01 квітня 2014, 14:19

Бізнес не повинен страждати від політичної нестабільності

У разі створення інституту бізнес-омбудсмена рішенням Уряду буде неможливо закріпити перелік прав, необхідних для реалізації покладених функцій, що можна зробити лише законом

Сторінка 3 із 5
Володимир Щелкунов
Володимир Щелкунов Президент ІСС Ukraine

Для ефективного впровадження в Україні інституту бізнес-омбудсмена необхідно прийняти спеціальний закон. Проект нормативної бази може бути розроблений ініціативною групою у складі фахівців ICC Ukraine, із залученням іноземних консультантів та юристів, у стислі терміни.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З метою підвищення ефективності роботи та досягнення мети дієвості реформ у цій частині й уникнення дублювання функцій бізнес-омбудсмена іншими органами державної влади слід також здійснити аналіз і внести пропозиції щодо скорочення та ліквідації відповідних підрозділів органів державної влади, функції яких перейдуть до бізнес-омбудсмена.

За наведених умов утворення інституту бізнес-омбудсмена не потребуватиме додаткового фінансування з державного бюджету. Кількість працівників як апарату бізнес-омбудсмена, так і представників у регіонах можливо обмежити 35 особами: один у регіоні та десять працівників центрального апарату. Цю структуру може бути створено на базі ліквідації низки структур, які опікуються підприємництвом.

Для реалізації запропонованих пропозицій та виконання роботи з розробки відповідної нормативно-правової бази вважаємо за доцільне створення робочої групи, до складу якої мають увійти фахівці-юристи, вчені, представники бізнесу, консультанти з досвідом функціонування цієї інституції за межами України, представники державних органів, які на сьогодні мають регулятивні повноваження. ICC Ukraine може надати допомогу в зазначеній роботі та допомогти з відповідними фахівцями.

 

Ви вже сказали про спеціальний закон, який би врегулював діяльність бізнес-омбудсмена. На якій стадії зараз розробка такого закону та в чому його особливості?

Наразі проект відповідного закону розроблено. По суті, закон унікальний, оскільки до цього подібного інституту в Україні ще ніхто не запроваджував.

 

Хто, на Вашу думку, може стати бізнес-омбудсменом?

Це має бути обов’язково особа, яка отримала громадянство України не пізніше ніж за 10 років до призначення на посаду.

З іншої точки зору, бізнес-омбудсмен – це представник всього бізнесу, а тому важливо, щоб у нього був великий життєвий та управлінський досвід. Тому в проекті закону закладено, що бізнес-омбудсмен, а відповідно до проекту закону Уповноважений при Верховній Раді України з питань захисту прав підприємців та суб’єктів господарювання в Україні, має бути не молодшим ніж 35 років і працювати не менше ніж 10 років на керівних посадах у бізнес-середoвищі, тобто це повинна бути людина з реального бізнесу.

Крім цього, встановлено й фільтри щодо сумісництва – іншої діяльності бізнес-омбудсмена, за яку він отримує додаткову плату. Я вважаю, що особа, яка представляє інтереси українського бізнесу, не повинна бути прив’язаною до конкретної компанії чи установи. Отже, проектом закону передбачено, що Уповноважений з питань бізнесу не має права бути депутатом Верховної Ради України, депутатом обласних, міських селищних та районних рад, виконавчого органу державної влади України, займатися іншою оплачуваною діяльністю.

Звичайно, передбачені такі винятки, як можливість здійснювати викладацьку, наукову чи іншу творчу діяльність, у результаті якої бізнес-омбудсмен зможе ділитися власними напрацюваннями у сфері підприємницької діяльності з власниками та керівниками бізнесу.

Більше того, проектом передбачено пряму норму, яка вказує, що Уповноважений зобов’язаний припинити діяльність, несумісну з його статусом, у термін, що не перевищує 14 днів з дня призначення на посаду. У своїй діяльності Уповноважений не може керуватися рішеннями політичної партії чи іншого громадського об’єднання, членом якого він є.

 

Чи зможуть підприємці звертатися напряму до бізнес-омбудсмена зі скаргами чи пропозиціями?

Звісно, розгляд таких звернень буде його обов’язком. Рішення за скаргами від підприємців прийматиметься протягом 10 днів, а в разі відмови надсилатиметься повідомлення з мотивацією.

Сторінка 3 із 5
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати