14 July 2021, 11:56

Ukrainian Women in Law 2021

Опубліковано в №14 (744)

Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Ukrainian Women in Law визначає роль у вітчизняному юридичному бізнесі жінок, які своєю професійною, соціальною, громадською діяльністю системно впливають на розвиток ринку, формують основні тенденції тих чи інших практик у певних сферах права, роблять значний внесок у динамічне зростання не лише професійної сфери, але й громадянського та суспільно-політичного життя країни, підтримують суспільно важливі для юридичного ринку проєкти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1

(Для перегляду натисність на зображення)

Цього року фокус досліджень було спрямовано на виклики, з якими стикаються жінки під час кар’єрного зростання, на програми розвитку жіночого лідерства та спеціальні умови у юридичних компаніях для поєднання кар’єри та турботи про сім’ю. Ми також з’ясовували, чому жінки не отримують посади партнерок у юридичних компаніях та чи сприяє гендерне різноманіття у керівництві компанії її процвітанню.

1-11

Дослідження проводилося шляхом анкетування та ґрунтувалося на аналізі даних, отриманих шляхом зворотного зв’язку від юридичних компаній. Період дослідження охоплює 2020–2021 р. За результатами аналізу було сформовано список переможців, які подаються за алфавітним принципом у відповідній номінації.

Дослідження Ukrainian Women in Law 2021 базується на таких критеріях:

 • визнання на міжнародному рівні шляхом включення в загальновизнані міжнародні рейтинги The Chambers, The Legal 500, Best Lawyers;
 • визнання за результатами експертної оцінки редакції «Юридичної Газети»;
 • соціальна та громадська активність, що включає участь у публічних заходах, професійних організаціях, законотворчу активність, ефективну взаємодію з громадськими інституціями;
 • крос-рекомендації колег, що визначаються кількістю голосів за підсумками опитування.

2

(Для перегляду натисність на зображення)

Експертна оцінка проводилася за спеціальною методикою, яка включає аналіз трьох критеріїв: професійна успішність (досягнення високих професійних результатів, авторитет у професійному середовищі), вплив на юридичний ринок та особистий бренд.

2-12

За результатами дослідження Ukrainian Women in Law 2021 визначено жінок-лідерів, які своєю активністю вплинули на розвиток вітчизняного бізнесу. Переможці в цій номінації визначалися за такими критеріями:

 • входження до зазначених вище рейтингів;
 • є партнером фірми або власником бізнесу;
 • активна громадянська позиція на ринку, участь у юридичному житті країни;
 • найвища кількість балів від колег.

У межах дослідження редакція визначила жінок-юристів, які є успішними на українському ринку юрпослуг за версією «ЮГ».

Цього року дослідження представлене такими номінаціями:

 • Жінки, які вплинули на розвиток юридичного бізнесу в Україні;
 • Найуспішніші юристки в українському юридичному бізнесі;
 • Успішні жінки в юридичному бізнесі (версія редакції «ЮГ»);
 • Успішні юристки-політикині, судді, держслужбовиці, науковиці;
 • Успішні корпоративні юристки.

3-13

Аналіз результатів дослідження показав, що у вітчизняному юридичному бізнесі існує велика різниця у співвідношенні жінок і чоловіків у категорії керуючих партнерів і партнерів. Чоловіки готові ділити з жінками роботу, а не лідерство й управління бізнесом. У категорії партнерів лише 34% жінок. Серед керуючих партнерів їх усього 23%. Ситуація залишається незмінною — такий баланс тримається останні 6 років.

Ukrainian Women In Law 2021-корпор

(Для перегляду натисність на зображення)

Співвідношення чоловіків і жінок у категоріях «юрист», «старший юрист» у вітчизняних юридичних фірмах протягом останніх років також залишається сталим. Найбільші позитивні зрушення за останні роки відбулися в категорії «радники» — баланс тримається на рівні 40%, але без тенденцій до зростання. Зважаючи на те, що 55% жінок за 2020 р. отримали підвищення на своїх посадах, левова частка їх припала на категорії «юрист» та «старший юрист».

Традиційно найбільша частка жінок у юридичному бізнесі представлена неюридичними професіями: маркетинг, PR-менеджмент, фінансовий відділ, секретаріат — понад 70% протягом останніх 6 років.

Ukrainian Women In Law 2021-полит

(Для перегляду натисність на зображення)

44% опитаних заявляють, що жінці складніше побудувати кар’єру в юридичному бізнесі:

«До жінок у юридичному бізнесі ще досі не ставляться як до рівноправних та сильних конкуренток, у зв'язку з чим жінкам завжди доводиться робити трішки більше, аби претендувати на ту саму позицію, що й чоловіки»

«Гендерні стереотипи при влаштуванні на роботу та ейджизм, особливо щодо жінок»

«Складність побудови кар’єри в юридичному бізнесі полягає в сприйнятті жінки-юриста колегами-чоловіками та клієнтами. Особливо, якщо мова йде про таку практику, як кримінальне право»

«Жінки менш впевнені у собі, бояться попросити підвищення та збільшення з/п, сумніваються в собі, мають менше часу на побудову кар'єри»

«Складніше, оскільки у жінки традиційно є цілий ряд домашніх та сімейних обов’язків, що збільшує її навантаження порівняно з чоловіками та зменшує можливості для кар’єрного росту»

4-14

Внутрішнім «стримуючим чинником» для жінок є невпевненість: 33% опитаних вважають, що жінок серед партнерів юридичних фірм мало, бо вони самі цього не хочуть. 50% з них серед причин цього називають складність або неможливість підтримувати work-life balance, 23% не бажають брати на себе тягар відповідальності, 21% не цікавить такий тип роботи, а 6% говорять про недостатню фінансову компенсацію.

Самі респонденти частіше вказують на психологічні чинники:

«Жінки в більшості — перфекціоністи, тому погоджуються чи ініціюють кар'єрні підвищення, коли особисто вважають, що готові. Для багатьох важлива не лише професійна підтримка від компанії, а й підтримка в інших сферах: сім’ї, хобі.

«Кар'єрне підвищення за віком (35–45 років) може співпадати з проблемними особистими ситуаціями (підлітковий вік у дітей або літній вік батьків)»

«Психологічні бар'єри: вибір на користь сім'ї, а не власних амбіцій, стримана невпевнена поведінка в стресових ситуаціях»

«Страх: я не впораюсь»

«Страх, як це будуть сприймати інші співробітники, та невпевненість у собі»

Були й такі думки:

«Таких причин не існує, єдина можлива причина — небажання робити довготривалу кар'єру у приватному юридичному бізнесі»

«Кожен випадок індивідуальний. Це неможливо узагальнити»

Концепції гендерної збалансованості на юридичному ринку вперше почали запроваджувати міжнародні юридичні компанії, що забезпечувалось вимогами їх внутрішнього комплаєнсу. Під впливом світових трендів українські юридичні фірми також активно впроваджують політику рівних можливостей та починають звертати увагу на баланс у цій сфері. Більшість (55%) юридичних компаній заявляють про запроваджені програми розвитку жіночого лідерства та спеціальні умови для поєднання кар’єри та турботи про сім’ю, і не лише для жінок, але й для чоловіків. Це, зокрема:

 • комфортні умови повернення до роботи жінок після декретної відпустки. Жінкам пропонують гнучкий графік роботи, неповний робочий день та віддалену роботу: 50% в офісі, 50% удома;
 • менторство партнерів і керівників практик, яке стосується всіх співробітників, а не лише жінок;
 • навчальні програми з кар’єрного та особистісного розвитку.

Більшість компаній не відокремлюють турботу про сім’ю виключно в жіночу функцію. Можливості поєднувати сім’ю і кар’єру мають усі юристи та співробітники компаній.

5-15

Серед програм з розвитку жіночого лідерства слід відзначити:

 • глобальну ініціативу CMS Empowered Women — проєкт, спрямований на розвиток та підтримку жіноцтва, а також вдосконалення працездатності, здоров’я та довголіття. Це зустрічі з жінками з різних сфер діяльності за участі провідних лекторок на різноманітні теми, актуальні для сучасних жінок;
 • дослідження KPMG «Погляд бізнес-лідерок в Україні. Спецвипуск 2021: Covid-19» — міжнародна ініціатива LAW (Legal Alliance for Women). Будь-яка жінка може приєднатись і брати участь у її ініціативах та програмах.

96% респондентів погодилися з тезою, що гендерне різноманіття у керівництві компанії сприяє її процвітанню.

«Жінки приділяють більше уваги морально-психологічному клімату в колективі: активно намагаються створити сприятливу атмосферу взаємодії з усіма підлеглими, підтримують їх участь у справах, діляться владою та інформацією, що зумовлює більший енгейджмент працівника в колектив та до робочого місця».

«Багатьма дослідженнями доведено, що однакова кількість чоловіків та жінок на керівних посадах сприяє підвищенню фінансових показників компанії та залученню різноманітнішого портфеля клієнтів»

«Чоловіки та жінки мають різний погляд на керівництво компанією та прийняття управлінських рішень. Це дає можливість під час прийняття того чи іншого рішення розглянути більше варіантів та обрати той, що буде найбільш сприяти процвітанню компанії»

«Дослідження JRC підтверджує, що чим вище представництво жінок у політичних та керівних органах у світі, тим вища якість управління. Високий відсоток жінок допомагає стимулювати інновації, зростання та високий рівень життя»

Цього року Україна втратила 15 позицій та посіла 74 місце зі 156 у глобальному Індексі гендерного розриву (у 2020 р. — 59-е місце серед 153 держав). Нагадаємо, World Economic Forum щороку вимірює гендерну нерівність за окремими показниками, аналізуючи індекси економічної участі й кар’єрних перспектив, рівня освіти, рівня здоров’я й тривалості життя, політичних прав і можливостей. Причин такого просідання багато. Серед них — і наслідки пандемії, економічна криза. Порте навіть у багатьох високорозвинених країнах проблеми гендерної рівності наразі залишаються актуальними.

6-10

Ми не поділяємо професії на «чоловічі» та «жіночі», ми проти гендерно обумовлених стереотипів та упереджень, які негативно впливають на професію. Ми не заперечуємо, що успішність у бізнесі, в т.ч. юридичному, забезпечується головним критерієм — професіоналізмом, а також самореалізацією, активною діяльністю та високим рівнем відповідальності за результати роботи. Але чи створює сьогодні ринок можливості для цього ? Світ і Україна в останні роки все активніше говорять про забезпечення рівних можливостей для жінок і чоловіків. Юристи не лише формують порядок денний у політичному житті країни, але й своїм прикладом будують справедливий світ рівності, взаємоповаги й відповідального лідерства.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати