19 вересня 2023, 16:18

Відбулася презентація соціологічного дослідження сфери нотаріату

Проєкт ЄС "Право-Justice"

14 вересня відбулася презентація результатів соціологічного дослідження системи нотаріату України, проведеного за підтримки Проєкту ЄС "Право-Justice". Дослідження є частиною комплексного соціологічного опитування, яке включає вивчення проблем та основних викликів у чотирьох сферах: примусового виконання судових рішень, неплатоспроможності, нотаріату та судової експертизи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


"Роль нотаріусів у питанні верховенства права важко переоцінити. Це важлива професія для захисту прав громадян і бізнесу, яка в умовах воєнного стану набула ще більшої ваги. Своєю чергою, презентоване соціологічне дослідження демонструє проблеми та виклики, з якими зіштовхнулися державні та приватні нотаріуси, а також їхні актуальні потреби. Його результати можуть бути використані під час здійснення державної політики в цій сфері", - розповів Олег Михалюк, головний національний експерт Проєкту ЄС "Право-Justice".

За словами Олександра Шульги, доктора соціологічних наук, який презентував результати дослідження, під час глибинних інтерв’ю з нотаріусами обговорювалося їхнє ставлення до реформи у сфері юстиції у цілому, оцінка впливу повномасштабної війни на здійснення професійної діяльності, ставлення до переходу до єдиного нотаріату, оцінка готовності професійної спільноти до самоврядування і впровадження електронної системи нотаріату.

"Ми також опитали громадян України, які мали досвід співпраці з нотаріусами до та під час повномасштабної війни, щодо ефективності роботи представників нотаріату, проблем, які виникають під час звернення для здійснення нотаріальних дій", - додав Олександр Шульга.

Презентоване дослідження показало запит на перехід до системи єдиного нотаріату. Наявний розподіл на державних та приватних нотаріусів, на думку інтерв’юерів соціологічного дослідження, втратив свою актуальність. Серед проблем, з якими зіштовхуються нотаріуси у своїй професійній діяльності, були названі такі: недосконале та суперечливе законодавство, дублювання електронного та паперового документообігу, відсутність належного наповнення та стабільної роботи реєстрів, складність проходження перевірок та інше.

Опитування серед громадян, які мали досвід співпраці з державними та приватними нотаріусами, щодо їхньої ефективності показало, що 61% опитаних вважає більш ефективними приватних нотаріусів, 27% — державних, ще 12% – не змогли однозначно визначитися. Респонденти констатували, що приватні нотаріуси більш ефективні, оскільки швидші та оперативніші за своїх колег-"державників", компетентніші, зацікавлені у результатах своєї роботи, демонструють гарне ставлення до клієнтів, відсутні черги. Серед чинників ефективності державних нотаріусів названі такі: дешеві, компетентні, викликають більше довіри, надійні, відповідальні. Водночас більшість опитаних зауважували, що вартість вчинення нотаріальних дій державними й приватними нотаріусами зависока або скоріше зависока.

У рамках дослідження соціологи зафіксували низку пропозицій нотаріусів щодо удосконалення системи нотаріату України. Респонденти неодноразово озвучували запит на удосконалення функціонування реєстрів та забезпечення інтероперабельності реєстрів. Нотаріуси звертають увагу на необхідність посилення захисту електронних даних, зменшення термінів зберігання архіву (його цифровізація), відмову від принципу територіальності щодо вчинення нотаріальних дій, розробки єдиних механізмів проведення перевірок приватних нотаріусів, вдосконалення інституту помічників приватних нотаріусів.

Дослідження, передусім, має описовий характер і покликане зібрати думки переважно користувачів нотаріальних послуг для того, щоб виокремити можливі проблеми та потреби, які існують у цій сфері. Виконавці соціологічного дослідження не ставлять перед собою за мету експертно інтерпретувати результати дослідження чи обґрунтувати відповіді респондентів з юридичної точки зору. Інтерпретація результатів соціологічного дослідження може бути окремим предметом фахових обговорень.

Дослідження проводилося у період з 19 травня по 30 червня 2023 року на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим.

Відеозапис презентації Звіту.

Презентація Звіту.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати