28 січня 2015, 18:44

Національна поліція нас збереже?

Опубліковано в №3-4(449-450)

Про реформування міліції в Україні говорять давно, але окрім зміни назви громадськості не було представлено достойної альтернативи, якихось концептуальних напрацювань. Разом з тим, мабуть, на той час у суспільства не було сформовано розуміння того, якими мають бути правоохоронні органи за своєю суттю, тобто в буквальному сенсі, з погляду охорони прав. Однак події останнього року в Україні дуже багато в чому змінили ставлення українців до роботи державних інституцій, зокрема, органів правопорядку. Нещодавно екс-міністр МВС України, а нині депутат українського парламенту Юрій Луценко зареєстрував у Верховній Раді законопроект №1692 «Про Національну поліцію». Як зазначено в пояснювальній записці до документа, нинішня українська міліція є продовженням радянської міліції, яка відтворює пострадянську систему в нашому сучасному житті. Головне завдання нинішньої системи – примус громадян, а не захист їхніх конституційних прав і свобод. Інституційна структура і культура нинішньої української міліції не надто відмінні від радянської, яка була розрахована на каральні функції. На думку самого депутата, основною метою схвалення відповідного закону є бажання позбутися радянської спадщини, коли одна особа очолює всю систему. «МВС стає холдингом, у якого є національна поліція, начальник національної поліції є керівником центрального органу виконавчої влади. Тобто фактично під міністерством, який сам призначає свою вертикаль. І несе відповідальність перед законом, але не перед партією, яка делегувала міністра. Міністр впливає на нього через бюджет, пріоритети так, як це робиться у всіх європейських країнах, але він не може зняти, наприклад, начальника карного розшуку або начальника ДАІ в тій чи іншій області»,- зазначив пан Луценко у ЗМІ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В поліцію – за конкурсом!

Якщо ж говорити загалом, то метою схвалення документа, як вбачається з його назви, є створення Національної поліції в Україні. Мова йде про державний правоохоронний орган, діяльність якого спрямована на реалізацію державної політики у сфері: захисту прав, свобод і законних інтересів громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства; захисту об’єктів права власності; протидії злочинності; охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки. Також, як зазначає автор документа, він спрямований на приведення у відповідність національного законодавства вимогам демократичного суспільства та євроінтеграції.

Загалом же законопроект «Про Національну поліцію» визначає поняття, принципи, основні завдання Національної поліції, організацію, повноваження, порядок діяльності, умови проходження служби в Національній поліції та відповідальність її працівників і передбачає створення національної поліції саме як центрального органу влади, який координує цивільний міністр внутрішніх справ. Разом з тим, фахового керівника нацполіції призначає Кабмін. Керівник нацполіції працюватиме за контрактом, термін якого становить 5 років. Крім того, пропонується ліквідація управлінь внутрішніх справ в областях та районах та створення поліцейської комісії при національній поліції, в якій 3/5 членів – правозахисники й інші цивільні особи.

Пан Луценко також запропонував, щоб призначення на рядові посади в поліції відбувалися на конкурсній основі, який проводять поліцейські комісії з використанням поліграфа. Заступники керівника національної поліції в кількості трьох осіб призначаються і звільняються міністром внутрішніх справ за поданням керівника національної поліції та за результатами конкурсу на зайняття вакантних керівних посад в нацполіції. Важливим моментом є те, що законопроект передбачає обов'язковість узгодження місцевими радами призначення керівників поліції громадської безпеки та дорожньої поліції, право їхнього зняття 2/3 голосів, а також право сесій місцевих рад більшістю голосів зняти будь-якого працівника поліції громадської безпеки (патруль, дільничний) та дорожньої поліції. Щодо відповідальності нової міліції, то реагування на заяви про порушення працівниками поліції у разі прийняття документа відбуватиметься шляхом дисциплінарного розслідування поліцейською комісією з використанням поліграфа.

Щодо організаційної структури, поліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України. Вона складається з підрозділів: кримінальної поліції; поліції громадської безпеки; транспортної поліції; дорожньої поліції; поліції охорони та судової поліції.

Не виправдав довіру – звільнений

Відповідно до положень законопроекту, недовіра, висловлена не менш ніж двома третинами депутатів відповідних рад заступникові начальника поліції громадської безпеки та начальнику дорожньої поліції головних управлінь, управлінь національної поліції в областях, в Автономній Республіці Крим, міст Києва та Севастополя, а також міських і районних відділів (управлінь) поліції є підставою для звільнення його із займаної посади в термін до 10 діб. Недовіра, висловлена не менш ніж половиною депутатів відповідних рад будь-якій особі рядового чи начальницького складу поліції громадської безпеки та дорожньої поліції головних управлінь, управлінь національної поліції в областях, в Автономній Республіці Крим, міст Києва та Севастополя, а також міських і районних відділів ( управлінь) поліції є підставою для звільнення його із займаної посади в термін до 10 діб.

Перевіряє призначає розслідує

Відповідно до документа, поліцейська комісія – це колегіальний орган національної поліції, головних управлінь та управлінь поліції, який вповноважений здійснювати як спецперевірку при прийнятті в поліцію, проводити конкурс для призначення на посаду, так і дисциплінарне розслідування. Призначення членів поліцейської комісії при національній поліції України відбувається з п’яти осіб, які подаються по одній кандидатурі Кабінетом Міністрів України, міністром внутрішніх справ, начальником національної поліції, Уповноваженим ВРУ з прав людини та Верховною Радою України. Призначення членів поліцейської комісії при головному управлінні, управлінні нацполіції відбувається з п’яти осіб, які подаються по одній кандидатурі міністром внутрішніх справ, начальником нацполіції, начальником відповідного головного управління або управління поліції, Уповноваженим ВРУ з прав людини та відповідною обласною радою, Верховною Радою АРК Криму, Севастопольською міською радою.

Членом поліцейської комісії не може бути призначений член Кабміну, керівник центрального чи місцевого органу виконавчої влади, народний депутат чи депутат місцевої ради. Членом Поліцейської комісії не може бути керівник підрозділу, при якому створена ця комісія.

Стосовно основних принципів, якими у своїй діяльності має користуватися поліція, зокрема, служіння українському народу, гуманізм і соціальна справедливість, а також пріоритет прав людини і громадянина, повага до особистості. Також сюди віднесено професіоналізм, компетентність, ініціативність, чесність, відданість справі і персональна відповідальність за виконання службових обов'язків і дисципліна та особиста відповідальність за власні дії і за незаконні дії чи бездіяльність, вчинені за вказівкою тощо. Також потенційний закон визначає види державного примусу, що застосовуються національною поліцією, та розтлумачує досить детально, коли, які до кого кожен з видів примусу може бути застосований.

Зазначимо, що, попри заявлений «гуманістичний» характер нової інституції, все ж таки перелік прав нацполіції майже на 10 пунктів перевищує перелік її обов’язків, який дорівнює практично 40 пунктам.Крім того, незважаючи на досить позитивну і непогано виписану ідею з перетворення української міліції на національну поліцію, її впровадження обійдеться недешево, а отже, найближчим часом, враховуючи економічну та політичну ситуацію, найімовірніше, буде неможливим. 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати