15 травня 2018, 18:00

В чому проблема смарт-контрактів?

11 травня 2018 р. в Нью-Йорку відбувся Blockchain Brand Innovation Summit, організований CDX Academy. Одним з висвітлених на заході питань була доля смарт-контрактів, яким експерти прогнозують розвиток лише в обмеженому колі здійснюваних операцій. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За словами програміста, який став юристом, Аміра Азарана, партнера Loeb & Loeb’s, смарт-контракти не є контрактами в юридичному сенсі, не складаються юристами, написані програмістами і по суті є програмним забезпеченням. Умови договору переведені на код-серію функцій «якщо-то» (if-then). Як тільки умова буде виконана, смарт-контракт автоматично реалізує наступний крок, необхідний для виконання контракту. Таким чином, термін «смарт-контракт» стосується протоколів транзакції, які автоматично виконують умови договору, виходячи із сукупності умов.

Незважаючи на те, що концепція смарт-контрактів існує вже тривалий час, реальне застосування стало можливим лише нещодавно - завдяки розвитку блокчейн-технологій. Сам блокчейн зазвичай визначається як децентралізований цифровий реєстр, в якому транзакції записуються публічно в хронологічному порядку.

На етапах зародження блокчейн був механізмом відстеження криптовалют, таких як біткойн, однак технологія розвивається і виходить на інший рівень, що може полегшити здійснення багатьох ділових операцій в мережі. Проте експерти вважають побоювання щодо автоматизації юридичного супроводу безпідставними.

За твердженням пана Азарана, смарт-контракти можуть автоматизувати виконання умов договору, проте технології навряд чи зможуть замінити юристів у найближчий час«Смарт-контракти дійсно можуть зробити транзакції дешевшими та усунути певні суперечливі моменти між сторонами, що мають кожен свої команди, які супроводжують цю угоду. Проте для автоматичного виконання умов контракту ті умови, що запускають процес виконання, мають бути належним чином підтверджені та перевірені».

Більш того, смарт-контракти не можуть бути використані в складних ситуаціях. Так, вони дійсно можуть прискорити перерахування коштів на спеціально виділені рахунки, коли ціна на біржі сягне певного значення, але в більш складних ланцюгах постачання це так не спрацює.

Наприклад, при використанні смарт-контракту для розблокування коштів при надходженні товарів у конкретно визначене місце, щоб об'єктивно перевірити доставку, потрібно звернути увагу на велику кількість взаємопов'язаних і потенційно дорогих технологій. «При вантажних перевезеннях товару потрібно встановити RFID та інше необхідне програмне забезпечення, щоб записати це в блокчейн, що може передбачати певну предоплату», - каже пан Азаран. Тому, за його словами, смарт-контракти будуть корисними тільки в ситуаціях, коли умови можуть бути чітко встановлені. Але багато контрактів прописуються з розмитими формулюваннями умов, щоб забезпечити сторонам певну гнучкість.

Втім є невеликі недоліки, коли смарт-контракти використовуються в обмежених, чітко визначених каналах і між обмеженим числом сторін. Амір Азаран називає ці канали «дозволеними блокчейнами», які визначає як «блокчейнову інфраструктуру, що відкрита лише для певного набору учасників, що дозволяє консорціуму учасників вирішувати конкретну бізнес-задачу або сукупність цих завдань».

Для корпорацій така дозволена система блокчейну є досить привабливою перспективою - особливо в автоматизації управління системами постачання. «Сьогодні 20% усіх витрат на транспортування – це адміністративні витрати. Якщо більшість переказів будуть автоматизованими, передбачається, що витрати зменшаться, а процес транспортування прискориться», - розповіла Кейт Мертон, Голова технічного інкубатору JLabs, Johnson & Johnson.

У свою чергу Лорі Толсон, Головний діджитал офіцер компанії GE Transportation, зазначила, що така автоматизація ланцюгів постачання є вигідною для основних питань компанії та стосунків з клієнтами: На її думку, споживачі побачать вплив дуже швидко.

Також вона додала, що, хоча такі дозволені блокчейнові консорціуми - це шлях вперед для смарт-контрактів, вони повинні розроблятися з метою створення ще більшої мережі в майбутньому, а не просто ізольованих спільнот. «Я думаю, що стандарти повинні поширюватись. Без встановлених стандартів з'явиться купа окремих інфрастуктур, які не зможуть взаємодіяти між собою», - розповіла пані Толсон.

За повідомленням Law.com.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати