28 січня 2020, 10:57

Господар ринку: фінальний текст земельної реформи

Опубліковано в №2 (708)

Максим Олексіюк
Максим Олексіюк «КМ Партнери, ЮФ» партнер

Яку саме модель обігу землі нам пропонують? Які наслідки реформа матиме саме для вас? Навіть якщо ви не маєте відношення до  сільського господарства, цього року ви вже почали фінансувати реформу на загальну суму 4,4 млрд грн, а наступного — платники податків віддадуть щонайменше 10 млрд грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


3 січня комітет ВР запропонував текст земельної реформи (проєкт закону №2178‑10) до другого читання. Це фінішна пряма прийняття закону і фактично остаточний його текст. Саме в остаточному тексті вперше з'явилися найцікавіші положення. Не вдаючись до коментарів процедурної чистоти розгляду понад 4‑х тис. запропонованих правок, з'ясуємо цілі проєкту та який формат ринку він пропонує Україні.

Оцінити відповідність запропонованого проєкту кращим європейським практикам нам допоможе відоме рішення у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», де Європейський суд з прав людини провів аналіз європейських ринків землі та визначив, що всі європейські країни так чи інакше обмежують ринок землі, а також що «у багатьох з цих держав органи влади, очевидно, в основному переслідують ті ж цілі, що полягають у забезпеченні ефективного користування землею для с/г товаровиробництва та уникненні надмірної концентрації земельної власності, зокрема, в руках економічних гравців, не залучених до місцевого сільського життя та фермерства». П. 127 Рішення містить узагальнення європейської мети регулювання ринку землі, яке має результатом появу цивілізованого та ефективного ринку в інтересах народів цих держав.

ЄСПЛ виділяє три основні умови: ефективне с/г виробництво, уникнення надмірної концентрації землі в одних руках та уникнення потрапляння землі до рук гравців, інтереси яких не пов'язані з місцевою громадою.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати