05 листопада 2013, 15:36

Державний земельний банк: «за» і «проти»

Прогнози наслідків загрозливої діяльності

Опубліковано в №45 (387)

Роль земельного банку нині активно обговорюється в експертних колах. Це питання досить актуальне для аграрного сектору, тож у Верховній Раді як прихильників, так і противників створення потенційно найбільшого власника сільськогосподарських земель в Україні вистачає. Так, 9 жовтня на голосування виносили законопроект № 2181а, яким усі землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у держвласності, мали б передаватися в капітал Державного земельного банку (далі – Держзембанк). Таким чином, документ надавав Держзембанку ексклюзивне право на купівлю­продаж земель сільгосппризначення в обхід чинного до 1 січня 2016 року мораторію і скасовує щодо держструктури обмеження стосовно максимальної площі земель у власності/оренді. Правда, закону з цього проекту не вийшло.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Ми говоримо про те, що необхідно також внести зміни до порядку внесення земельної ділянки до статутного капіталу, а також щодо нормативної речової оцінки, – коментує ситуацію із законодавчим забезпеченням функціонування земельного банку директор Департаменту земельних відносин ПАТ «Держзембанк» Микола Калюжний. – Зараз Державне агентство земельних ресурсів України проводить інвентаризацію земель, які залишилися в державній власності. За його інформацією, це близько 50 тис. земельних ділянок по всій Україні та близько 2 млн гектарів, які зараз знаходяться в оренді. Це земельні ділянки від 1 до 100 гектарів розкидані по Україні, ті ділянки, які залишилися після приватизації земель».

Після консолідації ці земельні ділянки буде зведено в єдиний масив, землі приватної власності там і залишаться, орендовані ділянки буде передано тим же орендарям, які зараз орендують ці землі. До кінця року роботу з інвентаризації буде завершено. Далі, якщо депутати Верховної Ради внесуть відповідні зміни, відбудеться передача цих земельних ділянок до статутного капіталу Державного земельного банку.

Цифри на сьогодні називають різні, але найімовірніше, за попередніми даними, йдеться про 10,7 млн га, що майже в 20 разів більше, ніж власність найбільшого аграрного холдингу країни Ukrlandfarming Олега Бахматюка. Саме стільки земель сільськогосподарського призначення можуть опинитися у віданні Держзембанку. Розгляд законопроекту відкладали через негативну рецензію. Зрештою, від цієї ідеї так легко не відмовляться, ідея, взагалі, не нова, але співвідношення доцільності та можливих ризиків залишається предметом дискусій експертів не перший рік.

 

Передісторія

Питання про створення Держзембанку виникло ще 2002 року, і торік ВРУ прийняла два законопроекти, внесла зміни до Земельного кодексу України і нібито поставила в ньому крапку. Однак нещодавно історія змінила крапку на кому…

«Сьогодні постало питання про те, що необхідно внести чергові зміни до Земельного кодексу України, а також до Закону про оцінку землі, – зауважує Микола Калюжний. – У приписних положеннях Земельного кодексу України 2013 року зазначено, що юридичні та фізичні особи до 1 січня 2015 року не мають права мати у власності більше 100 га землі. Для того щоб зняти це обмеження для Держзембанку, а також для того, аби оперувати нормативно­речовою оцінкою, а не експертною, потрібно внести зміни. Тож до законопроекту внесено формування статутного капіталу Держзембанку. Варто зауважити, що про зняття мораторію для державного земельного банку в жодному разі не йдеться».

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати