18 січня 2016, 14:49

Стабільні юридичні реалії

Опубліковано в №1-2(499-500)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

Можна сказати, що в минулому році вже визначилось те дно, на яке впав український бізнес. Не радісна ситуація на всіх ринках вплинула на сприйняття клієнтами цін на юридичні послуги. Клієнти намагалися робити юридичну роботу всередині, у своїх юридичних департаментах і мінімізувати кількість роботи, яку віддають на аутсорсинг. Окрім того, юридичні фірми були змушені закріпити свої ставки у гривнях. Тобто українські юрфірми перестали прив’язувати свої ставки до іноземної валюти. Зрозуміло, що якщо клієнт іноземний, то ми ставки все ж встановлювали у валюті. Таким чином прогнозується, що обсяг українського ринку юридичних послуг у гривні залишиться на рівні минулого року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У той же час затрати на ведення юридичного бізнесу фірмами усувалися шляхом скорочення штату, зарплати сплачували у гривнях без прив’язки до іноземної валюти, врізали соцпакети.

Говорячи про практики, то юристи почали освоювати нові галузі. Традиційні банки, фінанси й трансакційна практика втрачали свої позиції, практика нерухомості – давно не актуальна. Ті, в кого судової практики не було, активно працювали над її розвитком. Новий розвиток отримали банкрутство, кримінальна, податкова та антимонопольна практики. Зазначені тенденції на ринку юридичних послуг України прогнозують і на 2016 р.

За минулий рік на ринку з’явилось багато нових невеликих юридичних фірм, які засновані вихідцями з топових українських та міжнародних юрфірм. Минулого року юристи активно йшли в політику. Проте результатами своєї роботи в цій площині поки мало хто може похвалитися.

Як відзначають самі юристи, поява нових юридичних стартапів, попит на інноваційний підхід в інвестиційних угодах, дефіцит кадрів – це ключові тенденції на українському юридичному ринку в 2015 р.

2015 р. став роком структурних змін на юридичному ринку. Великі міжнародні юридичні компанії частково реорганізовували бізнес в Україні й таким чином оптимізували витрати, намагаючись зберегти присутність в країні через локальну юридичну фірму.

Це здійснювалося через відповідну реструктуризацію, яка відбувалася у низці випадків. Це ми бачили на прикладі «Clifford Chance», які пішли з українського ринку в 2015 р., а також на прикладі реструктуризації, яка відбулася в київському офісі «Gide Loyrette Nouel», частина команди якого де-факто перейшла до української юридичної фірми. У той же час на український ринок зайшла французька юридична фірма Jeantet.

За прогнозами юристів, у 2016 р. частка українських фірм на вітчизняному ринку зросте. Можливі зміни в позиціях тих чи інших гравців, пов'язаних з переходом команд. Це тенденція створення нових спеціалізованих фірм, які фокусуються на одній чи декількох практиках, тобто які не пропонують повний спектр послуг, але намагаються надавати послуги в рамках своєї ключової компетенції.

Разом з цим, на ринку продовжують з'являтися нові юридичні фірми. Якщо раніше для того, щоб успішно конкурувати юридичні компанії укрупнювалися, то зараз можна спостерігати протилежний тренд – поява нових юридичних стартапів, зокрема у практиці вирішення спорів.

У сьогоднішній ситуації перед юридичними фірмами стоїть завдання не просто знайти нових клієнтів, а зберегти тих, які вже є у них. Задля цього юристи вимушені дуже багато уваги приділяти відносинам з наявними клієнтами, пропонувати їм безоплатні бонуси, щоб проявити лояльність.

Молоді юридичні фірми в 2015 р. багато зусиль та коштів витрачали на маркетинг. У цьому році така тенденція продовжується. Таким чином витрачається багато зусиль та часу на розвиток бізнесу.

Варто відзначити, що ситуація на українському ринку юридичних послуг здебільшого стабілізувалась. Проте продовження інфляційних процесів та несприятливої економічної ситуації в країні не викликає оптимізму. Адже ситуація з бізнесом в країні прямо відбивається на ринку юридичних послуг.

Наразі необхідно запастися оптимізмом та спокоєм, адже нині ніякого прогресу не спостерігається. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати