06 листопада 2020, 11:15

«Я переживаю за майбутнє»: чому англійські працівники хвилюються за роботу

Британські компанії намагаються повернути персонал на роботу після закриття у зв’язку з карантинними обмеженнями, однак працівники все одно переживають за свій майбутній фінансовий стан. Про це повідомляє британська газета The Guardian.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Юридичні послуги нетрадиційним сім'ям».

Тіма Решад керує невеликим бізнесом у Лондоні і зазначає: «2020 р. наніс нам шкоди у фінансовому плані, яка не підлягає відновленню в найближчий час. Цього року ми пропустили пік нашого бізнесу, з квітня по липень, і зараз стикаємося з відсутністю різдвяного сезону. Добре, що хоча б засоби особистого захисту забезпечили збереження здоров’я мого персоналу». Оскільки Тіма керує салоном краси, її робота передбачає тісний контакт з клієнтами. Вона сумнівається, що зможе відновити свою діяльність у Лондоні у грудні. «2020 р. — це списання для бізнесу, — сказала вона. — На даний момент це просто виживання. Забудьте про спроби рости та прогресувати, нам доводиться все адаптувати. Стає досить страшно, адже постійно більше і більше кіосків, магазинів закриваються на центральній вулиці та в торгових центрах». Однак головним її занепокоєнням є можливість персоналу оплачувати свої рахунки.

Менеджер ІТ-проєктів Ян Сівелл вказав, що його добровільне звільнення стало єдиним варіантом для колишнього роботодавця в умовах пандемії. А зараз Ян побоюється, що його сім'я може знедолитись, якщо він не знайде нову роботу. Батько 3 дітей переживає, що ніколи не зможе забезпечити собі іншу роботу в аналогічному діапазоні зарплат. «Я приєднався до своєї компанії 4 роки тому, сподіваючись працювати там до пенсії. Зараз я роздумую, чи знайду собі іншу роботу і як сплачувати рахунки. Моя ситуація є показовою та знайомою для багатьох людей». Сівелл сказав, що почекає ще пару тижнів, перш ніж подавати заявку на отримання загального кредиту.

Оператор телепродажів Амелія Хілл працює неповний робочий день, оскільки їй доводиться доглядати за двома дітьми шкільного віку. Для підтримки свого фінансового стану Хілл постійно зайнята протягом карантинних обмежень: займається озелененням саду, оформленням будинку та вирощуванням власних овочів. Однак вона додала: «Люди будуть терпіти голод і ізоляцію. Але все це непропорційно впливає на людей, і мене турбують наслідки для суспільства в довгостроковій перспективі».

Адміністратор готелю у Лондоні Алекс Шоу не впевнений, чи продовжуватиме працювати, чи муситиме шукати нову роботу. «Технічно з 1 листопада я мав отримати 100% зарплати у зв’язку з процесом звільнення, але чи буде керівництво тримати нас на роботі, чи призупиняти її, чи починати скорочення, я не знаю», — каже Алекс. Він повідомив, що у його готелі вже відбулася перша хвиля скорочень з моменту настання пандемії, а багато інших готелів вже збираються розпочати другу хвилю скорочень. «Наша компанія, наш готель був дуже популярний, але туристів немає, ніхто не їде до Лондона. Ми думали, що це закінчиться через пару місяців, і не підозрювали, що затягнеться так надовго»,— зазначив Алекс Шоу

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати