20 серпня 2014, 15:55

Необхідний план дій установ нотаріату в екстремальних та надзвичайних ситуаціях

Опубліковано в №13-14 (407-408)

Усім відомо, яка складна ситуація склалась сьогодні у зв’язку з військовими діями на Сході країни. Наша армія знаходиться у скрутному становищі: не вистачає амуніції, медикаментів, продовольства. Ніхто не може стояти осторонь цієї проблеми, оскільки допомога армії – внесок у стабілізацію ситуації та мирне майбутнє нашої країни і кожного з нас. Нотаріат в особі нотаріусів підтримує бійців української армії, що знаходяться у зоні АТО, надаючи посильну гуманітарну та іншу допомогу. Інформація про участь нотаріусів у цій шляхетній справі нещодавно розміщена на офіційному сайті НПУ та в мережі Інтернет.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Разом з тим, нотаріуси Донеччини та Луганщини, а також областей, що межують із зоною АТО, самі залишились незахищеними й безпорадними. Ні НПУ, ні Мін’юст України не вживають необхідних заходів для, насамперед, нормативного врегулювання ситуації з архівами, захисту прав нотаріусів, які працюють на території дії АТО, оплати праці державних нотаріусів, захисту приміщень нотаріальних контор, держнотархіву тощо. Відсутня інформація про наявність вакантних посад в установах державного нотаріату по регіонам, яку слід би розмістити на сайті Міністерства юстиції та НПУ для нотаріусів із зони АТО та Криму. Необхідно розглянути й питання звільнення від відповідальності нотаріусів, які в результаті бойових дій втратили приміщення нотаріальних контор разом з залишеними в них архівами, бланками тощо. Інформація про такі бланки і печатки має бути відображена в реєстрі бланків, наприклад, як «знищені в зоні АТО» або «знищені в період бойових дій».

Ще на початку липня цього року на прес-конференції в агенції «Укрінформ» експерти Інституту пропонували затвердити план дій установ нотаріату в екстремальних та надзвичайних ситуаціях, в рамках якого передбачити заходи:

  • спрямовані на обмеження доступу до нотаріальних контор сторонніх осіб;
  • щодо взаємодії з правоохоронними органами, підрозділами Державної пожежної служби, службою медичної допомоги;
  • щодо забезпечення нерозголошення таємниці вчинення нотаріальних дій;
  • щодо фізичної безпеки нотаріусів.

Наголошували експерти й на тому, що назріла нагальна необхідність у прийнятті нормативно-правового акту, яким були б урегульовані питання:

  • розробки переліку документів, які підлягають негайній передачі для подальшого зберігання в спеціально визначених місцях при настанні надзвичайної чи екстремальної ситуації;
  • максимальних строків зберігання нотаріальних документів у приватних нотаріусів;
  • звільнення від відповідальності нотаріусів, які в результаті бойових дій втратили приміщення нотаріальних контор разом з залишеними в них архівами, бланками, печатками;
  • запровадження електронного нотаріального архіву;
  • процесу оцифровки нотаріальних документів.

Зверталася увага і на участь у цьому процесі, насамперед, НПУ. адже при ній створено Фонд допомоги нотаріусам. Необхідним, на думку експертів, є й звернення до МСЛН про звільнення від сплати внесків Україною, надання допомоги українським нотаріусам тощо.

План дій установ нотаріату в екстремальних та надзвичайних ситуаціях має бути затверджений Міністерством юстиції України – про це йдеться в листі Інституту теоретико-правових досліджень у сфері юстиції до МЮ України «Щодо необхідності затвердження плану дій установ нотаріату в надзвичайних ситуаціях».

 

Міністру юстиції України

Петренку П. Д.

Щодо необхідності затвердження плану дій установ нотаріату

в надзвичайних та екстремальних ситуаціях

У зв’язку з проведенням АТО на Сході країни виник ряд проблемних питань функціонування органів нотаріату в надзвичайних ситуаціях. Інститутом теоретико-правових досліджень у сфері юстиції та інноваційних проектів (далі – Інститут) при аналізі чинної нормативної бази з’ясовано, що дії нотаріусів та працівників нотаріальних архівів при настанні надзвичайних ситуацій взагалі не регламентовано.

Враховуючи, що за чотири місяці не вжито необхідних заходів для, насамперед, нормативного врегулювання ситуації, нотаріуси Донеччини та Луганщини, а також областей, що межують із зоною проведення АТО, залишаються незахищеними й безпорадними. Досі не вирішено питання гарантій нотаріальної діяльності, передбачених Законом України «Про нотаріат», зокрема щодо забезпечення дотримання таємниці вчинення нотаріальних дій, захисту прав нотаріусів, які працюють на території дії АТО, оплати праці державних нотаріусів, захисту приміщень нотаріальних контор, держнотархівів тощо. Відсутня інформація про наявність вакантних посад в установах державного нотаріату по регіонам, яку слід би розмістити на сайті Міністерства юстиції України.

На думку експертів, за таких обставин доцільно розглянути питання звільнення від відповідальності нотаріусів, які в результаті бойових дій втратили приміщення нотаріальних контор разом із залишеними в них архівами, бланками тощо. Інформація про такі бланки, печатки має бути відображена в реєстрі бланків, наприклад як «знищені в зоні АТО» або «знищені в період бойових дій».

Ще на початку липня цього року на прес-конференції в агенції «Укрінформ» експерти Інституту пропонували затвердити План дій установ нотаріату в екстремальних та надзвичайних ситуаціях, в рамках якого передбачити заходи:

  • спрямовані на обмеження доступу до нотаріальних контор сторонніх осіб;
  • щодо взаємодії з правоохоронними органами, підрозділами Державної пожежної служби, службою медичної допомоги;
  • щодо забезпечення нерозголошення таємниці вчинення нотаріальних дій;
  • щодо фізичної безпеки нотаріусів.

Наголошували експерти й на тому, що назріла нагальна необхідність у прийнятті нормативно-правового акту, яким були б урегульовані такі питання:

  • розробка переліку документів, які підлягають негайній передачі для подальшого зберігання в спеціально визначених місцях при настанні надзвичайної чи екстремальної ситуації;
  • передбачення в нормативних актах можливості тимчасової передачі архівів нотаріусів на зберігання до визначених місць збереження (архівів) відповідно до плану дій у надзвичайних ситуаціях;
  • визначення місця тимчасового зберігання нотаріальних архівів, які переміщуються з зони надзвичайної ситуації;
  • можливість оцифровки найбільш цінних документів, що підтверджують право власності на нерухоме та рухоме майно, для збереження на електронних носіях;
  • запровадження електронного нотаріального архіву;
  • звільнення від відповідальності нотаріусів, які в результаті бойових дій втратили приміщення нотаріальних контор разом з залишеними в них архівами, бланками, печатками;
  • при організації та проведенні підвищення кваліфікації нотаріусів та працівників нотаріальних архівів передбачити таку тематику для опрацювання, як «Порядок та послідовність дій нотаріусів та працівників нотаріальних архівів при настанні надзвичайних ситуацій».

Враховуючи викладене вище, вважаємо, що прийняття та затвердження Міністерством юстиції України плану дій установ нотаріату в надзвичайних та екстремальних ситуаціях з урахуванням внесених пропозицій має відбутися в найкоротші строки.

Директор Інституту теоретико-правових досліджень

у сфері юстиції та інноваційних проектів, д.ю.н                     Журавльов Дмитро Володимирович

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати