01 жовтня 2013, 11:48

Бюджетні плани та економічні реалії: як забезпечити надходження до держказни, не зашкодивши економіці?

За підсумками дискусії, організованої ГО «Ліга фінансового розвитку»

Опубліковано в №40 (382)

Роман Шпек

Якщо не управляти очікуваннями, банкірів та інвесторів у реальний сектор не залучити

Роман Шпек голова Ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ)

Ми управляли пріоритетами і маємо масу стадіонів та аеропортів, які в Україні не використовуються. І доріг, якими неможливо їхати. Чи функція влади – управляти проектами? Я вважаю, що ні. Функція влади – управляти очікуваннями. Якщо будуть здорові очікування, якщо очікування уряду поділятимуться бізнес-спільнотою, тоді не буде браку тих, хто готовий реалізовувати проекти. Усі інвестори, фінансисти розуміли, що дефіцит бюджету нереальний: такого зростання не буде, – дефіцит буде значно більшим за той, який передбачено, або буде поглиблення внутрішньої заборгованості вже не на рівні дефіциту зведеного бюджету, а на рівні міністерств, відомств і територій. Банк – це така установа, яка щодня продає і купує ризики, і ми не могли по-іншому, не могли наполягати, натякати нашим споживачам послуг, мовляв, прийнятною є значно нижча ставка по депозитах. Якщо Міністерство фінансів запозичує 14%, то як можна говорити, що громадянин мусять вкладати під інший відсоток?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коли ми бачимо, що ризики нереалістичні з точки зору оцінки уряду, маючи потребу в залученні депозитів, які зростають, у якісь проекти ми їх розміщуємо – або в найменш ризикові, або в найбільш дохідні. Найменш ризикові – це облігації внутрішньої державної позики, яких комерційні банки купили на 84 млрд грн і Нацбанк – на 137 млрд грн. Дохіднішим є споживче кредитування.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0