Визнання договору іпотеки недійсним є чи не найдієвішим способом попрощатися з кредитною заборгованістю, коли за рахунок іншого майна погасити таку заборгованість неможливо. Недобросовісні іпотекодавці використовують усі можливості для визнання договору іпотеки недійсним, зокрема, посилаються на відсутність згоди іншого з подружжя на укладення договору (навіть коли шлюб не зареєстровано), на відсутність згоди органу опіки і піклування чи неналежну ідентифікацію предмета іпотеки (найчастіше стосується об’єктів незавершеного будівництва) тощо. В інших випадках позичальники оскаржують кредитні договори з різноманітних підстав, а за наслідками визнання кредитного договору недійсним уже визнають похідне зобов’язання – іпотеку.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Проте доволі широким полем для фантазії іпотекодавця є також визнан ня недійсним іпотечного договору у зв’язку з перевищенням повноважень його представником. Особливо це стосується акціонерних товариств, де складна система управління підприємством і установчими документами передбачена певна підпорядкованість одних органів управління іншим.
Розглянемо недавню судову практику щодо визнання недійсними іпотечних договорів у зв’язку з перевищенням повноважень.
Справа «Кредобанку»
Нещодавно суд розглянув справу № 5010/238/2012-16/12, в якій вирішувалося питання про недійсність договору іпотеки, укладеного від імені іпотекодавця директором без належної згоди наглядової ради. На думку іпотекодавця, договір іпотеки укладений з перевищенням повноважень директором, а відтак підлягає визнанню недійсним.