19 листопада 2013, 10:42

Шляхи реалізації професійного самоврядування в Україні

За підсумками круглого столу

Опубліковано в №46-47 (388-389)

Хоч створення в Україні професійного нотаріального самоврядування передбачене статтею 16 чинного Закону України «Про нотаріат», занадто загальний та не зовсім конкретний зміст зазначеної статті свідчить про те, що нотаріальній спільноті не вдалося переконати Кабінет Міністрів і народних депутатів у необхідності впровадження всіх цілей і завдань, які є визначальними в організації професійного самоврядування, зокрема, у контексті запровадження навиків професійної етики нотаріусів та участі нотаріальної спільноти в допуску й позбавленні права на професію.

«Ми сподівалися на розуміння цих принципів, цілей і завдань з боку Мін’юсту, однак цього не сталося», – кажуть у Нотаріальній палаті України. Проте практика роботи показала, що віднесення затвердження правил професійної етики нотаріусів до повноважень Мін’юсту дало змогу міністерству зі зміною його керівника докорінно переформатувати правила, затверджені наказом попереднього керівника, при цьому виключивши з правил будь­яке згадування про орган професійного самоврядування, обов’язок нотаріуса виконувати рішення керівних органів Нотаріальною палатою України, у тому числі щодо обов’язків зі сплати членських внесків, які є основою економічної самостійності організації. Зауваження нотаріусів щодо того, що перші правила, які набрали чинності лише у вересні цього року, обговорювалися нотаріальною громадою з урахуванням міжнародного досвіду та заповідей латинського нотаріату понад шість місяців, тож не містять жодної підстави для змін, були проігноровані.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Натомість наказом Міністерства юстиції України від 4 жовтня цього року затверджені нові Правила професійної етики, які нівелюють роль професійного нотаріального самоврядування і його повноважень. Більше того, наказом Мін’юсту наприкінці серпня затверджено новий склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при міністерстві.

«Питання щодо залучення до участі у складі комісії представників єдиної в Україні професійної самоврядної організації нотаріусів Міністерством юстиції навіть не розглядалися», – скаржаться у Нотаріальній палаті.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати