14 липня 2020, 10:36

Закон про захист інновацій в США: запобігти крадіжці Китаєм інтелектуальної власності

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Двопартійна група сенаторів оприлюднила законопроект, спрямований на зупинення крадіжки інтелектуальної власності США іноземними урядами, з акцентом на Китай. Законопроект, що має назву «Закон про охорону американських інновацій» («Safeguarding American Innovation Act,»), був представлений в червні 2020 р. сенаторами Томом Тіллісом (R-NC), Робом Портманом (R-OH), Томом Карпер (D-DE), Марко Рубіо (R-FL), Меггі Хасаном (D-NH), Джеймсом Рішом (R-ID), Джо Манчином (D-WV), Кріс Кунсом (D-DE), Джош Хоулі (R-MO), Жанною Шахіною (D-NH), Джоном Баррассо (R-WY), Кетрін Кортез-Мастей (D-NV), Ріком Скоттом (R-FL), Майком Брауном (R-IN) і Маршу Блекберн (R-TN).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сенатор Роб Портман провів річне розслідування цієї проблеми, кульмінацією якого стало двопартійне повідомлення і слухання. В ньому докладно розповідалося про те, як американські платники податків впродовж останніх двох десятиліть мимоволі фінансували зростання збройних сил і економіки Китаю, в той час як федеральні агентства мало що зробили, щоб зупинити його. Починаючи з кінця 1990-х рр. у рамках своїх «програм по набору талантів», Китай почав набір американських вчених і дослідників для передачі інтелектуальної власності, що фінансуються платниками податків США, в Китай для їх власної економічної та військової вигоди. Це законодавство є продуктом цього розслідування і гарантуватиме, що федеральний уряд вживає рішучих заходів для захисту американських інновацій.

Відповідно до прес-релізу, законопроект включає такі положення: карати осіб, які навмисно не розкривають іноземну підтримку в заявках на федеральні гранти, з покаранням у вигляді штрафів і позбавлення волі на строк не більше п'яти років або обох і п'ятирічного заборони на отримання федерального гранту; зміцнити програму для студентів і обмінних відвідувачів, вимагаючи від спонсорів програми обміну державного департаменту захисту від несанкціонованого доступу до чутливих технологій і повідомляти державі, чи буде відвідувач обміну мати доступ до чутливих технологій; посилити повноваження Державного департаменту щодо відмови у видачі віз певним іноземним громадянам, які бажають отримати доступ до чутливих технологій, коли це суперечить інтересам США в галузі національної безпеки і економічної безпеки США; надати наказ про стандартизований процес надання грантів урядом США, уповноваживши Управління з управління бюджетом співпрацювати з федеральними агентствами, які надають гранти, для стандартизації процесу подачі заявок на гранти; ділитися інформацією про грантоотримувачів; і створити в США урядову базу даних федеральних грантоотримувачів; і знизити поріг звітності для шкіл і університетів США, які отримують іноземні подарунки, з 250 000 до 50 000 доларів і наділити Департамент освіти повноваженнями карати школи, які не в змозі належним чином відзвітувати.

У минулому році двопартійний звіт і подальше слухання описали в загальних рисах, як американські платники податків несвідомо підтримують військові і економічні успіхи Китаю через так звані «китайські програми вербування талантів». У більш ранній доповіді Постійного підкомітету з розслідувань було встановлено, що примусове виконання Міністерством освіти США звітності про іноземні подарунки в коледжах і університетах США було «історично слабким».

Сенатор Тілліс останнім часом відкрито висловлювався про загрозу крадіжки інтелектуальної власності в Китаї і недавно опублікував в The Hill статтю про підвищені ризики під час пандемії. «Американські інновації є одним з найбільших активів нашої країни, особливо в такі кризові часи, - сказав Тілліс. - Китай ясно дав зрозуміти: якщо Америка зможе її винайти, вони спробують її вкрасти. Я пишаюся тим, що допомагав очолити ці зусилля щодо захисту американських університетів від спроб крадіжки конфіденційної інформації Китаєм та іншими іноземними противниками».

Джерела

Portman: Safeguarding American Innovation Act Will Empower the Government to Protect our Research Enterprise

Bipartisan Safeguarding American Innovation Act Would Crack Down on China Theft of U.S.

U.S. senators unveil bill to curb foreign espionage, influence on campuses

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати