адже наразі в Україні залишаються не виконаними близько 10 тис. рішень. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати