09 березня 2026, 10:57

Якщо податкова відмовляє в реєстрації податкових накладних

Платники податків на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України подають податкову накладну в електронній формі. Існують затверджені вимоги, але далеко непоодинокі випадки, коли податкова з суб’єктивних причин відмовляє в реєстрації податкових накладних.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бізнес найчастіше в суді оскаржує протиправні дії податкової щодо відмови в реєстрації податкових накладних. Про це свідчить кількість таких справ, зафіксованих у реєстрі судових рішень. Оскарження видається очевидним, але є нюанси, які потрібно враховувати. Є лише два способи оскаржити відмову податкової в реєстрації — адміністративний та судовий.

Оскарження дій в адміністративному порядку, тобто у вищому органі ДПС, дає можливість уникнути подання позову до суду. Проте, якщо вищий орган приймає рішення про відсутність підстав для задоволення скарги, тоді оскарження можливе в суді в порядку адміністративного судочинства. Також можна відразу звернутися до суду без звернення до вищого органу.

Кейс

4866_c26be60cfd1ba40772b5ac48b95ab19b Один із кейсів юридичної компанії «Болінський і команда» виходить за межі прямого нормативно-правового врегулювання. «Після укладення правочину в 2017 році компанія-продавець реєструє податкову накладну з ПДВ на компанію-покупця, але податкова відмовила в реєстрації, — розповідає СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський. — Отже, покупець за результатами укладеного договору не мав можливості скористатися податковим кредитом із ПДВ».

Продавець звернувся до суду з вимогою визнати протиправними дії податкової й вимогою зареєструвати податкову накладну. У 2021 році було отримано рішення суду, що зобов’язав зареєструвати податкову накладну. Відповідно, протягом 2017–2021 років не було ані формальних, ані юридичних підстав включити податковий кредит до звітності. Але на цьому справа не завершилася.

«Податкова з 2021 до 2024 не виконує рішення суду. Просто не виконує, навіть після відкриття виконавчого провадження. Зареєструвати податкову накладну в реєстрі ПН вдалося дивом, можна сказати, — коментує юрист Святослав Болінський. — Покупець отримав від продавця податковий кредит і включив його в звітність. Але отримав від податкової акт перевірки та ППР, що зобов’язує покупця здійснити коригування, оскільки покупець пропустив строки на користування правом на податковий кредит».

Те, що формально пропущення строків відбулось, оскільки податкова порушувала закон і не виконувала рішення тривалий час — нікого не цікавить.

Вісім років

До 2020 року строк користування правом на податковий кредит становив три роки. Після цього строк було змінено. Наразі покупець має право скористатися податковим кредитом лише протягом 365 днів.

У наведеній справі податкова порушила закон двічі — коли, порушуючи ПК України, неправомірно відмовила в реєстрації податкової накладної, та коли не виконувала рішення суду. Отже, податкова спровокувала порушення строку можливості скористатися правом на податковий кредит, на який компанія-покупець мала право ще з 2017 року. Результат — для захисту своїх прав компанія вимушена звертатися до суду.

Святослав Болінський: «Історія триває вісім років, а відповідальності за це, думаю, ніхто не понесе, бо в державі так не прийнято. Рішень про протиправність дій безліч, а відповідальність несе тільки бізнес — баланс прав та обов’язків досить низький».

365 днів

Є підстави, за якими податковий орган може відмовити в реєстрації податкової накладної компаніям-платникам ПДВ. На вирішення всіх питань державою передбачено 365 днів. Тобто бізнес має право скористатися податковим кредитом протягом року. Саме стільки часу є з моменту укладення угоди.

Якщо податкова відмовляє в реєстрації податкової накладної з різних причин, зокрема й не передбачених законодавством, й компанія подає заяви в адміністративному або судовому порядку та вирішує спірне питання на 366-й день чи пізніше, податкову накладну мають зареєструвати. Але все одно в такому випадку компанія пропускає своє право на користування податковим кредитом. Звернімо увагу — якщо податкова саме відмовила в реєстрації податкової накладної, а не зупинила її, й спірне питання вирішено пізніше ніж через 365 днів.

«У таких випадках Податковий кодекс не передбачає поновлення строку тривалістю 365 днів. Навіть якщо дії податкової протиправні. Саме це й стало каменем спотикання в нашій справі. Що робити? Захищати свої права, звертатися до суду. Що ми й зробили. Це спірне питання має бути вирішене в судовому порядку. Суд може зобов’язати прийняти коригування. Інший шлях — потрібно подавати позов про відшкодування шкоди, бо кодекс такої підстави для поновлення строків не передбачає. Вважаю, це патова історія, адже в нашій державі прийняти рішення про стягнення завданої шкоди з держави — це унікальний випадок», — коментує СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський.

Причини відмов реєстрації податкових накладних

Податкова може відмовити в реєстрації податкової накладної через перевищення податкового ліміту, неправильне  оформлення податкової накладної, сумнівність операції. Юристи, які спеціалізуються на захисті бізнесу, зазначають, що убезпечитися неможливо. Але потрібно мати чіткий план дій на випадок відмови в реєстрації податкової накладної.  

Потрібно розуміти, чому відмовили, подати чіткі пояснення й реагувати на це: подавати скарги, використовувати інструмент оскарження відмови або зупинення реєстрації.

Усе вирішують деталі

У покупця виникає право на податковий кредит з моменту, коли він отримав в електронній формі зареєстровану податкову накладну. Якщо все оформлено вчасно, він може скоригувати свої податкові зобов’язання. Якщо ж документи буде зареєстровано із запізненням, таке право втрачається.

У разі відмови продавцю в реєстрації податкової накладної покупець не має можливості сформувати податковий кредит, оскільки він виникає лише після її реєстрації. У наведеному кейсі, поки продавець проходив судові інстанції, передбачені 365 днів для реалізації права покупця сплинули багато років тому, адже судовий процес тривав вісім років.

Оскаржуючи дії податкової, під час формування позовних вимог необхідно чітко визначити їх зміст — усе вирішують деталі. Якщо заявити вимогу про реєстрацію податкової накладної датою її складання, а на момент ухвалення рішення суду строк у 365 днів уже мине, компанія не отримає потрібного результату — навіть у разі виграшу справи.

Юристи радять формулювати позовні вимоги інакше: зобов’язати зареєструвати податкову накладну з дня виконання рішення суду або зобов’язати прийняти відповідні податкові коригування. Це дає компанії додаткову можливість для правового маневру.

«Болінський і команда»

Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87

bolinskyi.com

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати