17 квітня 2018, 12:59

YouControl відновив право на доступ до інформації у суді

Павло Чернишук
Павло Чернишук журналіст

Сьогодні, 17 квітня 2018 р., у Господарському суді міста Києва відбулося судове засідання у справі, де компанія YouControl позивалася до державного підприємства «Національні інформаційні системи» (ДП «НАІС»).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як повідомляє журналіст «Юридичної Газети», причиною звернення до суду була неправомірна, на думку YouControl, відмова ДП «НАІС» підписати договір про надання сервісної послуги ‒ отримання даних Єдиного державного реєстру (ЄДР) за допомогою API-сервісу. Це у свою чергу вплинуло на те, що дії YouControl правоохоронні органи трактували як несанкціоноване втручання в роботу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, через що компанія подала позов до суду, оскільки вважала відмову ДП «НАІС» неправомірною.

Читайте також: «Безпека чи зручність?».

«Закон гарантує, що відкриті дані можна вільно не лише переглядати, а й завантажувати без додаткової авторизації чи проходження автоматизованих тестів. Крім того, що ДП «НАІС» свідомо створює додаткові бар'єри при доступі до відкритих даних, встановлюючи заборонену reCAPTCHA на своїх ресурсах, так ще й відмовляє в укладенні договору», ‒ розповів директор YouControl Сергій Мільман.

При цьому компанія YouControl звернулася до ДП «НАІС» з пропозицією укласти угоду, аби максимально узгодити всі форми співпраці й уникнути непорозумінь, проте у відповідь державне підприємство відмовило YouControl в укладенні договору про отримання даних ЄДР.

«Договір про надання сервісної послуги у формі прикладного програмного інтерфейсу Єдиного державного реєстру ‒ обов’язковий для укладення, і законних підстав для відмови YouControl у ДП «НАІС» наразі немає. Законодавство України не передбачає жодної можливості правоохоронних органів будь-яким чином впливати на господарську діяльність підприємств щодо укладення договорів. Це прямо суперечить ст. 19 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Тому посилання ДП «НАІС» на відкрите СБУ кримінальне провадження жодним чином не може обґрунтовувати його протиправну відмову щодо укладення договору із YouControl”, ‒ розповів заступник директора з правових питань компанії YouControl, адвокат Данило Глоба.

Читайте також: «Чому ДСА встановила reCAPTCHA».

У результаті Господарським судом міста Києва було винесене рішення, за яким було задоволено повністю позов компанії YouControl до ДП «НАІС», а також зобов’язано державне підприємство укласти договір із YouControl про надання сервісної послуги ‒отримання даних ЄДР за допомогою API-сервісу. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.

У коментарі ЮГ директор YouControl Сергій Мільман зазначив, що компанія цілий рік намагалася отримати доступ до відкритих даних, але їй у цьому відмовляли: «Сьогодні, можливо, відбулася кульмінація цього процесу, коли ми в судовому порядку вже примушуємо ДП «НАІС» виконувати закон. Сподіваюся, що ми закріпимо це рішення, отримаємо доступ та почнемо використовувати ЄДР через АРІ-сервіс, і якщо в когось виникнуть схожі питання, то вже буде прецедент, коли це доведено. Люди будуть користуватися цим судовим рішенням для того, щоб при інших ситуаціях доводити можливість отримання доступу до ЄДР».

За словами адвоката Данили Глоби, у YouControl два рази зверталися з пропозицією укласти договір із ДП «НАІС». «Державне підприємство говорить про те, що втручання в роботу ЄДР не було, а після цього пред'являє позов про те, що втручання в роботу були. З одного боку ДП «НАІС» не хоче укладати договір, за яким ми платимо йому гроші, а з іншого боку вимагає ці ж гроші з YouControl, але в іншому процесі, що є досить дивним», ‒ розповів пан Глоба, зазначивши, що не бачить шансів на апеляцію у державного підприємства.

Коментар зі сторони представника відповідача з об’єктивних причин взяти не вдалося.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати