14 квітня 2021, 11:47

Walmart зобов’язали виплатити 115 млн доларів за порушення контракту і крадіжку комерційної таємниці

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Walmart Inc. – американська публічна компанія, найбільша в світі роздрібна мережа (входить  більше 11 700 магазинів в 28 країнах світу) , де продаються товари за цінами, нижчими за середні. Належить корпорації Walmart Inc. За даними рейтингу FT Global 500 компанія Walmart посідає 5 рядок з капіталізацією 246,4 млрд. доларів Гасло Walmart: «Бережи гроші. Живи краще» Засновник – Сем Волтон.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Аліменти з моменту зачаття: коли батько оплачує половину вартості вагітності"

Компанії Walmart було наказано виплатити 115 млн доларів сільськогосподарській технологічній компанії Кремнієвої долини, яка подала в суд на роздрібного продавця, звинувативши його в незаконному привласненні конфіденційної інформації та комерційних таємниць, пов’язаних з розробкою системи Walmart "Eden", яка використовується для управління свіжістю продуктів і білків.

Zest Labs Inc., що базується в Сан-Хосе, Каліфорнія, і її материнська компанія Ecoark Holdings Inc., що базується в Роджерса, подали позов ще в 2018 році в окружний суд США в Літл-Року, заявивши, що Walmart попросила компанію протестувати її Zest Fresh систему управління свіжістю, потім вкрала технологію і використовувала її для розробки своєї власної системи. 

Судовий розгляд перед окружним суддею США Джеймсом М. Муді-молодшим був закритим через великий обсяг комерційної таємниці та конфіденційної інформації, яка обговорювалася в ході судового розгляду. Вирок був оголошений в п’ятницю,  9 квітня.

У скарзі йшлося про те, що Walmart і Zest Labs, тоді відома як Intelliflex Corp., на початку 2014 року розпочали обговорення можливих рішень галузевої проблеми харчових відходів, відомої в продуктовій індустрії як «Fresh Food Shrink».

У початковій скарзі Zest Labs повідомила, що компанія почала розробку Zest Fresh в 2010 році, а на початку 2014 року почала переговори з Walmart з аналізу проблеми усадки продуктів харчування, яка, за оцінками Zest Labs, становила близько 3 млрд доларів щорічно у вигляді продовольчих втрат. Згідно з презентацією Zest Labs, Zest Fresh використовує датчики для відстеження поставок швидкопсувних продуктів з ферм і переробників по ланцюжку поставок на полиці магазинів, одночасно передаючи дані, які вимірюють в реальному часі рівні свіжості будь-якої партії. Вона також використовує прогнозну аналітику для генерації динамічних термінів придатності для кожного піддону. Таким чином, за заявою компанії, скорочення обсягів роздрібної торгівлі можна скоротити більш ніж наполовину за рахунок обліку змінних, пов’язаних з швидкопсувними продуктами, і надання роздрібним продавцям можливості планування і маршрутизації.

У скарзі йшлося про те, що 5 березня 2014 року Zest Labs і Walmart уклали угоду про конфіденційність і документ про взаєморозуміння.

У 2016 році Walmart приступив до пілотної програми і розгортання технології Zest Fresh, яка працювала до квітня 2017 року, протягом якого, як зазначалося в скарзі, велика кількість співробітників Walmart мала прямий доступ до технології комерційної таємниці Zest Labs. У листопаді 2017 року Walmart раптово анулював угоду, а чотири місяці по тому анонсував систему Eden, яка, за словами Zest Labs, «виглядає, звучить і функціонує дуже схоже» на її продукт, і була розроблена з використанням запатентованої технології і комерційної таємниці, до якої ритейлер був причетний з 2014-2017 років.

Згідно з опитуваннями і формам вироку, поданим в Окружний суд США, присяжні встановили, що Walmart навмисне і зловмисно брав участь в незаконному привласненні комерційної таємниці, порушив угоду про нерозголошення між двома компаніями від 2015 року та обманним шляхом спонукав технологічну компанію випустити звіт про роботу. Walmart подала зустрічний позов, звинувативши Zest Labs у порушенні. Згідно з протоколами суду, зустрічний позов присяжних не задовольнив.

Журі присудило Zest Labs 60 млн доларів в якості компенсації, 50 млн доларів в якості штрафних збитків і 5 млн доларів за порушення угоди про нерозголошення.

Попри те, що вирок у розмірі 115 млн доларів далекий від спочатку шуканих Zest Labs 2 мільярдів доларів, Ренді Мей, генеральний директор Ecoark Holdings, повідомив, що компанія задоволена вердиктом і що компенсація збитку була підтверджена доказами, представленими в суді.

«Ми вважаємо, що це була одна з найбільших – якщо не найбільша – нагорода Walmart журі в Арканзасі», – сказав Мей в електронному листі, відповідаючи на питання Arkansas Democrat-Gazette.

Незважаючи на те, що Walmart не було спеціально наказано продовжувати використовувати технологію Zest Labs, Мей сказав, що залишена можливість для подальших судових позовів з боку компанії, щоб перешкодити неліцензійному використанню її технології.

«Ми плануємо подати апеляцію на деякі досудові рішення судді, щоб переконатися, що Walmart несе повну відповідальність за свої дії», – сказав Мей в електронному листі. «Апеляція дозволить Ecoark і Zest домагатися додаткової відповідальності та відшкодування збитків проти Walmart, щоб гарантувати, що інноваційні підприємства захищені від незаконного привласнення їхніх технологій».

Він сказав, що компанія планує подати після суду клопотання про виплату гонорарів адвокатам і судових витрат.

У суботу представник Walmart відповів на запит про коментар від Democrat-Gazette з підготовленою заявою, у якій ішлося, що роздрібний торговець планує подати власні клопотання після суду і розглядає, які кроки він зробить далі.

«Walmart цінує свої ділові відносини і поважає права інтелектуальної власності інших», – сказав Ренді Харгроув, старший директор Walmart зі зв’язків з національними ЗМІ. «У нас є політика щодо запобігання неналежного використання сторонніх активів. Ми вважаємо, що вердикт присяжних є надмірним,  не підкріплений фактами і має бути скасований».

Мей зазначив, що, хоча Walmart може оскаржити вирок, він і його компанія не вважають, що існує підстава для успішної апеляції.

«Це тільки підтвердить, що рішення було правильним, – сказав він, –. Інтелектуальна власність є ключем до сучасної економіки Америки. Журі розуміло, що захист комерційних секретів – це правильний вчинок і критично важливий для майбутніх ділових операцій в Арканзасі».

«Walmart може спробувати відстрочити правосуддя, але ми продовжимо наполегливо займатися цією справою і забезпечувати дотримання наших прав інтелектуальної власності щодо Walmart і будь-якої іншої компанії, яка їх порушує».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати