18 червня 2021, 19:28

XVI Форум розвитку ринку юридичних послуг: up or down?

Щорічний форум «Розвиток ринку юридичних послуг», що проходив 18 червня у Києві, об’єднав лідерів ринку, керівників та партнерів відомих юридичних фірм. Експерти прогнозували майбутнє юрринку, обговорили тренди та тенденції ведення юрбізнесу, проаналізували потреби партнерів та клієнтів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Президент Асоціації правників України, партнер VB PARTNERS Денис Бугай висловив сподівання, що юристи усієї країни будуть знову зустрічатися на численних заходах АПУ офлайн та проводити час цікаво і корисно. Він нагадав про виборчий період в Асоціації: «Вже 2 липня ц.р. нас очікує нова хвиля лідерства, ми стоїмо на порозі значних змін».

(Само)регулювання правничої професії

Під час першої сесії форуму народний депутат України, голова комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін зазначив, що комітет ВРУ складається здебільшого з правників, які розуміють нагальні проблеми, що наразі існують в адвокатурі. Пріоритетним завданням і Комітету, і парламенту загалом є подальший розвиток та вдосконалення діяльності судової влади. Це підтверджено «Стратегією розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства», яка тиждень тому була ухвалена указом Президента України, в підготовці якої пан Костін брав безпосередню участь.

Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Олена Кібенко розповіла, як процес і судова система пов’язані з формуванням юридичної спеціальності і професії. На її погляд, ті зміни, які були внесені до процесуальних кодексів, досі ще не до кінця усвідомлені юристами. Через це ще не всі розуміють важливість самоочищення юридичної професії, а це є важливим чинником, що допомагає забезпечити змагальність сторін.

Керуюча партнерка Юридичної групи LCF Анна Огренчук зазначила, що окрім стандартів етичної поведінки, таких як запобігання конфлікту інтересів, має забезпечуватися належна поведінка адвоката у судовому процесі. За її словами, є багато прикладів неналежної поведінки адвокатів по затягуванню справ, оскарженню ухвал, які не підлягають оскарженню, і будь-які звернення суду до органів самоврядування не дають результату.

Тему історії саморегулівних організацій на прикладі арбітражних керуючих підняв керуючий партнер «Алєксєєв, Боярчуков і партнери» Сергій Боярчуков. За його словами, у 2013 р. вперше було зафіксовано поняття СРО. Було передбачено, що саморегулівна організація повинна мати всеукраїнський статус, і визначено, хто має в таку організацію входити. Зокрема, обумовлено, що таке об’єднання повинне мати більше 100 арбітражних керуючих. З того часу було створено 6 СРО, а вже на одному з форумів АПУ з конкурсного права була ініційована ідея про створення єдиної організації арбітражних керуючих, яка діє і нині.

photo1624033403

(Фото: Асоціація правників України)

Ефективність юридичного бізнесу: тлумачення та шляхи досягнення

Модераторкою другої сесії була партнерка AEQUO Анна Бабич. У розрізі розуміння ефективності юридичного бізнесу вона підняла питання work-life blеnd, трансформації традиційного підходу до ринку юридичних послуг, ефективності дистанційних моделей взаємодії та зміни ефективної ставки протягом 2020 р.

Старший партнер AVELLUM Гліб Бондар поділився своїм розумінням ефективності: «Якщо дивитися з точки зору стандартного підходу, то ефективність — це витрачений ресурс і отриманий результат. У такому разі ми говоримо про гроші. Якщо ж дивитися з точки зору особистого сприйняття, то це та модель, що дозволяє всім (партнерам і співробітникам) отримувати дохід та використовувати його для отримання радощів життя, і водночас це витрачений час на роботу та сім’ю. Якщо коротко, то ефективність — це щастя».

Партнерка, очільниця практики комплаєнсу, управління ризиками та спеціальних розслідувань Kinstellar Ольга Ворожбит зазначила: «Ефективність юрбізнесу — це про гроші, але часто не тільки про них. Для мене ефективність вкладається у формулу: наскільки бізнес досягає тих цілей, які ставляться власниками бізнесу. Друга складова ефективності — це ціна питання, тобто який ресурс треба застосувати або був використаний, щоб мета була досягнута. Для мене і моєї команди важливі не лише прибуток, а й проєкти, за які ми беремося».

Старший партнер Юридичної групи LCF Артем Стоянов ефективність юрбізнесу розділяє таким чином: «Якщо ми говоримо про юридичну професію, то мова йде про мораль, етику і законність, але якщо говорити про бізнес, то це таки про гроші, що все ж тримаються на моралі, етиці та праві. Бізнес має бути ефективний, але має дотримуватися принцип life-work balance».

photo1624033407

(Фото: Асоціація правників України)

Безліч відтінків етики правника

Третя сесія форуму стосувалася питань етики правників, її модерував керуючий партнер ЮК MORIS Андрій Романчук.

Першим свою думку щодо відносної невизначеності конфлікту інтересів висловив партнер, керівник практики вирішення спорів ЮК MORIS Андрій Савчук: «Проблема конфлікту інтересів часто піднімається на юридичному ринку, але насправді не всі розуміють, про що йде мова, — зазначив він. — Нормативне визначення конфлікту інтересів досить широке, тому чітко передбачити всі випадки, коли цей конфлікт має місце, неможливо». Проте спікер виділив певні ознаки, серед яких:

  • протиправність шляхів досягнення цілей клієнта;
  • адвокат є членом сім’ї, близьким родичем посадової особи, яка бере участь у справі;
  • коли виконання договору може суперечити інтересам адвоката, членів його сім’ї або адвокатського об’єднання;
  • коли адвокат отримав від старого клієнта конфіденційну інформацію, яка може бути використана у спорі для нового клієнта, тощо.

Директорка з правового забезпечення Групи Метінвест Світлана Романова розповіла про ситуації, коли юрист втрачає довіру клієнта. У т.ч. ті, коли юридичний радник приходить на зустріч непідготовленим, і юристи пропонують вирішення питань в обхід закону, продають послуги поза межами своєї компетенції, і «накручують» клієнту рахунок. «Якщо ми хочемо працювати разом, ми маємо довіряти один одному», — наголосила вона.

Питання етики конкуренції розкрила Ірина Назарова, керуюча партнерка ENGARDE. Психологічно конкуренція походить від інстинкту виживання і лише етика може обмежити цю інстинктивну природу. Пані Назарова навела 2 принципи, які можна вважати золотими правилами етики:

1) вчиняйте так, як би ви хотіли, щоб вчиняли з вами;

2) якщо ви щось робите, ви маєте презюмувати, що це законно.

Керівниця цивільної практики ЮФ «Горецький і Партнери», медіаторка Дарина Старовойтова у своїй доповіді про етику адвоката після введення адвокатської монополії вбачає проблему у відсутності єдиних етичних підходів у адвокатів, суддів та прокурорів.

photo1624033409

(Фото: Асоціація правників України)

Харві та Майк у нових реаліях

Модераторами четвертої сесії були керуючий партнер AVELLUM Микола Стеценко та партнерка Legal Marketing Solutions, ідеологиня та дослідниця LegalTalents.Report Тетяна Бенько. Протягом сесії пані Тетяна висвітлювала результати дослідження серед студентів, присвяченого кар’єрі молодих правників, а спікери панелі радо долучались до обговорення цього дослідження.

Голова Ліги студентів АПУ 2019–2020 рр., помічниця юриста Arzinger Вероніка Годлевська поділилася думками про те, як пандемія вплинула на вибір вектора розвитку молодих юристів. Партнер ADER HABER Андрій Гвоздецький заявив, що юридична професія молодшає, середній вік юриста у великих юридичних компаніях став нижче. Юрист Kinstellar Артем Крикун-Труш заявив, що недовіра молоді до початку кар’єри в органах державної влади пов’язана з тим, що період становлення нових органів влади, у яких можна працювати чесно та отримувати гідну зарплату, затягнувся. До того ж, на державній службі інститут менторства майже відсутній. За словами адвокатки First Chair Legal Ірини Павленко, студенти, починаючи працювати на реальній роботі, через декілька років втрачають мрію стати партнерами, розуміючи, що окрім якісної роботи, для цього треба займатися розвитком бізнесу. Юристка Віра Паньків розповіла про вигоряння в юридичній професії. За її словами, часто юристи з консалтингу мігрують у ін-хауз, думаючи, що там завантаженість юридичного персоналу трохи менша.

Єдині партнерські формули — мрія чи реальність?

Чому відрізняються партнерські формули? Чому не існує уніфікованого підходу до узгодження винагороди партнерів зі стратегією фірми та внутрішньою культурою? Який влив розміру та структури управління фірми на партнерську формулу? Чи продається партнерська частка? Які перспективи партнерських систем винагороди у ХХІ ст.? Усе це учасники форуму обговорювали під час SMART TALK, модератором якого був партнер Sayenko Kharenko Володимир Саєнко. Особливостями свого партнерського підходу ділилися керуючий партнер PwC Legal Ukraine Олексій Катасонов, старший партнер INTEGRITES В’ячеслав Корчев, партнер Arzinger Маркіян Мальський, партнер київського офісу Dentons Володимир Монастирський та партнер Asters Ігор Свечкар.

«Я бачу недоліки ринку у тому, що важко імплементувати світові традиції в питанні розподілу прибутку серед партнерів. Вітчизняний ринок багатогранний, і лише 15 юридичних компаній більш-менш тримають єдину планку. Думаю, ринок вже на тій стадії, коли треба чітко фрагментувати його на компанії, де 40–80 юристів, і компанії, котрі мають 5–7 юристів без офісу», — прокоментував пан Мальський.

photo1624033412

(Фото: Асоціація правників України)

Під модеруванням стратегічної радниці юридичних партнерств, ідеологині і дослідниці LegalTalents.Report Ірини Нікітіної під час п’ятої сесії учасники форуму спілкувалися про можливість діалогу юрфірм та юрдепартаментів. Чи правда, що юрдепи все менше закуповують юрпослуги у зовнішніх консультантів? Варто шукати точку G чи будувати технологiчнi стосунки з клієнтом? Де край ціновому пресингу та демпінгу? Свої погляди на ці питання висвітлювали СЕО Nota Group, директорка з правових питань «Октава Капітал» Тетяна Андріанова, очільниця відділу з правових питань, членкиня директорату «Бритіш Американ Тобакко Україна» Надія Білоус, директор з правового забезпечення ПрАТ «Київстар» Олександр Гоцуленко, директор департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення Ощадбанку Арсен Мілютін, директорка з правових питань регіону Євразія групи Veon Ольга Прокопович та юрисконсультка Five Global Holdings Олександра Сторожук.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати