07 травня 2015, 11:10

Юристи попереджають членів ОСББ про «діри» в законодавстві

ЮК Prove Group

Юристи юридичної компанії Prove Group проаналізували законодавчі особливості такого нововведення, як заміна ЖЕКів на ОСББ. Зокрема, учасникам таких об’єднань рекомендують  уважно читати їх статут та бути обізнаними про свої права, повідомили «Юридичній газеті» у прес-службі компанії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На відміну від ЖЕКів, які показують свою неефективність, ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків) є більш дієвим механізмом управління багатоквартирним будинком, оскільки мешканці самі приймають рішення. Головною метою реформи є реальне, а не формальне управління будинком, контроль за наданням якісних послуг та участь в управлінських рішеннях власне жителів багатоповерхових будинків, вважають юристи ЮК Prove Group.

Однак чинне законодавство має ряд норм, які дозволяють забудовникам і недобросовісним сусідам ускладнювати життя людям, у тому числі і в питанні формування оплати за деякі комунальні послуги. Особливо у випадках, коли ОСББ створено, але не всі мешканці є його членами.

Керуючий партнер ЮК Prove Group Владислав Кочкаров зазначив, що у створенні ОСББ та формуванні його правил, за законодавством, повинні брати участь усі мешканці будинку, проте на практиці так відбувається не завжди. «Для створення об'єднання скликаються установчі збори, згідно зі статтею 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ". Скликання установчих зборів здійснюється власником будинку або ініціативною групою, яка складається не менше, ніж з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Це перша норма, на яку варто звернути увагу, особливо тим, хто купує квартиру в новобудові. Адже, отримуючи право власності на квартиру, її майбутній власник, швидше за все, зіткнеться з тим, що ОСББ вже створено, і всі правила управління багатоквартирним будинком передбачені. Буває, що забудовник для створення ОСББ знаходить тих самих трьох осіб серед знайомих інвесторів, створює ОСББ та обслуговуючу компанію, а іншим жителям нав'язуються умови вступу в ОСББ. При цьому навіть якщо людина не вступить в ОСББ, дотримуватися його вимог, в тому числі зі сплати послуг з підтримки будинку та двору в чистоті, людина буде зобов'язана», - розповів В. Кочкаров.

Ідеальним для власників квартири є варіант вступу в ОСББ на етапі його створення, що дає змогу з самого початку бути причетним до формування умов його роботи. Якщо ж житло придбане після створення ОСББ, юристи рекомендують уважно читати статут ОСББ, де передбачені не тільки обов'язки членів, але і їх права.

«Слід підкреслити - щоб не втрачати можливість впливати на управління будинком, краще не ігнорувати ОСББ, яке створене, а стати повноправним членом, щоб дана форма управління не перетворилася на бездіяльний механізм, або в безконтрольне управління грошима мешканців», - радить юрист.

Також слід звертати увагу на договірні відносини між власниками приміщень і керуючими організаціями, які надають послуги, зазначає представник юридичної компанії. За невиконання обов'язків керуюча компанія може звернутися до суду, і поки що судова практика складається не на користь мешканців будинків.

Так, якщо ОСББ вирішило співпрацювати з конкретним керівником і на конкретних умовах, то такі умови, в тому числі в частині оплати послуг, є обов'язковими для всіх мешканців. При цьому важливо враховувати, що законом не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами ОСББ, вони можуть бути будь-якими. Відмова від їх оплати може спричинити стягнення заборгованості з оплати відповідних рахунків у примусовому порядку.

«Виходячи з аналізу чинного закону і практики прийняття рішення судами, відзначимо, що Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "потребує доопрацювання в частині захисту прав власників майна, які є членами ОСББ. Також ці зміни дозволять створити дієвий механізм управління житловим фондом України», - зазначив на завершення В. Кочкаров.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати