26 квітня 2022, 16:18

Витрати на прийняття біженців. Польща продовжує виплату допомоги

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

«Ми продовжимо строк виплати допомоги для забезпечення житлом та харчуванням біженців з України ще на 60 днів», — повідомив заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації Польщі Павел Шефернакер. За оцінками уряду, близько 600 тис. осіб зараз користуються допомогою польських сімей.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "МЗС створило спеціальні ресурси для громадян, які були вимушені переїхати до Польщі"

Повноважний представник уряду у справах військових біженців П. Шефернакер повідомив на прес-конференції 21 квітня, що днями закінчився строк у 60 днів з моменту прибуття до Польщі перших біженців з України. Як він нагадав, це також період, протягом якого польські сім'ї можуть отримати відшкодування коштів на догляд за біженцями. Розмір виплат за допомогу громадянам України, яка може виплачуватись максимум 60 днів, становить 40 злотих на день на особу. Шефернакер пояснив, що уряд, ухвалюючи закон про спеціальну допомогу, виходив з того, що у родинах житимуть близько мільйона біженців. Проте оцінки, підготовлені на основі даних місцевих органів влади та воєвод, показують, що такою допомогою користується близько 600 тис. біженців.

 «У зв'язку з тим, що необхідні конкретні рішення щодо подальших дій, присутності та функціонування цих людей у ​​Польщі, уряд внесе пропозицію щодо продовження цього строку ще на 60 днів», — підкреслив урядовець.

40 злотих за прийняття біженця

Як підкреслив урядовець, до закону про спеціальну допомогу будуть внесені зміни. «На наступному тижні відбудеться парламентська сесія, і сьогодні ми хочемо сказати, що у всіх, хто ставить питання, що робити далі, буде можливість продовжити своє перебування у польських сім’ях або в колективному розміщенні на 60 днів, тому що в багатьох місцях такі люди також мешкають», — зазначив Шефернакер. Він зазначив, що кількість біженців, які користуються допомогою польських сімей, становить 600 тис. осіб, що свідчить про те, що більшість біженців — незалежні люди.

«До 25 червня ми хочемо відпрацювати у взаємодії з підприємцями та органами місцевого самоврядування механізми, які потрібні для того, щоб біженці з України стали незалежними, почали працювати та нормально функціонувати», — повідомив він.

Готуються ясла, дитячі садки та школи

Шефернакер пояснив, що вживаються заходи щодо організації місць, «де діти з України залишаться у спокої». Йдеться про створення дитячих клубів, місць у яслах та дитячих садках, а також школах. Школи мають бути готові до того, щоб з 1 вересня розпочати нормальну роботу з дітьми з України.

Урядовець наголосив, що уряд не хотів, щоб умови навчання польських дітей погіршилися через збільшення кількості українських учнів у школах. А також повідомив, що уряд готується до чергової хвилі біженців з України: «Ми розглядаємо різні сценарії, у т.ч. такі, що за необхідності різні типи об’єктів, такі як спортивні й виставкові зали, ярмарки можуть бути пристосовані для проживання», — сказав він. І поінформував, що, зокрема, здійснена закупівля ліжок.

На думку представника уряду у справах військових біженців, добровільне переселення біженців з Польщі до інших країн буде можливе лише у тому випадку, якщо окремі країни або весь Європейський Союз підготують конкретну пропозицію, що включає, зокрема, можливість жити, працювати та виховувати дітей. «Таку пропозицію підготувала Великобританія», — наголосив він.

Урядовець також повідомив, що з початку агресії росії проти України до Польщі прибули понад 2,8 млн біженців. До 21 квітня номер PESEL було надано 970 тис. біженців. 95% з них — жінки та діти., 467 тис. дорослі, інші — діти.

Стан у Варшаві

За даними мерії Варшави, від початку війни в Україні через Варшаву проїхало близько 700 тис. біженців. Наразі у столиці їх близько 300 тис. На даний момент у спеціальній точці на стадіоні PGE Narodowy та у столичних офісах видано 90 тис. номерів PESEL. «Ми робимо все, що можемо, але міська влада дуже обтяжена, — сказав мер Варшави Рафал Тшасковські. — Тому я закликаю до національної та європейської стратегії. Українці, які залишаються з нами, не знають, наприклад, чи позбавить наданий ним у Польщі номер PESEL підтримки в інших країнах ЄС. Такі питання потребують чіткого роз’яснення на європейському рівні».

За словами Тшасковського, ще одним питанням, яке потребує дій на національному рівні, є освіта. Варшавські школи вже прийняли майже 17 тис. українських учнів, тоді як більшість учнів з України, на думку мерії, мають продовжувати навчання дистанційно, виходячи з рекомендацій Міністерства освіти України. До того ж, місто не в змозі прийняти до шкіл усіх бажаючих дітей, яких уже близько 100 тис. Ця проблема має вирішуватися лише на рівні центральної влади. Мерія також висловилася за можливість створення та субсидування недержавних пунктів дошкільного виховання вдома до 7 дітей та за розширення можливості створення підготовчих відділень на 2022/23 навчальний рік.

Мер Варшави підкреслив, що очікується ще одна хвиля біженців, нехай і не така велика, як на початку війни. У зв’язку з цим він наголосив на необхідності створення системи добровільного переселення на європейському рівні. І зазначив, що за останні 50 днів населення Варшави збільшилось на 15%. Це пов’язано з витратами, що спрямовуються не тільки у т.ч. на громадський транспорт, але і з довгостроковими витратами, такими як утилізація відходів, водопостачання та охорона здоров’я. «Питання фінансової підтримки органів місцевого самоврядування на даному етапі має принципове значення, тому я знову закликаю до створення стратегії, яка охоплюватиме як Польщу, так і Європу», — наголосив Тшасковський.

Витрати на утримання українських біженців оцінюються у 11 млрд євро

Уряд Польщі оцінює витрати на утримання біженців цього року в 11 млрд євро, а у разі погіршення ситуації в Україні вони можуть скласти 24 млрд євро, пише Rzeczpospolita. Прем'єр-міністр Матеуш Моравецький 13 квітня надіслав Урсулі фон дер Ляйєн лист із закликом мобілізувати додаткові кошти для допомоги біженцям.

Заступник міністра закордонних справ Павел Яблонський повідомив Rzeczpospolita, що «минулого тижня прем’єр-міністр знову попросив главу Єврокомісії мобілізувати нові засоби для підтримки біженців з України. Йдеться про мільярдні витрати держав-членів до кінця року. Польща представила Комісії конкретну пропозицію, звідки взяти гроші: від конфіскації резервів Росії та активів російських олігархів».

Джерела:

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy skończy się za 2 miesiące. „Nie planujemy przedłużać”

Pieniądze za przyjęcie uchodźcy. Rząd przedłużył wypłatę świadczenia.

Tylu uchodźców przyjechało do Warszawy. Trzaskowski podaje dane.

Rząd szacuje koszt utrzymania uchodźców na 11 mld euro. Ma też pomysł skąd wziąć środki

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати