29 листопада 2021, 13:45

Як складнощі з отриманням сертифікатів про володіння держмовою блокують конкурси на держслужбу

5ААС

З 19 липня 2021 року в Україні розпочалось проведення іспитів на рівень знання української мови для державних службовців. Це зумовлено законодавчими змінами, якими передбачено, що для вступу на державну службу претендентам до пакета необхідних документів потрібно буде надати сертифікат про рівень володіння українською мовою (ст.25 Закону України «Про державну службу»). А отже, скласти відповідний іспит з двох частин: тестової та усної (говоріння).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак не все так просто, як здається…

Попри сподівання та прогнози Національної комісії зі стандартів державної мови про швидкість та якість проведення іспитів, державні органи фактично стикнулись із блокуванням конкурсів на зайняття посад держслужби через неможливість кандидатів надати відповідні сертифікати.

Так, іспитові центри просто не можуть прийняти за такий короткий проміжок часу всіх охочих скласти іспит. До того ж користувачі скаржаться, що якщо записатися, але не з’явитися на іспит навіть з поважної причини, це буде вважатися використаною спробою, а повторна здача доступна лише за 4 місяці.  

Крім того, виникають і технічні складнощі – неможливість зареєструватися на іспит, поганий звук під час запису монологу  та ін.

А отже, значна кількість кандидатів на держслужбу, штучно усувається від участі у конкурсі.

За таких умов молоді фахівці оминають роботу в судах, а досвідчені кадри тим часом звільняються через недофінансування. Про це свідчить і те, що на оголошені протягом цього року конкурси на заміщення вакантних посад державної служби майже не подавались документи особами, які бажають взяти участь у конкурсі. І, як наслідок, ми маємо тривалу та масштабну кадрову кризу.

Крім того, як бути держслужбовцям, які раніше підтверджували свої знання державної мови, відповідно до чинного законодавства складали іспит і отримували передбачений постановою КМ України необхідний документ - посвідчення з безстроковим терміном дії?

Нагальним є врегулювання питання щодо обов’язкового отримання мовного сертифіката, надавши можливість особам, які вже мають вищевказане безстрокове посвідчення й надалі безперешкодно брати участь у конкурсах на посади держслужби.

Однак, Проєкт Закону про внесення змін до ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної» з метою прирівняння цього посвідчення до державного сертифіката про рівень володіння державною мовою було знято з розгляду. Наразі очікуються коментарі від Національного агентства України з питань державної служби та Національної комісії зі стандартів державної мови. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати