12 жовтня 2017, 14:43

Столична юстиція: перезавантаження

Опубліковано в №41 (591)

Станіслав Куценко
Станіслав Куценко юрист-експерт, доктор наук у галузі філософії права

Юстиція супроводжує людину протягом усього життя. Отримати свідоцтво про народження дитини, оформити спадщину, зареєструвати майно та повернути борги із зарплати, отримати правові консультації – це короткий перелік тих послуг, які щодня надають киянам більше ніж 1 тис. співробітників Головного територіального управління юстиції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Я очолюю столичну юстицію з жовтня 2015 р., прийшов на посаду за результатами відкритого конкурсу. До цього був головою Української студентської спілки (УСС), заснованої у 1989 р. У 2014 р. – обраний головою Українського молодіжного форуму (спілка, яка об’єднує понад 50 молодіжних та дитячих громадських організацій).

Очоливши столичну юстицію, я поставив перед собою амбітні цілі, тому зараз готовий відкрито поділитися тим, чого вдалося досягти за останні два роки, а також розкрити плани на майбутнє.

Кадрові нововведення

Я прихильник соціального ліфта та намагаюся його реалізовувати. Він полягає у тому, що кожна людина, відповідно до освіти та досвіду роботи, може отримати посаду на державній службі.

З вересня 2015 р. по вересень 2017 р. було проведено 19 відкритих конкурсів на зайняття 892 посад у всіх структурних підрозділах Головного територіального управління юстиції у м. Києві. Подано 721 заяву на участь у конкурсі. 506 конкурсантів успішно пройшли конкурсний відбір.

Варто зазначити, що столична юстиція підписала Меморандум про співпрацю з Національним університетом «Києво-Могилянська академія», Національним педагогічним університетом імені М.П. Драгоманова, Академією внутрішніх справ, Київським національним університетом імені Т.Г. Шевченка, Національним авіаційним університетом та багатьма іншими знаними навчальними закладами.

Кожен другий, хто проходить стажування у столичній юстиції, має шанс стати частиною нашої команди.

Для мене, як для вихідця з громадського сектору, ця посада стала справжнім викликом, а також шансом перезавантажити органи юстиції.

Розділ «Соціальний ліфт» також працює через сервіс «Он-лайн будинок юстиції».

«Он-лайн будинок юстиції»

Беручи за приклад європейський досвід, ми перевели частину сервісів у режим онлайн. У 2015 р. проект «Онлайн-будинок юстиції» мав статус пілотного, а вже у 2017 р. був презентований Міністром юстиції України Павлом Петренком на всеукраїнському рівні. Через «Он-лайн будинок юстиції» всього за декілька кліків мишкою українці можуть зареєструвати або ліквідувати бізнес, друковане ЗМІ, громадську організацію зі статусом юридичної особи, отримати інформацію з Єдиного державного реєстру, дублікат втраченого документа, послугу SMS-маяк, цифровий підпис тощо. Замовити перелічені послуги можна за адресою: https://online.minjust.gov.ua/.

До речі, за час існування проекту (з квітня 2016 р.) сайт відвідали 89085 користувачів.

Управління Державної реєстрації

Окрім того, ми підтримали запуск пілотного проекту «Шлюб за добу», який надає закоханим право вибору – реєструвати шлюб у відділах ДРАЦС або побратися за 24 години у зручний для себе час. У м. Києві уже відбулося 3446 таких експрес-одружень.

Управлінням державної реєстрації збільшено кількість реєстрацій громадських об’єднань майже на 50%. Як виходець із громадського сектору я дуже радий такій позитивній динаміці. До того ж була створена постійно діюча Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Наразі розглянуто понад 400 скарг.

Показник зареєстрованих у пологовому будинку дітей за 2017 р. на 1 тис. перевищує показник усього попереднього періоду. Нагадаю, що послуга видачі свідоцтва про народження у пологових будинках діє в багатьох пологових будинках Києва з 26.08.2015 р.

Управління з питань нотаріату

Столична юстиція – єдина в Україні, яка розробила механізм оперативного збору інформації від приватних і державних виконавців, налагодила належну організацію прийому нотаріусів у Київському державному нотаріальному архіві за допомогою електронного запису, запровадила механізм оперативного збору інформації від приватних нотаріусів за допомогою Google form. Державними нотаріусами збільшено кількість надання платних послуг правового та технічного характеру на 61%, а також посилено контроль за діяльністю нотаріусів м. Києва шляхом проведення перевірок, кількість яких збільшено на 47%.

Управління Державної виконавчої служби

Були створені всі умови, щоб система виконання судових рішень стала якісно іншою, щоб з'явилася конкуренція, прийшли фахові люди, щоб набагато краще почали працювати державні виконавці, а приватні – продемонстрували свою ефективність. Стягнення виконавчого збору, у порівнянні з іншими роками, збільшилося на 79% (у підзвітний період становить 69 579 932 грн), на проведення виконавчих дій – 165% (стягнено 4 204 441 грн), завершено виконавчих проваджень зі стягнення на користь Державного бюджету України на 19,5% (36 764 814 грн). Наприклад, громаді м. Києва Державною виконавчою службою повернено стадіон «Старт», клініці «Охматдит» – обладнання, працівникам ПАТ «Авіалінії Харкова» – борги із заробітної плати.

Безоплатне бюро правової допомоги

За ці роки ми виконали свій соціальний обов’язок перед мільйонами українських громадян та створили повноцінну систему безоплатної правової допомоги. На базі старих районних управлінь юстиції, які фактично не виконували взяті на себе функції, вже працює 551 точка доступу до безоплатної правової допомоги. Фахівці таких центрів допомагають українцям знайти вихід зі складної життєвої ситуації у правовому полі (http://legalaid.gov.ua/ua/local-centres). У Києві їх чотири:

  • Перший київський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Київ, бульвар Верховної Ради 33/1;

Другий київський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Київ, вул. Ділова, 14-б;

  • Третій київський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Київ, Сімферопольська, 5/1;
  • Четвертий київський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 2-а.

Правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!»

Щоб підвищити юридичну грамотність громадян, Міністерство юстиції реалізувало правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!». Запуск офіційного веб-сайту загальнонаціонального правопросвітницького проекту Мін’юсту «Я МАЮ ПРАВО!». Наразі вже розширено коло громадян, які зможуть отримати інформацію про свої права та інструкції для їх захисту (http://pravo.minjust.gov.ua/). Столична юстиція також підхопила ініціативу Мін’юсту. Щодня наші працівники, задля формування нової правової культури у киян та гостей міста, проводять вуличні акції, прийоми громадян, консультації у районних центрах зайнятості, лекції у школах та ВНЗ.

Ukraine will speak English

Всеукраїнський проект із вивчення англійської мови «Lingva.Skills», в якому зараз зареєстровано 2,5 млн осіб, першими у тестовому режимі пройшли 50 співробітників столичної юстиції. Фактично, на них відпрацьовувалася та вдосконалювалася методика викладання. Таким чином, державні службовці мають можливість безперешкодно вивчати європейський досвід, ознайомлюватися із законодавством мовою оригіналу.

Невдовзі таку ініціативу підхопило Міністерство юстиції України, а зараз англійську мову за цим інноваційним проектом вивчають працівники більше ніж 40 державних установ, серед яких співробітники Державної фіскальної служби України, учасники АТО та внутрішньо переміщені особи.

Хочеться, щоб люди розуміли, що ми працюємо над тим, аби зробити владу більш доступною для громадян (зокрема, завдяки он-лайн сервісам). Найбільш нагальним наразі є добір максимально компетентних та професійних кадрів. Щодня ми працюємо як над етикою спілкування наших співробітників з громадянами, так і над внутрішньою комунікацією. Я сподіваюся, що ми побудували місток між громадськими ініціативами та реальними державними справами. Запрошуємо всіх однодумців долучатися до реформ юстиції. Юстиція – відкрита для людей!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати