23 листопада 2021, 14:13

Законопроєкт №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ

Пресслужба НААУ

Законопроєкт № 5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» надає Вищому антикорупційному суду серйозні важелі впливу на незалежність адвокатів і РАУ закликає народних депутатів його не ухвалювати.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "НААУ ініціює посилення відповідальності за ігнорування адвокатських запитів"

Про це повідомляє пресслужба НААУ.

Відповідне звернення на виконання рішення Ради адвокатів України НААУ скерувала до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Урядовий законопроєкт № 5490 був прийнятий парламентом 16 листопада 2021 року в першому читанні. Проєктом закону пропонується доповнити статті 213 та 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення положеннями, згідно з якими вищі спеціалізовані суди набудуть повноважень розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, в порядку, встановленому для місцевих господарських та адміністративних судів, апеляційних судів та Верховного Суду.

Адвокати наголошують, що документ не отримав висновків ВРП, яка відповідно до закону «Про Вищу раду правосуддя» надає обов’язкові до консультації щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, та не був узгоджений із НААУ – професійною організацією, яка представляє адвокатуру у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими, делегує представників до органів державної влади тощо.

«Керуючись ст. 45, 55, 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Національна асоціація адвокатів України просить відхилити законопроєкт №5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» та направити його на доопрацювання, у тому числі з метою отримання висновків від Вищою ради правосуддя та Національної асоціації адвокатів України», - йдеться у зверненні.

Відповідно до законопроєкту № 5490, у разі, якщо буде встановлено, що особа вчинила умисні дії, які свідчать про неповагу до суду, вирішується питання про притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за статтею 185-3 «Прояв неповаги до суду або Конституційного Суду України» КУпАП.

Згідно з приписами статті 31 закону «Про судоустрій та статус суддів», у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанції з розгляду окремих категорій справ. Вищими спеціалізованими судами є: Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Проте наразі Вищий суд з питань інтелектуальної власності не почав свою роботу.

«Тобто, законопроєкт № 5490 від 13 травня 2021 року фактично надає виключно суддям Вищого антикорупційного суду повноваження на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП», - вважають адвокати.

РАУ переконана, що надання суддям Вищого антикорупційного суду повноважень на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, як пропонується законопроєктом №5490, запровадить додатковий механізм впливу на адвокатів, що є неприпустимим.

«Відповідно до п. п. 14, 15, ч.1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом, а також не можуть бути підставою для притягнення адвоката до відповідальності його висловлювання у справі, у тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов'язки адвоката», - наголошується у зверненні.

Водночас РАУ вкотре звертає увагу, що практика діяльності ВАКС свідчить про те, що з боку суддів допускаються численні порушення прав адвокатів, дискримінація процесуальних прав захисників. Судді практикують подачу дисциплінарних скарг на адвокатів.

Так, за перші 4 місяці дії карантинних обмежень у 2020 році КДКА регіонів отримали більше 20 скарг на адвокатів від суддів Вищого антикорупційного суду. При цьому, Рада адвокатів України ухвалила щонайменше 5 рішень щодо грубих порушень професійних прав адвокатів у резонансних справах суддями Вищого антикорупційного суду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати