30 серпня 2021, 13:18

Як відкриті дані допомагають боротися з нелегальним вирубуванням лісів та підвищують прозорість ринку деревини

Пресслужба Мінцифри

За даними Державного агентства лісових ресурсів, у 2020 році обсяг незаконних вирубувань лісів в Україні становив 54,3 тис. куб. м, а збитки — понад 444,1 млн гривень. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Україна на 4-й сходинці рейтингу глобального індексу використання криптоактивів"

Про це повідомляє пресслужба Мінцифри.

Мінцифра та проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» дослідили, як відкриті дані у сфері лісового господарства впливають на виявлення та припинення незаконного вирубування лісів, а також сприяють підвищенню прозорості ринку деревини в Україні.

Крім економічних збитків, продаж незаконної деревини за кордон призводить до міжнародних скандалів та псування іміджу українських виробників. А масштабне вирубування може призводити до природних лих. Крім того, непрозорість розподілу необробленої деревини створює можливості для зловживань.

Завдяки відкритим даним, зокрема, про лісорубні квиткисертифікати походження деревинидані плану лісонасаджень та реєстру з оцінки впливу на довкілля, кожен може перевірити законність вирубування, виявляти зловживання та використовувати цю інформацію для притягнення до відповідальності правопорушників. А через систему відкритих е-торгів «Прозорро.Продажі Деревина» доступні дані про обсяги деревини, яку реалізують, ціни, кількість гравців тощо. Це сприяє збільшенню прозорості ринку.

У дослідженні розглядають сервіси, що використовують відкриті дані у сфері лісового господарства, і в зручній формі надають необхідну інформацію користувачам: 

  • Через онлайн-ресурс і мобільний застосунок «Екосфера» будь-хто може подати скаргу на підозрілі вирубування. Для цього потрібно позначити місце на Google-карті та завантажити фото- або відеоматеріали з місця подій. Заявку обробляє адміністратор системи. Щоб підтвердити порушення, він оформлює звернення до Державної екологічної інспекції. 
  • Аналітичний портал та інтерактивна карта вирубувань ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» допоможуть перевірити наявність дозвільних документів на заготівлю деревини та перевірити законність здійснення вирубувань. Якщо на карті лісорубного квитка немає, а вирубування в лісі триває, то необхідно звернутися до лісництва чи лісгоспу, на території якого це відбувається, та повідомити про вирубку, якої немає на карті.
  •  Візуалізація санітарних вирубувань на основі аналізу відкритих даних демонструє масштаби лісозаготівлі в Україні та вказує на потенційні ризики, пов’язані з використанням санітарних рубок.
  • Водночас низка державних органів і громадських організацій спільно впроваджують Систему супутникового моніторингу українських лісів Deep Green Ukraine. Вона допоможе аналізувати відкриті дані державних установ та супутникові дані, виявляти незаконні вирубки та моніторити планові.
  • Візуалізація даних «Електронні аукціони деревини: Чи «прозорішає» український ринок?» аналізує дані «Prozorro.Продажі» та надає інформацію щодо того, наскільки є успішним перехід ринку необробленої деревини на відкриті аукціони.

Більше інформації про сервіси на основі відкритих даних, а також успішні кейси їх використання можна знайти в дослідженні «Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних у сфері лісового господарства».

Також можна ознайомитися з антикорупційним та соціальним впливом відритих даних в інших галузях: будівельнадорожнямедичнаекологічнафінансовапровадження бізнесумісцеве самоврядування та державний нагляд (контроль).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати