08 жовтня 2021, 13:24

Узгодити умови договорів з Правилами постачання природного газу: АМКУ надав рекомендації «Нафтогаз Трейдинг»

Пресслужба АМКУ

До Антимонопольного комітету України надійшли звернення від підприємств комунальної теплоенергетики щодо вимушеного укладання ними договорів на постачання природного газу, що містять дискримінаційні умови.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Більше 1 млн грн штрафу: ВС підтримав касацію АМКУ щодо НВП «Нива» ТОВ"

Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

Здійснивши відповідну перевірку Комітет виявив, що ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» під час укладання договорів купівлі-продажу природного газу з виробниками теплової енергії, маючи структурні ознаки монопольного (домінуючого) становища на ринку оптової реалізації (постачання) природного газу та користуючись наявною ринковою владою встановило такі умови реалізації товару, які неможливо було встановити за умови існування значної конкуренції на ринку:

  • постачання та використання (відбір) природного газу за цим Договором здійснюється виключно за умови відсутності реєстрації Споживача в реєстрі будь-якого іншого постачальника природного газу;
  • Споживач зобов’язаний не допускати використання природного газу за договорами, укладеними з іншими постачальниками, в розрахункових періодах, в яких діє цей Договір без його розірвання;
  • якщо Споживач має намір укласти договір з іншим постачальником, Споживач повинен виконати свої зобов'язання по розрахунках за природний газ перед Постачальником, підписати з Постачальником угоду про розірвання цього Договору з першого дня наступного розрахункового періоду;
  • Споживач втрачає право по червень 2024 року (включно) отримувати природний газ з ресурсу Постачальника за фіксованою ціною, визначеною Договором.

Такі умови договору містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції та можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, враховуючи їх право вільно обирати постачальника природного газу, у тому числі і за ціновим критерієм.

Також відомо, що накопичена заборгованість підприємств ТКЕ перед АК «НАК «Нафтогаз України» та неможливість зміни постачальника в короткій перспективі через наявність цієї заборгованості змушує ТКЕ працювати з ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», як єдиним постачальником природного газу. 

Для припинення дій, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, усунення причин виникнення цих порушень, Антимонопольний комітет України надав такі обов’язкові для розгляду рекомендації:

ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» припинити дії,  які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, шляхом приведення умов договорів постачання природного газу з виробниками теплової енергії до умов Правил постачання природного газу.

Про результати розгляду рекомендацій ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» повинно повідомити Антимонопольний комітет України  у десятиденний строк з дня їх отримання.

Довідково: 

З 20 травня 2021 року, у зв’язку із завершенням дії спеціальних обов’язків щодо постачання природного газу підприємствам, які відпускають теплову енергію, у виробників теплової енергії - підприємств теплової комунальної енергетики (далі – підприємства ТКЕ) виникла можливість обирати постачальника, у тому числі і за ціновим критерієм.

Запровадження повномасштабного ринку природного газу, зокрема для підприємств ТКЕ, передбачає активізацію конкурентної боротьби між постачальниками природного газу з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг, внаслідок чого підприємства ТКЕ отримали можливість обирати між кількома постачальниками природного газу.

Частка ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», яке входить до складу Групи «Нафтогаз», на ринку оптової реалізації (постачання)  природного газу за підсумками 2020 року та першого півріччя 2021 року, становить більше 35 відсотків, що свідчить про наявність структурних ознак монопольного (домінуючого) становища ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» на ринку оптової реалізації (постачання) природного газу. 

Крім того, Група «Нафтогаз», до складу якої входить ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», є найбільшим власником ресурсу природного газу, що видобувається на території України.

Враховуючи вертикальну інтеграцію Групи «Нафтогаз», ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» має стабільний доступ до основного ресурсу (сировини), порівняно з обмеженим доступом конкурентів на відповідному ринку, що свідчить про наявність у нього ринкової влади на ринку оптової реалізації (постачання) природного газу.

Іншим аспектом, що свідчить про наявність ринкової влади ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», є його здатність впливати на ринкову ситуацію, що склалась після скасування дії покладання спеціальних зобов'язань (ПСО).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати