24 червня 2022, 16:08

Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС - коментар ЕВА

ЕВА

Європейська Бізнес Асоціація радо вітає історичне рішення Європейської ради надати Україні статус країни-кандидата на вступ в Європейський Союз за підсумками саміту 23-24 червня.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Безпека людей, підтримка захисників та оптимізм: як бізнес тримає економічний фронт"

Отже, відсьогодні Україна виходить на фінішну пряму свого євроінтеграційного марафону, тривалість проходження якого залежатиме від швидкості та якості імплементації реформ, що наблизять Україну до європейського простору. Для ЄС – це знаменує зміну політики сусідства на політику розширення по відношенню до України.

Отримання статусу кандидата на членство в ЄС – це важливий політичний сигнал для України та серйозний стимул реформ. Україна вже давно демонструє стійку прихильність демократичним цінностям, а сьогодні ще й платить надвисоку ціну за перспективу європейського майбутнього. Ми вдячні нашим європейським колегам за це важливе рішення та усій спільноті ЄС за безпрецедентну підтримку України у цей надскладний період її новітньої історії.

Статус кандидата надає Україні чимало переваг. В рамках передвступного процесу для прискорення реформ та підготовки до членства Україна зможе отримати доступ до різноманітних інструментів фінансування ЄС, зокрема до єдиного передвступного інструменту (ІРА) та окремих проєктів економічної допомоги, довгострокових кредитів та грантів. Ми зможемо долучатися до різноманітних програм та ініціатив ЄС, отримувати технічну та консультативну підтримку.

Як повідомила Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, Україна вже адаптувала близько 70% acquis communautaire – правового доробку ЄС, який охоплює акти законодавства, стандарти, норми, правила ЄС. До того ж, Україна продемонструвала високий рівень розвитку демократії, державного управління, має активне та свідоме громадянське суспільство. Пані фон дер Ляєн відзначила успішну реформу децентралізації, високий рівень освіти та диджиталізації, проведення демократичних виборів, а також реформи транспортного та енергетичного сектору.

Нагадаємо, раніше рішення надати Україні статус кандидата було підтримано також Європейським парламентом та Європейською комісією. Втім, остання передбачила сім додаткових умов при винесенні рекомендації, які Україна має виконати, аби не втратити новий статус та згодом перейти до наступного етапу процедури:

  • Реформа Конституційного суду
  • Продовження судової реформи
  • Антикорупційна реформа
  • Боротьба з відмиванням коштів
  • Імплементація антиолігархічного закону
  • Узгодження аудіовізуального законодавства з європейським
  • Зміна законодавства про національні меншини

За оцінками Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Україна здатна виконати вищезгадані рекомендації Єврокомісії до кінця року.

Станом на початок 2022 року Україна досягла стійких макроекономічних показників та успіхів на шляху до розбудови повноцінної ринкової економіки. Водночас за останні роки українською стороною була пророблена суттєва робота по приведенню національного законодавства до законодавства ЄС та європейських стандартів.

Ми пишаємося тим, що команда Європейської Бізнес Асоціації протягом останніх восьми років брала активну участь у цих процесах та надавала експертну підтримку зі сторони бізнесу державним органам для гармонізації українського законодавства у відповідності з нормами законодавства ЄС. Зокрема, наші експерти активно долучались до процесу гармонізації сфери технічного регулювання та зменшення кількості нетарифних бар’єрів в торгівлі, впровадження європейської системи стандартизації, наближення взаємного визнання процедур оцінки відповідності, сприяння обміну інформацією та адаптації секторального законодавства в багатьох сферах, як то наприклад, митне законодавство, питання інтелектуальної власності, захисту прав споживачів, санітарного та фітосанітарного регулювання  тощо.

Звісно, в України ще лишається багато «домашньої роботи» для подальшої інтеграції з ЄС, зокрема, окрім озвучених єврокомісією реформ, ми продовжимо працювати над подальшою системою гармонізації стандартів, фітосанітарних норм, створення прозорих реєстрів, продовженням системних реформ, зокрема митниці та верховенства права. У бізнеса та суспільства також лишається високий запит на проведення подальшої антикорупційної реформи та судової реформи, які є одними з найважливіших вимог ЄС, хоча певний прогрес у розбудові антикорупційної інфраструктури в Україні вже досягнутий.

«Отримання статусу кандидата на членство в ЄС – надзвичайно важливий сигнал для бізнесу та всього українського суспільства. 8 років тому Україна зробила свій європейський вибір та гучно про нього заявила Європі та всьому світу. З того дня ми як країна цілеспрямовано йдемо в цьому напрямку. Сьогоднішнє ж рішення – це найкраща мотивація для роботи бізнесу, орієнтир для відновлення країни після нашої перемоги, важливий сигнал підтримки від могутньої та сильної Європи», – коментує Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації.

Україна отримала унікальний шанс провести швидку та всеохоплюючу трансформацію усіх сфер та модернізувати країну за підтримки міжнародних партнерів. Подальший євроінтеграційний процес може бути ймовірно обмеженим перший час, оскільки проведення системних реформ може бути ускладнене реаліями воєнного стану. Втім точно є речі, які можна і потрібно робити вже зараз.

Після завершення війни простір для інвестицій в Україну буде просто колосальним, а безпека інвестицій гарантуватиметься європейським майбутнім. Головне – це політична воля та проактивний підхід. Ми бачимо серйозний запит суспільства та бізнес-спільноти на ті ж зміни, що наблизять нас до повноцінного членства в ЄС, тож сподіватимемося на швидкі та ефективні євроінтеграційні реформи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати