05 лютого 2013, 18:25

Кримінальний процес-2013

Щодо дії окремих норм, які регулюють роботу захисника по справі

Опубліковано в №06 (348)

Агія Ахундова

Не всім учасникам кримінального процесу було надано змогу відчути на собі дію норм нового Кодексу

Агія Ахундова «Юридичні традиції, АК» Керуючий партнер, адвокат

Нарешті довгоочікуваний новий Кримінальний процесуальний кодекс України набрав чинності. Юридичний світ вже зробив перші кроки в кримінальному процесі, регламентовані його нормами, набив перші гулі та синці, побачив його перші плюси та недоліки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Але… Не всім учасникам кримінального процесу було надано змогу відчути на собі дію норм нового Кодексу. Завдяки так «неординарно» для теорії процесуального права виписаним Перехідним положенням наша держава ще досить значний час житиме з двома кодексами, які суттєво по-різному регламентують одне і те саме: порядок здійснення кримінального провадження.

Дуже багато слушної критики з цього приводу лунало з уст правників та суспільних діячів з екранів телевізорів, газетних шпальт та інтернет-видань. Адже дійсно, для світу ситуація, коли в державі одночасно діють два процесуальних кодекси, є нонсенсом. Якщо пересічні громадяни, які не мають вищої юридичної освіти, можуть не орієнтуватися в питаннях теорії права, то фахівцям добре відомо, що однією з відмінностей процесуальних норм від матеріальних є те, що вони застосовуються саме в тій редакції, яка є чинною на момент здійснення процесуальної дії. Однак сьогодні на практиці ми маємо справу з суттєвим порушенням принципів права, які знайшли своє відображення в тому числі в ст. 5 нового КПК України, щодо дії Кодексу в часі. Майже в половині випадків на практиці з 19.11.2012 р. процесуальні дії проводяться, а процесуальні рішення приймаються не за Кодексом, який діє в момент їх проведення або прийняття, а за процесуальним кодексом, який юридично втратив чинність.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0