21 травня 2013, 12:43

Патентні претензії на території України

Обґрунтованість та необґрунтованість

Опубліковано в №21 (363)

Станіслав Сухарев «Єдність, ПФ» Директор по справах інтелектуальної власності

Причини виникнення необґрунтованих патентних претензій. Деклараційність патентів на промислові зразки та корисні моделі Відповідно до чинного законодавства України діючий патент України (на винахід, корисну модель, промисловий зразок) надає його власнику певні виключні майнові права, у тому числі, як це зазначено в ст. 424 (Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), Четверта книга), майновими правами інтелектуальної власності є:


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


– виключне право дозволяти використання об’єкта права інтелектуальної власності;

– виключне право перешкоджати неправомірному використанню об’єкта права інтелектуальної власності, у тому числі забороняти таке використання.

 Зрозуміло, що під «виключним правом дозволяти використання» мається на увазі дозвіл власника патенту іншій особі (особам) використовувати технічне рішення, яке запатентоване, на підставі ліцензії (ліцензійного договору). Це досить зрозуміла і відпрацьована на території України процедура, але в цій статті ми звернемо увагу читачів на практичні випадки патентних претензій, які трапляються на території України.

Сучасні новини мережі Інтернет регулярно надають нам інформацію про патентні претензії та про патентні спори відомих світових корпорацій щодо їх патентних прав. Але у вітчизняних ЗМІ зволяється достатньо небагато інформації стосовно наших національних українських власників патентів, їх патентних претензій, спорів, захисту прав та інших подібних відомостей.

Насправді такі процеси на території України дійсно відбуваються, і відбуваються вони достатньо активно, щонайменше в діловій практиці юридичних та патентних компаній. Достатньо поширеними є такі патентні претензії, які (як виявляється при подальшому розвитку подій) є необґрунтованими з боку особи-патентовласника. Тобто особа-патентовласник має діючій патент України на промисловий зразок або на корисну модель, вважає, що має певні, встановлені державою та законом, виключні права, і, відповідно, така особа використовує свої патентні права шляхом «перешкоджання іншим особам неправомірного використання об’єкта права інтелектуальної власності». Але в подальшому з’ясовується, що засвідчені патентом виключні права виявляються марними та не відповідають критеріям реальних патентних прав. Частіше за все такі прецеденти трапляються з патентами на промислові зразки та на корисні моделі. Чому це відбувається?

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати