25 травня 2021, 15:52

Зарегульованість, брак коштів та низька цифрова грамотність стримують цифрову трансформацію в Україні, - дослідження ЕВА

Європейська Бізнес Асоціація

Цьогоріч Європейська Бізнес Асоціація вперше провела експертне дослідження поточного стану розгортання цифрової трансформації на приватному та державному рівнях – Індекс цифрової трансформації – у партнерстві з компаніями Хуавей Україна та SAP Ukraine. Так, інтегральний показник індексу склав 2,81 балів з 5-ти можливих та опинився у негативній площині.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Найвищу оцінку серед складових індексу отримав загальний рівень цифрової трансформації компаній. Так, 47% директорів оцінили рівень цифрового розвитку свого бізнесу як помірний, 39% вважають, що він є високим і ще 5% - дуже високим. Тільки 9% респондентів вважають, що рівень цифрової трансформації їхніх компаній є низьким. Водночас переважна більшість, а саме 89% опитаних вказали, що корпоративна стратегія їхньої компанії містить цілі цифрової трансформації.

Дещо нижчими темпами, на думку представників бізнесу, відбувається цифрова трансформація галузей, у яких вони задіяні. Так, 55% опитаних вважають, що рівень цифрової трансформації галузей їхньої діяльності є помірним, 16% - високим, і ще 6% - дуже високим. Водночас 23% вважають його низьким або дуже низьким.

До топ-3 бар’єрів, що перешкоджають розвитку цифрової трансформації в бізнесі директори компаній віднесли зарегульованість та неефективне законодавство, недостатнє фінансування, низьку цифрову грамотність. Так, 41% директорів оцінюють рівень цифрової грамотності своїх співробітників як помірний, а 13% вважають його низьким. Інші 46% оцінюють цифрову грамотність своєї команди на високому рівні.

Бізнес інвестує в розвиток цифрових технологій. За результатами опитування, пріоритетними інвестиціями у цьому напрямку є взаємодія з клієнтами (CRM, електронна комерція, автоматизація маркетингу) – 85% компаній, аналіз даних – 55%, управління взаємодією зі співробітниками (базові HR-процеси, управління талантами, цифрове робоче місце) – 48%.

Переважна більшість опитаних, а саме 55% задовільно оцінюють обсяг та якість надання державних е-послуг. Водночас 38% вважають, що рівень надання таких послуг є низьким або дуже низьким. Ще 7% оцінили надання державних електронних послуг на високому рівні. Серед найбільш поширених електронних державних сервісів найкраще респонденти індексу оцінили роботу єдиного порталу державних послуг «Дія».

Найгірше серед складових індексу бізнес оцінив рівень розвитку цифрової інфраструктури, а також рівень цифрової інклюзії в Україні. Так, 47% респондентів оцінюють розвиток цифрової інфраструктури як помірний, ще 42% - як низький або дуже низький. Водночас переважна більшість, а саме 54% оцінюють рівень цифрової інклюзії як низький чи дуже низький, і 32% - як помірний. Очевидно, розбудова цифрової інфраструктури, а також покращення доступу до використання сучасних технологій є пріоритетними завданнями для держави у цьому контексті.

Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації: «Минулий 2020 рік спонукав бізнес до безпрецедентних змін та пришвидшення процесів цифрової трансформації, тому ми вирішили дослідити процеси розгортання діджиталізації. Ми сподіваємося, що отримані дані будуть корисними для усунення бар’єрів та пошуку точок зростання, а проведене дослідження у подальшому слугуватиме індикатором темпів цифрової трансформації бізнесу та державного сектору в Україні».

«Відкритий діалог сьогодні за участю усіх зацікавлених сторін – це приклад, як можна формувати ефективну екосистему для обміну досвідом та планування майбутнього на основі результатів Індексу цифрової трансформації», - зазначив Ма Ці, директор Huawei Ukraine.

Максим Матяш, директор SAP Ukraine: «Ми спостерігаємо динамічне зростання українського ІТ-ринку. Проте існують певні бар’єри, які гальмують розвиток цифровізації через досить складне регулювання галузі, еміграцію фахівців, слабку інфраструктурну підтримку нових проєктів, обмеження на використання хмарних технологій у держсекторі тощо. Це підтверджують і результати експертного дослідження.

Як свідчить майже 50-річний досвід роботи SAP з бізнесом, урядами та державним сектором, цифрова трансформація − це важливе завдання та необхідна умова для розвитку усього суспільства, і цей процес може бути успішним лише за підтримки державою та за умови постійного діалогу усіх зацікавлених в успіху сторін. Також важливими факторами на шляху до цифрового суспільства та перетворення бізнеса на «розумні підприємства» є зрілість сприйняття такої концепції розвитку, готовність інвестувати у бізнес-трансформацію та використовувати для цього кращі світові практики. Ми, зі свого боку, поділимося такими напрацюваннями, щоб забезпечити реалізацію необхідних ініціатив в Україні».

Довідково:

Індекс цифрової трансформації – проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2021 року.

Мета дослідження – аналіз поточного стану розвитку цифрової трансформації у державному та приватному секторах для оцінки ефективності діджитал-процесів на різних рівнях та визначення ключових рушійних факторів та бар'єрів для цифрової трансформації.

Інтегральний показник індексу складається з п’яти рівнозначних компонентів:

  • Загальний рівень цифрової трансформації компаній;
  • Загальний рівень цифрової трансформації галузей;
  • Загальний рівень розвитку цифрової інфраструктури;
  • Загальний рівень цифрової інклюзії;
  • Обсяг та якість державних електронних послуг.

Дослідження проводилося з 29 березня до 14 квітня 2021 року, у ньому взяли участь 130 генеральних, виконавчих та технічних директорів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.

Партнери дослідження у 2021 році – Хуавей Україна та SAP Ukraine. Аналітичний партнер – Gemius.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати