02 липня 2021, 11:39

Закупівлі для боротьби з COVID-19: тепер за спрощеною можна купити все

Trancperency International Ukraine

Верховна Рада прийняла законопроєкт 3715, яким суттєво обмежила перелік того, що можна купувати для протидії коронавірусу без аукціонів. Натомість депутати створили нову корупційну можливість: тепер будь-хто може купувати будь-що за конкурентною, однак майже неконтрольованою, спрощеною процедурою.

Трансперенсі Інтернешнл Україна, і зокрема проєкт DOZORRO, давно закликала перевести закупівлі для боротьби з коронавірусом у конкурентне русло. І от нарешті це сталося. Законопроект 3715 прийнято в цілому.

Тепер перелік того, що можна купувати без аукціонів для боротьби з COVID-19, має суттєво скоротися — як саме, визначить КМУ. До нього потраплять лише ліки, вакцини і медичні вироби для вакцинації, імунобіологічні препарати, розхідні матеріали для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 і медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на коронавірус, та системи постачання медичних газів.

З іншого боку, відтепер усе необхідне для боротьби з коронавірусом можна купувати на конкурентному ринку за спрощеною процедурою. Це різновид аукціону, але головна його відмінність від звичайних торгів — якщо участь бере лише один учасник, не потрібно скасовувати закупівлю, можна укласти договір одразу з ним. Водночас ці закупівлі не моніторять аудитори, а також учасники не можуть їх оскаржити в АМКУ. Адже цю процедуру вигадали для закупівель на невеликі суми — до 200 тис. грн.

Проблема полягає у тому, що прийнятий закон ніяк не регулює, що саме може бути "необхідним для боротьби з COVID-19". А право купувати за спрощеними у такий спосіб отримують усі замовники.

“Те, що коронавірусні закупівлі будуть частково проводити як конкурентні — це хороший поступ. Однак, перелік того, що можна купувати за спрощеними для боротьби з COVID-19, теж потрібно визначити”, — пропонує рішення проблеми заступник виконавчого директора з реалізації інноваційних проєктів ТІ Україна Іван Лахтіонов.

Фахівці DOZORRO і раніше стикалися з проблемою того, що замовники намагалися купувати без аукціонів те, чого не було в переліку. Наприклад, деякі лікарні з великими переплатами ремонтувати свої відділення у обраних підрядників.Тепер вони зможуть робити те саме, прописуючи дискримінаційні умови в тендерній документації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати