25 вересня 2018, 10:36

Профстандарти адвокатури: міжнародний погляд

Ольга Семенюк
Ольга Семенюк адвокат, випускниця Програми «Адвокат Майбутнього»

24 січня 2018 року Парламентська асамблея Ради Європи затвердила Рекомендацію 2121 (2018) щодо розробки Європейської Конвенції «Про професію адвоката» (European Convention on the Profession of Lawyer). Проте шлях до розробки цієї Конвенції був досить тривалим.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Адвокатська діяльність пов'язана з багатьма ризиками. Адвоката можуть ототожнювати з його клієнтами, можливі випадки чинення тиску (в тому числі з боку правоохоронних органів), трапляються ситуації фізичної розправи або пошкодження майна адвоката, не поодинокими являються приклади обшуків, проведених в офісах адвокатів з вилученням документів, комп'ютерної техніки та носіїв інформації, що містять адвокатську таємницю. Ці проблеми не є унікальними для України, адвокати потерпають від порушень своїх прав та перешкоджання професійній діяльності в багатьох країнах членах РЄ. Порушення гарантій адвокатської діяльності викликало занепокоєння та спонукало до посилення захисту прав адвокатів та гарантій їхньої професійної діяльності як на національному, так і на міжнародному рівнях.

Одним з перших системних кроків на рівні членів-країн РЄ було прийняття Комітетом міністрів Ради Європи Рекомендації № Rec (2000) 21 від 25 жовтня 2000 року про свободу здійснення професії адвоката. Ця Рекомендація закріпила загальні принципи свободи здійснення професії адвоката, розкрила роль і обов'язки адвокатів, а також визначила вимоги до дисциплінарних процедур. Проте кількість правопорушень, що були скоєні проти адвокатів, залишилася високою. Не останню роль в цьому відіграло і те, що зазначена Рекомендація являється нормою «м'якого» права, носить рекомендаційний характер і виявилася не здатною забезпечити  захист прав адвокатів і свободу здійснення адвокатської діяльності.

У зв'язку з цим 13 жовтня 2016 року групою делегатів Парламентської асамблеї була заснована ініціатива по розробці окремого міжнародного договору, який стосувався би захисту представників юридичної професії – адвокатів.

Парламентська асамблея Ради Європи уповноважила спеціальну доповідачку, делегата ПАРЄ, адвоката пані Сабьєн Лаей Батьйо (Ms Sabien Lahaye-Battheu), від Бельгії, провести дослідження та надати інформацію щодо стану дотримання прав адвокатів країн Ради Європи. На підставі отриманої інформації нею була складена спеціальна доповідь, що була передана на розгляд в ПАРЄ.

24 січня 2018 року в Парламентській асамблеї  Ради Європи пройшло голосування по проекту Рекомендацій, який був розроблений Комітетом ПАРЄ з правових питань та прав людини і включений до звіту, опублікованого 12 грудня 2017 року.

В ці дні 23-24 січня 2018 року відбулись консультації експертів у рамках навчального візиту до Ради Європи і Європейського суду прав людини випускників та експертів міжнародної програми «International Law in Advocacy» (ILIA) з Азербайджану, Білорусі, Грузії, Молдови, Росії та України.

Українська делегація була представлена: адвокатом, випускницею програми «Адвокат Майбутнього», тьютором навчального курсу УГСПЛ «Стандарти прав людини в діяльності адвокатів та суддів» Ольгою Семенюк, д.ю.н., адвокатом Мар’яною Афанасьєвою та юристом Лілією Гемеджи, які є випускницями навчального курсу УГСПЛ «Стандарти прав людини в діяльності адвокатів та суддів». 

Під час візиту відбулися консультації експертів  РЄ з представниками делегацій країн по окремим тематичним питанням майбутньої Конвенції «Про професію адвоката». Метою консультацій було обговорення поточної ситуації щодо реалізації правових гарантій діяльності адвокатів в окремих країнах, а також інших питань, які слід врахувати при роботі над Конвенцією.

Консультації проходили при модеруванні пані Марії Слажак, колишньої Голови ССВЕ, Польща, пана Мілана Антонієвич, адвоката Комітету Адвокати за права людини, Сербія, пані Ганни Юдківської, судді ЄСПЛ від України, пана Олександра Щьодіна, Представництво Фонду будинків прав людини (ФДПЧ) в Брюсселі, Бельгія.

Результатом зазначених консультацій стали Рекомендації від групи експертів програми ILIA, які були передані групі експертів, що буде працювати над текстом Конвенції.

Також відбулася зустріч безпосередньо зі спеціальною доповідачкою, пані Сабьєн Лаей Батьйо. Напередодні виступу доповідачки в ПАРЄ представники делегацій мали нагоду особисто розказати про проблеми, з якими зіткаються адвокати в їхніх країнах. Крім того, участь у зустрічі приймав пан Девід Мілнер, заступник голови секретаріату Комітету з правових питань та прав людини ПАРЄ.

Після цього учасники відвідали сесію Парламентської асамблеї Ради Європи, де відбувалося слухання пропозицій щодо розробки Конвенції. Під час свого виступу спеціальна доповідачка Сабьєн Лаей Батьйо розповіла про поширенні випадки втручання в адвокатську діяльність, про реальність загроз та існуючу потребу підвищити рівень захисту адвокатів і їхньої професійної діяльності. Більш того, під час свого виступу спецдоповідачка підкреслила, що отримала важливу інформацію про порушення прав адвокатів під час спілкування з членами делегацій напередодні. Після жвавої дискусії по обговоренню доповіді відбулося голосування, в результаті якого Парламентська асамблея Ради Європи затвердила Рекомендацію 2121 (2018) по розробці Європейської Конвенції «Про професію адвоката».

На зазначену Конвенцію покладається велика надія. Поширеною є ситуація, коли порушення гарантій адвокатської діяльності скоюються безпосередньо агентами держав. Також часто держави не виконують належним чином свої обов’язки щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності. Наприклад,  неналежне розслідування фактів вбивств, спричинення тілесних пошкоджень, зникнень адвокатів або знищення їх майна, допити адвокатів в якості свідків у справах їхніх клієнтів, використання дисциплінарного провадження як методу тиску щодо адвокатів, порушення адвокатської таємниці в ході проведення обшуків і виїмок. Крім того, відсутній ефективний механізм контролю за втручанням держав в діяльність адвокатів в країнах.

В цьому випадку Європейська Конвенція «Про професію адвоката», яка буде нормою «твердого» права, тобто носитиме обов'язковий характер, зможе передбачити конкретний механізм контролю за її дотриманням. Варіантом такого контролю може стати механізм надання періодичних доповідей державами Парламентській асамблеї РЄ щодо стану дотримання прав адвокатів в країні. При цьому наголошується, що має бути передбачена можливість для представників громадянського суспільства і професійних об'єднань адвокатів направляти свої власні «тіньові»/альтернативні доповіді про дотримання державою зобов'язань щодо захисту професійних прав адвокатів.

Що стосується переліку прав і гарантій діяльності адвокатів, який буде міститися в Конвенції, то він буде визначений з урахуванням вже існуючих міжнародних стандартів і безпосередньо Рекомендацій № Rec (2000) 21 від 25 жовтня 2000 року про свободу здійснення професії адвоката. Проте в Конвенції ці положення будуть деталізовані та конкретизовані. 

Передбачається можливість приєднатися до Конвенції тим державам, які не є членами Ради Європи.

Таким чином, на даний час відбувається розробка тексту Європейської Конвенції «Про професію адвоката», що за попередніми оцінками триватиме  не менше двох років. Сподіваємося, що в майбутньому Конвенція стане дієвим механізмом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати