30 квітня 2013, 11:50

Державні нотаріальні контори: повна ліквідація?

Аналіз законопроекту про нотаріат № 2627

Опубліковано в №18 (360)

Квотування нотаріусів не призведе до підвищення якості нотаріальних послуг

Андрій Литвинчук «РЕСПЕКТ, ЮФ» Директор

22 березня 2013 року на розгляд Верховної Ради був внесений законопроект № 2627 «Про нотаріат». Воно й не дивно, що одним зі співавторів цього законопроекту стала народний депутат Ірина Бережна, у минулому приватний нотаріус. Цю законодавчу ініціативу я розглядаю як спробу лобіювання інтересів насамперед приватних нотаріусів, які вже отримали свідоцтва на право зайняття нотаріальною практикою, а не пересічних громадян, відвідувачів нотаріальних контор. Тепер бідні прошарки населення не матимуть змоги зекономити та звернутися до державної нотаріальної контори, а будуть вимушені йти до приватних нотаріусів та сплачувати за їхні послуги «за домовленістю». Для приватних нотаріусів встановлюватимуться лише мінімальні граничні ціни для пільгових категорій громадян, для всіх інших ціни на нотаріальні послуги взагалі будуть невідомо які, оскільки законопроект не тільки не визначив порядок ціноутворення, а й узагалі містить суперечливі норми про фінансування нотаріату.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Частина 2 ст. 2 законопроекту «Про нотаріат» визначає, що нотаріальна діяльність не є підприємницькою і не має на меті отримання прибутку, проте водночас ч. 7 ст. 5 документа зазначає, що одним із принципів нотаріальної діяльності є принцип оплатності нотаріальних дій. Зазначені твердження суперечать одне одному.

Серед запропонованих норм законопроекту слід відзначити також повернення до квотування нотаріусів за округами. Я вважаю, що будь-яке обмеження доступу на певну частину ринку може стати приводом до корупційних дій та монополізації певним колом осіб доступу на цей ринок. Отже, таке квотування нотаріусів явно не стане прогресивним явищем та не призведе до підвищення якості нотаріальних послуг.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0