10 жовтня 2019, 16:24

Зменшення розміру штрафів за порушення законодавства про працю

Аргумент. Позиція. Ідея

03.10.2019 р. Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №1233 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України)». Цим актом вносяться зміни до ст. 265 КЗпП, якою передбачені штрафи за порушення законодавства про працю. Що ж нового містить цей проєкт?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар

Сергій Сільченко, партнер ILF

«Перелік порушень, за які можуть накладатися штрафи, не змінився. Натомість законопроєкт передбачає суттєве зменшення розмірів штрафів, які може застосовувати Держпраці України.

У разі допуску до роботи неоформленого працівника передбачається штраф у розмірі 4 мінімальні заробітні плати (МЗП). Зараз цей розмір складає 30 МЗП. Держпраці матиме право накладати цей штраф лише у разі повторного вчинення такого порушення протягом 365 днів. За вчинене вперше порушення передбачено попередження. У разі вчинення першого порушення інспектор праці буде вносити роботодавцю припис, в якому зобов'яже роботодавця усунути виявлене порушення. Якщо роботодавець не надасть доказів на підтвердження виконання припису, відбуватиметься повторне інспекційне відвідування для перевірки стану виконання припису. У разі виявлення нового чи не усунення попереднього порушення накладається штраф.

Якщо відповідний закон буде укладений, Кабмін має внести зміни до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, оскільки нині за таке порушення штраф застосовується незалежно від того, чи оформить роботодавець працівника на роботу, тобто усуне порушення.

За недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці передбачається зменшення штрафу з 10 до 2 МЗП за кожного працівника, щодо якого було вчинене порушення. Такі порушення виявляються фактично у кожного роботодавця, тому така зміна, однозначно, зменшить тиск на роботодавця.

За недотримання гарантій для працівників, залучених до військової та альтернативної (невійськової служби), пропонується зменшити розмір штрафу з 10 до 2 МЗП. Однак нині такі порушення не є поширеними.

У разі недопуску до перевірки з питань виявлення тіньової зайнятості штраф зменшується найбільш суттєво — зі 100 до 8 МЗП.

Неоднозначно виглядає ситуація зі штрафами у разі вчинення інших порушень законодавства про працю. З одного боку, розмір штрафу не змінився — 1 МЗП. Однак, якщо зараз він накладається за всі інші порушення законодавства про працю, виявлені під час інспектування в сукупності, то законопроєктом передбачається застосовувати штраф за кожне окремо виявлене порушення, якщо воно було вчинене повторно протягом 365 днів від попереднього вчинення. Розміри інших штрафів не змінюються.

Загалом, я позитивно оцінюю цей законопроєкт, але його реалізація містить ризик посилення тіньової зайнятості та зменшення обсягів сплати роботодавцями ЄСВ. Найімовірніше, він буде ухвалений і стане законом, але цей процес відбуватиметься під тиском профспілок».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати