10 грудня 2019, 11:47

Філософія покарання

Або чи можливе виправлення засуджених через гуманізацію умов відбування покарання?

Опубліковано в №50 (704)

Віра Левко
Віра Левко суддя Дніпровського район­ного суду м. Києва
Ірина Єдаменко
Ірина Єдаменко суддя Покровського район­ного суду Дніпропетровської області

Як відомо, в межах Східного партнерства та у відносинах із країнами, які мають намір вступити до Європейського Союзу, останній вимагає стабільних державних інституцій, що можуть гарантувати забезпечення принципу верховенства права, забезпечити права людини та захист меншин, у тому числі у процесі здійснення кримінального провадження.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для втілення цих принципів та ідей у період з 5‑12.09.2019 р. в м. Гаага неурядова організація the Netherlands Helsinki Committee спільно з Leiden Law School, and The Hague Academy for Local Governance провела тренінг на тему «Затримання та альтернативні санкції». Ця підготовка була спрямована на зміцнення спроможності державних службовців щодо виконання кримінальних санкцій у спосіб, який поважає основні права та знаходить правильний баланс між санкцією, реінтеграцією та захистом громадян і жертв насилля. Також неодноразово наголошувалося на необхідності посилення ефективного використання таких альтернативних санкцій як громадські роботи, електронний моніторинг.

Найяскравішим прикладом успішної реалізації програми щодо гуманізації умов під час відбування покарання та успішної соціальної роботи з ув'язненими є Justitieel Complex Zaanstad — комплекс, який більше запам'ятався як п'ятизіркова в'язниця. Введений в експлуатацію у 2016 р. комплекс став найбільшою в'язницею Нідерландів та здатний вмістити понад тисячу ув'язнених у 667 окремих камерах. Світлі кольори, багато скла та ніяких решіток на вікнах. Камери на двох осіб (душ, холодильник, мікрохвильова піч, магнітофон, телевізор, стаціонарний телефон), дозволені металеві ножі та виделки. До того ж урізноманітнити дозвілля може спортзал, футбольне поле, медичний центр, бібліотека, інтернет та навіть релігійний зал…

З першого дня відбування покарання проводиться робота над соціалізацією особи та найшвидшим поверненням її до життя в суспільстві. Можна отримати освіту, навчитися професії (будівельника, механіка, бариста). Працівники охорони не мають зброї. Прекрасно працює система заохочень за хорошу поведінку. У кімнатах для побачень є дитячий куточок, а також у стилі ресторану оформлена кімната, де раз на місяць буває «батьківський день».

Успішність такого підходу полягає в тому, що персонал постійно розмовляє із засудженими, поринає в їхні проблеми та допомагає використати час відбування покарання для того, щоб змінити своє життя. Філософія працівників установи незмінна: якщо ви поводитеся з людьми, як з тваринами, то вони будуть тваринами. З ув'язненими потрібно поводитися так, як з людьми, тоді вони будуть людьми! Не дружба, не особисті приязні відносини, а повага до людської гідності, допомога та менторство.

Загалом, основним посилом усієї Dutch Probation System є справжня віра та аксіома про те, що людина може змінитися. Чи не є така віра в людину основним проявом людяності, гуманності та демократії? Чи готові українські правоохоронні й судові органи та суспільство загалом повірити в ув'язнених, дати їм ще один шанс довести, що вони такі ж люди, як інші, що вони мають право на гідне існування після ув'язнення? Чи зможе людина, яка вчинила кримінальний проступок, стати на шлях виправлення? Чи достатньо для цього лише її бажання?

Мабуть, кожен має свою позицію, вона може бути правильною або неправильною, проте істина зазвичай десь посередині. Тому цілком логічним є питання про те, що ми можемо зробити, щоб в нашій країні зменшилася кількість кримінальних проваджень, кількість ув'язнених осіб та жертв протиправних дій? Як забезпечити реінтеграцію колишніх в'язнів, а також гідні та людяні умови перебування в місцях позбавлення волі?

По‑перше, на нашу думку, необхідно докласти зусилля для зменшення кількості ув'язнених. За офіційною статистикою органів пробації, станом на 21.11.2019 р. на обліку перебувають 64 934 осіб, з них 91% — засуджені, 1,3% — неповнолітні, 5,9% — засуджені до покарання у вигляді штрафу. Тижневі показники вражають — 1287 осіб поставлено на облік, отримано 812 ухвал суду про складання досудової доповіді, з яких у 81% складено досудову доповідь з висновками про можливість виправлення без позбавлення волі.

Чи варто говорити про те, що переповнені тюрми не можуть забезпечити гідні умови існування ув'язнених, внаслідок чого там відбуваються вбивства, катування та процвітає корупція. Україна знаходиться серед лідерів держав, щодо яких ЄСПЛ виносить рішення, в яких зазначається про існування структурної проблеми щодо недотримання належного медичного забезпечення ув'язнених, що є порушенням ст. 2 Європейської Конвенції.

Суддям потрібно ретельно зважувати кожне рішення та у разі можливості застосовувати альтернативні запобіжні заходи замість тримання під вартою. Також не менш важливим є індивідуальний підхід до призначення покарання, який можна забезпечити завдяки органам пробації, які складають досудову доповідь щодо обвинуваченого.

По‑друге, потрібно привернути увагу законодавця та громадськості до надмірної суворості санкцій чинного кримінального кодексу за злочини, які не пов'язані з насильством. Великою проблемою правоохоронної системи є те, що ми не знаємо, скільки коштів витрачає держава на розслідування та розгляд одного кримінального провадження. Наприклад, особа вкрала 4 пляшки шампуню, які потім повернули власнику, а прокурор не погоджується зі звільненням від відповідальності з випробувальним строком, тоді справа розглядається в суді апеляційної, а не рідко й касаційної інстанції. Таким чином, постає питання, яка сума коштів була витрачена з бюджету на таке кримінальне провадження?

Підсумовуючи, хотілося б зазначити, що попереду нелегкий шлях створення ефективної комунікації у цих питаннях. Проте захист затриманих та засуджених від нелюдського поводження, зменшення їх кількості, однозначно, варте того, щоб докладати максимум зусиль, намагатися перебороти стереотипи про те, що злочинці не здатні стати на шлях виправлення. Кожна людина може змінитися. Приклад Нідерландів доводить ефективність цієї філософії, її практичне втілення спочатку лише як ідеї, яка згодом мала вражаючий результат — кількість ув'язнених та вчинених злочинів зменшується.

До того ж існують міжнародні проєкти, які готові допомогти Україні пройти шлях до ефективного правосуддя та дотримання прав людини, в тому числі у процесі здійснення кримінального провадження. Наприклад, з 01.09.2017 р. Center for International Legal Cooperation запущено в Україні проєкт під назвою «Probation and alternative sanctions in Ukraine». Відповідно до розробленої програми взаємодії, стартував пілотний проєкт у кількох регіонах України з метою посилення застосування прокурорами та суддями умовних вироків і покарань, забезпечення кращої реінтеграції дорослих правопорушників та посилення підтримки умовно-пробних санкцій серед громадян у пілотних округах. Тож віримо в найкраще та працюємо на спільний результат!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати