19 травня 2020, 15:15

В Україні хочуть ввести кримінальну відповідальність за махінації із сурогатним материнством

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону № 3488 від 15.05.2020 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань застосування допоміжних репродуктивних технологій".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рада удосконалила процедуру внесення змін до Кримінального кодексу та КПК".

Як зазначається, завданням законопроекту є запровадження кримінальної та адміністративної відповідальності за різні види правопорушень у сфері допоміжних репродуктивних технологій, а також встановлення фіксованої щорічної плати за ліцензію, яка надає право на здійснення допоміжних репродуктивних технологій. Вказані норми покликані виконати як охоронну функцію, яка полягатиме у покаранні осіб, винних у порушеннях відповідних норм, так і превентивну функцію, а саме усвідомлення особами, відповідальними за здійснення допоміжних репродуктивних технологій, невідворотності покарання у разі порушення відповідних норм.

Закріплення досить високої щорічної плати за ліцензію також сприятиме як надходженню коштів до бюджету, так і більш відповідальному ставленню суб’єктів господарювання та їх посадових осіб до діяльності у сфері допоміжних репродуктивних технологій.

Так, законопроектом передбачається закріпити кримінальну та адміністративну відповідальність за різні види правопорушень у сфері допоміжних репродуктивних технологій, а також встановити щорічну плату за ліцензію, яка надає право на здійснення допоміжних репродуктивних технологій.

Зокрема, на основі норм, що забезпечують кримінально-правову охорону суміжних галузей: суспільних відносин у сфері усиновлення, у сфері донорства, передбачається кримінальна відповідальність за такі суспільно-небезпечні діяння як перенесення ембріона людини в організм жінки без її згоди, розголошення відомостей про застосування допоміжних репродуктивних технологій, порушення наслідування генетичних зв’язків при перенесенні ембріона. Також передбачено адміністративну відповідальність за порушення вимог законодавства щодо застосування допоміжних репродуктивних технологій або їх застосування без спеціального дозволу або у випадках, якщо спеціальний дозвіл анульовано, або дію спеціального дозволу зупинено.

З метою забезпечення реалізації вказаних норм передбачено закріплення базових термінів у Основах законодавства України про охорону здоров’я.

Також передбачаються зміни до механізму видачі ліцензії на провадження медичної практики, яка включає в себе застосування допоміжних репродуктивних технологій методом сурогатного материнства. Ці зміни покликані викликати у посадових осіб медичних центрів більш відповідальне ставлення до роботи ввірених їм закладів охорони здоров’я, оскільки перебачено, по-перше, перехід від безстрокової ліцензії до ліцензії строком дії у п’ять років, по-друге, запроваджено досить значний розмір щорічної плати за ліцензію, що становить одну тисячу прожиткових мінімумів громадян.

Таким чином, прийняття цього Закону забезпечить кримінально-правову охорону відносин у галузі допоміжних репродуктивних технологій та надходження коштів до бюджету від щорічних платежів за ліцензії та адміністративних стягнень.

Нагадаємо, в Україні пропонують розширити повноваження ВРУ щодо звільнення міністрів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати