12 вересня 2019, 13:36

У Раді пропонують дозволити податковій контролювати доходи і витрати фізосіб

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №1183 від 29.08.2019 р. "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо добровільного одноразового декларування активів фізичних осіб".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рада відстрочила штрафи за нерозмитнені "євробляхи"".

Мета законопроекту:

  • проведення кампанії добровільного одноразового декларування активів фізичних осіб станом на 31 грудня 2019 р. зі створенням нових правових засад і механізмів у взаємовідносинах держави і платників податків, профілактикою податкових правопорушень та злочинів;
  • запровадження автоматизованої системи моніторингу відповідності витрат фізичних осіб отриманим доходам, як одного з інструментів детінізації економіки України та протидії розмиванню податкової бази.

Законопроектом пропонується внести зміни до Податкового, Кримінального, Кримінально процесуального кодексів України, Кодексу про адміністративні правопорушення України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про банки і банківську діяльність", Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про захист економічної конкуренції" тощо.

Проектом передбачається у період з 1 січня 2020 р. по 31 травня 2020 р. провести добровільне одноразове декларування активів фізичних осіб станом на 31 грудня 2019 р.

Для цього фізична особа - громадянин України матиме право подати одноразову декларацію про активи із зазначенням активів, що належать суб'єкту декларування на праві приватної власності. При поданні такої декларації суб`єкт декларування звільняється від необхідності зазначення інформації про джерела походження та вартість задекларованих активів.

У одноразовій декларації потрібно відобразити активи фізичної особи, зокрема, у вигляді валютних цінностей, цінні папери, рухоме та нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, частки (паї) у майні юридичних осіб, інші майнові та нематеріальні активи, як в Україні, так і за кордоном. Також фізична особа матиме право самостійно визначити в одноразовій декларації розмір доходу або його частини, з яких раніше не сплачено ПДФО та який був джерелом придбання активів, про який відсутня інформація щодо джерел його походження, та сплатити з нього податок на доходи фізичних осіб за ставкою 9%.

У разі якщо впродовж періоду одноразового декларування до подання одноразової декларації фізична особа розмістить грошові кошти в державному банку строком від 12 місяців без права дострокового повернення вкладу та/або придбає державні облігації України з терміном обігу від 12 місяців без права дострокового погашення, до відповідних доходів, з яких раніше не сплачено ПДФО, буде застосована ставка у розмірі 5%.

У разі неподання одноразової декларації задекларованими будуть вважатися активи, які зареєстровані або задекларовані в інший спосіб у встановленому законодавством порядку в Україні станом на 31 грудня 2019 р., а також грошові кошти у сумі 1 млн грн.

Читайте також: "За "кнопкодавство" у ВРУ накладатимуть штрафи: новий законопроект".

При поданні одноразової декларації особа звільняється від:

  • кримінальної відповідальності за злочини, передбачені статтями 212, 2121, 366 (щодо складання, видачі, внесення завідомо неправдивих відомостей, іншого підроблення  податкових та/або митних декларацій, податкових та акцизних накладних, документів звітності щодо єдиного внеску  на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), та 367 (щодо порушення податкового, валютного та митного законодавства) Кримінального кодексу України - якщо відповідні діяння стосуються отримання доходу, з якого було сплачено податок на доходи фізичних осіб відповідно до цього Закону, за яким закінчено процедуру одноразового декларування;
  • адміністративної відповідальності за порушення податкового, валютного та іншого законодавства щодо набуття активів, зазначених в одноразовій декларації, та доходу, який був джерелом їх придбання, за виключенням правопорушень, передбачених главою 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення;
  • фінансової відповідальності за порушення законодавства з питань оподаткування, передбаченої главою 11 "Відповідальність" розділу ІІ "Адміністрування податків, зборів, платежів" цього Кодексу - в межах доходу, з якого було сплачено податок на доходи фізичних осіб відповідно до цього Закону.

При цьому держава гарантуватиме суб’єкту одноразового декларування:

  • непритягнення його до відповідальності, від якої він звільнений відповідно до цього Закону;
  • звільнення його від обов’язку щодо надання інформації про джерела одержання задекларованих активів;
  • збереження відповідними державними органами та їх посадовими особами таємниці щодо його персональний даних та іншої інформації, що міститься в одноразовій декларації, за виключенням надання такої інформації на вимогу державних органів відповідно до КПК України;
  • заборону використання інформації, що міститься в одноразовій декларації, в якості доказу вчинення будь-якого кримінального правопорушення та/або в якості джерела виявлення (прямо або опосередковано) обставин, що можуть свідчити про вчинення будь-якого кримінального правопорушення;
  • заборону проведення контролюючими органами будь-яких перевірок дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та заборону притягнення до фінансової відповідальності за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за фактом подання одноразової декларації або з підстав отримання інформації, зазначеної в одноразовій декларації, в тому числі щодо підстав та порядку набуття активів, зазначених в одноразовій декларації, сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів у зв’язку з таким набуттям.

Водночас звільнення від відповідальності не розповсюджуються на діяння, які законодавством визначаються як тяжкі злочини проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я та волі особи, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, а також вчинені у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг.

Після завершення кампанії добровільного одноразового декларування законопроектом передбачається запровадити метод контролю за витратами фізичних осіб та відповідності їх отриманим доходам. Так, метод контролю за витратами фізичних осіб буде застосовуватися контролюючими органами з 1 травня 2021 р. (після подання фізичними особами декларацій про доходи за 2020 р.) та буде базуватися на порівнянні понесених фізичною особою витрат у розмірі понад 150 тис. грн (станом на 2019 р.) на придбання неподільних одиниць товарів (робіт, послуг), здійснених з 1 січня 2020 р., з розміром доходів, отриманих фізичною особою з 1 січня 2020 р., з яких сплачено податок на доходи фізичних осіб та розміром коштів, задекларованих фізичною особою у одноразовій декларації (при неподанні одноразової декларації в такому порівнянні буде використана сума коштів у розмірі 1 млн грн).

Таким чином, контроль за витратами фізичних осіб полягатиме у порівнянні сум витрат тільки у розмірі понад 150 тис. грн з сумою абсолютно всіх доходів фізичної особи.

У разі якщо за результатами такого порівняння контролюючим органом буде виявлено перевищення витрат над доходами в розмірі, що перевищує десять розмірів мінімальної заробітної плати, контролюючий орган розпочинає процедуру попереднього з’ясування виникнення перевищення витрат над доходами. Це нова для України процедура, яка спеціально запроваджується для надання можливості фізичній особі надати контролюючому органу недостатню у нього інформацію.

Читайте також: "Держпідтримка кінематографії: Рада ухвалила закон".

У випадку документального підтвердження відповідності витрат фізичною особою отриманим доходам контролюючий орган повинен буде завершити процедуру з’ясування виникнення перевищення витрат над доходами без будь яких наслідків для фізичної особи. У разі ненадання (несвоєчасного надання) фізичною особою інформації щодо джерел отримання коштів для здійснення витрат, або отримання контролюючим органом інформації, що не підтверджує джерела отримання коштів для здійснення витрат, контролюючий орган розпочне проведення документальної невиїзної перевірки.

При підтвердженні під час документальної невиїзної перевірки перевищення витрат фізичної особи над її доходами контролюючий орган визначатиме податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб з суми такого перевищення за базовою ставкою 18%.

Як зазначається, прийняття законопроекту сприятиме підвищенню ефективності протидії розмиванню податкової бази, дозволить встановити реальний майновий стан громадян України станом на 31 грудня 2019 р. для запровадження автоматизованої системи моніторингу відповідності витрат фізичних осіб отриманим доходам, що в свою чергу має стати стимулом виведення з тіні не тільки заробітних плат, але і доходів від підприємницької діяльності, іноземних та інших доходів, стане основою для запровадження в Україні міжнародних ініціатив, розроблених Організацією економічного співробітництва та розвитку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати